Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
... shazovat někoho jen proto, že pro své vyjádření použije slovenštinu a ne češtinu, to mi přijde skutečně ubohé - podpásovka.Mne to prijde jako vtipna odpoved na ten puvodni karavy prispevek, ktera ukazuje, jak je takova vseobecna "srozumitelnost" relativni. Jak se do lesa vola... ;)
Zajimava diskuze.
Ja jsem kontrolu pomoci ispellu vypnul okamzite, co jsem zjistil, ze to (pochopitelne) nezvlada, kdyz pisu bez diakritiky. Navic to fungovalo porad - v kazdem "okynkovem" editoru (jedno, ze ten soubor byl konfigurak), v prohlizeci ve formularich, pri editaci mailu. A brutalne to zpomalovalo muj staricky pocitac. Ne, takova vec nema a nebude mit me sympatie.
Stejne vetsