abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 760 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    4.8.2004 07:48 David Ruzicka | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Peknz clanek
    Pekny clanek, diky. Urcite to bude chtit pokracovani ;o))
    4.8.2004 08:01 LK
    Rozbalit Rozbalit vše Tschechtin?
    Mám dojem, že spíš Bellovy laboratoře vyvíjely.
    4.8.2004 08:13 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tschechtin?
    Přehlídl jsem, opraveno. Díky.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    4.8.2004 10:17 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tschechtin?
    Pěkný článek, hlavně původ Apache mě pobavil :-)

    Když už došlo na ten czestyn, tak:

    aby mu ji (4. pád) vrátil -- nikoli jí
    4.8.2004 10:55 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tschechtin?
    Achyo. :-(

    Byl to dlouhý den plný opravování cizích textů a na tento mi holt nezbyly síly. :-(

    Dík.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    Bohumír Zámečník avatar 4.8.2004 16:51 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tschechtin?
    Promiňte mi dvě pravopisné chyby, ale když ten text se během psaní pořád mění a 100x to po sobě čtete, lehce podobné chyby přehlédnete. Dle mého názoru je hlavní obsah, ale forma by měla být samozřejmě také dobrá. Ale co, i když není 100%ní, člověk to pochopí i tak. Přesto vám děkuji, že na chyby upozorníte, pokud nějaké najdete.
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    4.8.2004 19:38 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tschechtin?
    Tak třeba 100%ní je zrovna špatně, stoprocentní se dá zapsat jako „100%“, kdežto sto procent takto: „100 %“. Ale to jen tak na okraj :)
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    Bohumír Zámečník avatar 4.8.2004 20:50 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tschechtin?
    Máte pravdu. Pro další pravidla viz typo.cz.
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    4.8.2004 08:17 Michal Karas | skóre: 45 | blog: /dev/random
    Rozbalit Rozbalit vše Slackware
    Pekny clanek. :-)

    Ohledne toho Slackwaru jsem si vzpomel jeste na clanecek na rootu, ve kterem byl Rozhovor s Patrickem Volkerdingem a zaznela tam i otazka, jak Slackware ke svemu jmenu prisel. Pan Volkerding na ni odpovedel takto:

    Citoval jsem to už v databázi fortune (vlastně ne, já jsem to tam nedával):

    Ostatně, myslím si, že "slackware" zní líp než "Microsoft", nebo ne? -- Patrick Volkerding

    Myslím, že to bylo v interview v Linux Journal #2, kde se mě ptali na tu samou otázku. Bylo to někdy v 1994, takže si skutečně nevzpomínám přesný původ toho jména.
    4.8.2004 08:33 Martin Kysela | skóre: 18 | blog: The Martin Kysela's Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše :-)
    Skvele. :-)
    // Martin Kysela
    Petr Krčmář avatar 4.8.2004 08:36 Petr Krčmář | skóre: 60 | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Děkuji, moc pěkné
    Děkuji za velmi zajímavý článek. Pobavil jsem se (eunuchs) i něco nového dozvěděl.
    Amatéři postavili Noemovu archu, profesionálové Titanic ...
    4.8.2004 08:37 Mexiko | skóre: 25 | Chrudim
    Rozbalit Rozbalit vše Díky
    pěkné počtení při ranním šálku čaje. Doufám že se dočkáme pokračování. Díky
    5.8.2004 10:45 jard
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Díky
    ranna salka caju ? to asi nie ste javista :) inac clanok sa mi pacil, mozno by bolo zaujimave spravit aj clanok o povode niektorych urban legiend o programatoroch (kava, kockovane kosele pre javistov... a podobne :)
    Bohumír Zámečník avatar 5.8.2004 11:12 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Díky
    Třeba legendy o "opravdových" programátorech? ;)
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    4.8.2004 09:29 Yenda | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše yenda
    V některé knize (už nevím ve které, takže váhám, zda to sem vůbec psát) existují jednak bytosti anglicky nazývané daemons a jednak demons. Zatímco démoni (demons) jsou zlí a člověku se snaží škodit, ti druzí (daemons) jsou mystické bytosti, vykonávající užitečnou práci. Nevím jestli to věděl pan Maxwell, když bojoval s entropií, ale možné to je. :)
    4.8.2004 10:19 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Konečně
    ... dobrý článek, to byla doba.

    V tomto threadu prosím zájemce, aby psali autorovi tipy do příštích dílů. Začínám:

    Gentoo :)
    4.8.2004 21:13 obrys | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    http://encarta.msn.com/dictionary_561533280/gentoo.html penguin with white patch over eye
    MaT avatar 5.8.2004 22:09 MaT | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    No, ja bych mozna radsi hodil link do Wikipedie:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Gentoo_Penguin

    Ta volna Encarta je docela dost sizena, ani obrazek tam nedaj, lakomci jedni. :-)

    Na netu se da o Gentoo tucnacich najit docela hodne... Jsou mali, rychli... Presne takovy chteli mit autori teto distribuce linux. Nakolik se jim to poveldo, posudte sami. Ja osobne jsem navysost spokojen. :-)
    Open source software for open minded people. :-)
    5.8.2004 10:46 jiri
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    Mandrake, Krusader, Mozilla, Firefox, Thunderbird, Sunbird
    MaT avatar 5.8.2004 22:21 MaT | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    Mandrake je podle dostupných pramenů "Mandragora". Taková ta divná kytka - v našich pověstech onen "bludný kořen"... V reálu je pro tu kytku (ona myslím fakt existuje :-) typické, že má rozvětvený kořen. Proto prý lidem vždycky připomínala nějakou živou bytost a proto o ní vznikali různé legendy. Severské pohádky viz. třeba Harry Potter - myslím že druhý díl. Vřeštící kytky, kdo uslyší jejich vřeštění, tomu tuhne krev v žilách (možná i něco jiného :-).

    Krusader - anglicky Crusader je dobyvatel, křižák. V KDE musí mít každý program na začátku K. Tak je to snad celkem jasné. Můžete s ním křížem krážem prolézat disk...

    Mozilla - tam se někdo asi nechal inspirovat Gotzillou. :-)

    Firefox - původně se to myslím jmenovalo Phoenix - prostě projekt prohlížeče na jádře Gecko, ale bez toho přebujelého UI Mozilly. Pak když začali osekávat i mailového klienta, asi někoho napadlo, že by ty programy, když jsou z jedné "rodiny", měly mít něco společného v názvu. Ptákostrana by na ně byla hrdá. :-) Jenže problém byl v tom, že projekt jménem Firebird už existoval - a docela dlouho a je docela známý... Nejdřív to vypadalo, že vývojáři Mozilly to prostě budou ignorovat, ale asi si dali říct. Je vidět, že lidé v open source komunitě se nakonec dovedou nějak dohodnout...

    Samostatná aplikace Mozilla Calendar pro Thunderbirda a Firefoxe se začala vyvíjet až později... Kdy přišla k názvu přesně nevím, ale mám pocit, že to nebude zase tad dávno...
    Open source software for open minded people. :-)
    Bohumír Zámečník avatar 6.8.2004 10:40 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    Mandrake, Krusader, Firefox: souhlas. Jen s tou Mozillou to bylo trochu jinak. Nechte se překvapit, všechno tohle a ještě další názvy objasním v pokračování.
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    Bohumír Zámečník avatar 6.8.2004 10:59 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    Chtěli byste zahrnout do článku i jména programů, která jsou jen obyčejnými (ale ne zas tak moc známými) zkratkami? Nemusejí se k nim sice vázat všemi opěvované hrdinské legendy, zato tyhle programy používáme v každodenní praxi.

    Např.: tar, vi[m], emacs, sed, awk, perl, samba, ...
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    6.8.2004 12:45 Jiri Kratochvil
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    * TAR - Tape ARchiver * SAMBA - podle me odvozeno od nazvu protokolu smb
    6.8.2004 22:57 dzanny_213
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    Slovo SAMBA pošlo tak nějak z toho, že autor potřeboval nahradit slovo "SMBserver" čímsi, co nebude copyrightováno, přičemž chtěl, by nové slovo obsahovalo písmenka S M a B.

    Hrál si tedy s grepem nějak takto: grep s.*m.*b.* phrases

    kde "phrases" je soubor obsahující hafo anglických slov, teď jsem si to zkoušel se soubůrkem obsahujícím slova následující:

    windows apache samba gates computer scumbags solaris daemon

    Aplikací výše zmíněné masky získal slova:

    samba scumbags +další nepatřičná

    Rozhodl tedy pro Sambu...
    7.8.2004 12:33 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    Je to vesměs fádní. Třeba vi je zkratka z "visual" - ano, vypadá to jako vtip, ale bylo to myšleno vůči editoru "ed". "vim" je pak "vi improved". "sed" je "stream editor" (nebo streaming ed). "emacs" vznikl jako zkratka z "Editor MACroS" (existuje i mnoho dalších, méně lichotivých, výkladů). "awk" je ještě méně nápaditý: "Aho, Weinberger, Kernighan" (ano, autoři), "gawk" je prostě "GNU awk". "yacc" znamená "Yet Another Compiler Compiler", "bison" patrně vznikl na základě určité podobnosti těch dvou zvířat.
    Bohumír Zámečník avatar 7.8.2004 13:35 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Konečně
    Dík, ale já ty zkratky znám (a pokud ne, dokážu si je zjistit :). To platí i pro ostatní názvy. Mě šlo spíš o to, zjistit, zdali čtenáři chtějí v dalším díle také vysvětlení často používaných zkratek, i když se k nim neváže nějaký poutavý legendární příběh.
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    9.8.2004 23:15 ABCLinuxuIsAlive | skóre: 12 | blog: Cubix | Nodnol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kazdopadne
    V kazdem pripade jsem nadseny a oddany uzivatel Emacsu, ale preze vsechno pozitivni mi pripada, jako nejoptimalnejsi preklad zkratky ono: "Eight Megabytes And Constantly Swapping" ...
    Nejsem povinen byt takový, jaký bych podle ostatních měl být. Je to jejich omyl, ne moje selhaní.
    10.8.2004 08:15 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kazdopadne
    nejoptimalnější? To jako lepší než optimální. Tedy lepší než nejlepší. Asi to bude něco jako nejnejlepší. Vítejte na dopoledním matiné.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    15.8.2004 23:09 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kazdopadne
    "Generally Not Used Except by Middle Aged Computer Scientists" :)

    Skvely clanek.
    4.8.2004 11:15 Cronin
    Rozbalit Rozbalit vše Java
    "Java", pokial viem, nie je len slangovy nazov pre kavu, ale je priamo druh kvalitnej kavy pestovany na ostrove Jáva v Indonezii. Neviete, aka je spravna vyslovnost mena ostrova Jáva v anglictine? Je to [java] alebo [džava]?

    Tesim sa na pokracovanie, ak bude. Kde prisiel k svojmu nazvu Solaris? A co taky Dell? :-)
    4.8.2004 11:48 Libor Chocholaty | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    Ja bych si tipnul, ze Solaris mel byt partakem pro nazev Sun a Dell je podle Michaela Della :)
    4.8.2004 13:57 fikus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    Jestli je Dell podle pana Della, tak jak to je s panem Billem a Microsoftem ? :-)
    4.8.2004 16:09 LK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    Máte na mysli tu historku, jak po stavební noci Mellinda povídá, že už ví, proč se Billova firma jmenuje malý a měkký?
    5.8.2004 13:23 Ondřej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    sTaVební? To je dobrej překlep, pořád to dává smysl :)
    5.8.2004 10:50 Jerry
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    A nemůže být Solaris odvolávka na Lema?

    Tu knihu neznalým doporučuju...;-)
    6.8.2004 09:07 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Solaris
    Urcite, to nemuze byt nic jineho. Vzhledem k tomu, ze jediny zivy organismus na cele planete, jeden operacni system na slozite architekture ;-).

    btw. by me zajimalo, jak vznikl nazev Mutt. Osobne si myslim, ze pokud to neni nejaka uchylna zkratka :-), tak to je podle Heinleinovych sirotku oblohy a jejich obrovskeho kovare...

    K UNIXu: ten nazev kluci vymysleli proto, ze nikdo z nich nemel dvakrat v lasce multics jakozto protivny tezkopadny a neschopny system, proto ten nazev mel byt tezka parodie.

    Co se Slacka tyce, oznaceni v anglictine je pekne lichotive, ale vyjadruje to presne pro koho je distro urceno (pripadne s nadsazkou kdo ji dela - zadny prekotny vyvoj). Kazdopadne je pekny dvojsmysl, ktery Patrick jen tak nevysvetli :-).

    No jo, navy jsou kolikrat opravdu pekny kousek historie kolem vzniku jmena :-), dobry napad clanecek pekne pohromade.

    PS: do ranniho salku jedine caj nebo kakao, kdo ma pit bahno (natoz v nem neco psat). -djz

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    7.8.2004 13:05 Milan Hejpetr | skóre: 25 | blog: poznamky | Plzen
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    A SUN je zkratka. Prvni pismeno si ted nemuzu vzpomenout (nazev univerzity ci mesta), U je university N je Network.
    Bohumír Zámečník avatar 7.8.2004 13:28 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    SUN bylo puvodně "Stanford University Network".
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    4.8.2004 11:56 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    On taky výraz 'káva' cestoval určitě přes nějaký exotický jazyk (arabštinu? turečtinu?), než se dostal do evropských.

    (Nakonec jsem hledal a našel: ...zvláště zajímá-li se o další jazyky, vystopovat i původ slova (káva k nám přišla zřejmě přes polštinu a turečtinu z arabštiny, kdežto kafe z arabštiny cestovalo přes němčinu... Čermák, Fr. Slovník a korpus. In internetový časopis vulgo.org, 4.7.02, 2002.)

    Jak to souvisí s názvem ostrova, je otázka...
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    Bohumír Zámečník avatar 4.8.2004 16:44 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    Podle slovníku se to vyslovuje "džáva" nebo "džava" (s otevřeným "a" - značí se v přepisu "ae"). Ale mě osobně připadá mnohem libozvučnější české "java" :)
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    6.8.2004 02:03 tdx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Java
    Rekl bych, ze spravna vyslovnost by mela byt "chava". Taky proto z toho v cestine zkomolenim vznikla "kava". Nicmene to, jak anglictina przni vyslovnost cizojazycnych nazvu (podobne jako je rustina silene transkribuje), je kapitola sama o sobe. Takze v pripade programovaciho jazyka bohuzel "dzava":-(
    Bohumír Zámečník avatar 4.8.2004 14:40 Bohumír Zámečník | skóre: 19 | blog: bohous
    Rozbalit Rozbalit vše Dík
    Děkuji vám za pěkné komentáře a jsem moc rád, že se vám článek líbí. Rád také napíšu další pokračování, pokud ale ovšem seženu dost materiálu.
    "Dobrý den pane, nevíte, která bije?!"
    4.8.2004 15:46 Ondřej
    Rozbalit Rozbalit vše Fedora
    Myslím, že název Fedora je celkem jasný, ale kdyby náhodou:

    Fedora je plstěný klobouk, přesně takový jaký má Red Hat jako logo. Jmenoval se tak původně projekt na www.fedora.us vytvářející přídavné balíčky pro RHL.
    4.8.2004 16:46 Petr Kutalek
    Rozbalit Rozbalit vše Ad. Java
    K Jave jen jeste pro ty, co to neznaji, to, ze vykompilovany zdrojak do bytecode je taky pekna hricka.

    Kdyz se na bytecode podivate v hexa editoru, zjistite, ze prvni 4 byty jsou: CA FE BA BE :))
    5.8.2004 10:06 zdenek-hbr | skóre: 10 | blog: .
    Rozbalit Rozbalit vše clanek
    skvelej clanek
    6.8.2004 10:31 Ruda
    Rozbalit Rozbalit vše První tvor
    Jestli pak víte, že první tvor na světě byl Slovák? Akorád se to vývojem zkomolilo na človák a čeština si to přizpůsobila na člověk...
    6.8.2004 12:43 dzanny_213
    Rozbalit Rozbalit vše Hezký článek
    snad jediné pozitivní, co jsem dnes četl. Na jednom serveru Gross and his boys, na druhém konec Linuxu v Mnichove, tak konečně při pátku toto...

    Díky
    7.8.2004 18:58 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše supr clanek
    Zdravim

    Supúr clanek, fakt pekny po navratu z dovolene.

    Ja jsem slisel ze JAVA ma svuj puvod u prodejnich automatu na kavu (zminovana embedded zarizeni) ktere mel vyvijeny jazyk ovladat.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    9.8.2004 10:12 Jáchym Čepický | skóre: 29 | blog: U_Jachyma
    Rozbalit Rozbalit vše Add výslovnost SUSE
    Němci to čtou prostě německy, takže pro nás by to znělo asi nějak jako "zůze" s tím, že to "z" je v obou případech něčím mezi "s" a "z" pro nás. S českou výslovností (krátce a sykavě "suse") se člověk domluví.
    18.8.2004 20:03 Vít Kasprzak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Add výslovnost SUSE

    S timto dotazem jsem se nedavno obratil primo na ceske zastoupeni firmy SUSE:

    Vazeni,

    v knize "Sprava operacniho systemu LINUX - Vicki Stanfield, Roderick W. Smith" (SoftPress s.r.o) jsem se v kapitole venovane vyberu Linuxove distribuce (na strane 70) docetl nasledujici:

    "SuSE (vyslovte jako "sue-zuh") Linux, byl puvodne vyvinut..."

    Chci se zeptat, zda je tohle spravny foneticky prepis vyslovnosti SuSE do cestiny?

    Nasledne jsem obdrzel tuto odpoved:

    Vazeny pane Kasprzaku,

    jmeno nasi spolecnosti se vyslovuje tak, jak se pise, tedy [suse]. SuSE je zkratka Software- und System-Entwicklung, coz znamena vyvoj softwaru a systemu.

    S pozdravem/Best Regards,
    Oddeleni produkce a prodeje/Production and sales department

    Schvalne se nekdy v hexa editoru podivejte na prvni 4 znaky v .class souboru - byl jsem na to upozornen kolegou, jen si rikame, zda-li je ten magic number zamerny...:-)
    Balu avatar 10.8.2004 08:53 Balu | skóre: 25 | blog: Ja a Linux | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše LISP
    Znamena LISP Lost In Stupid Parenthesis ? :-)
    Počítač bez Windows je ako kakao bez kečupu.
    10.8.2004 21:20 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LISP
    Tak to ani omylem. Ukažte mi program v LISPu, kde bude jedna závorka. :-)
    12.8.2004 22:46 astray
    Rozbalit Rozbalit vše PERL
    PERL - Pathologically Eclectic Rubbish Lister
    14.8.2004 05:50 Libor
    Rozbalit Rozbalit vše Co ze je ta JAVA?
    Just Another Valueless Acronym
    16.8.2004 09:33 Juro
    Rozbalit Rozbalit vše Java - kavovinovy napoj
    JAVA dostala svoje meno po kavovinovom napoji, ktory pili vyvojari. Ten napoj sa robi zo supiek kavy, nie zo zrn.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.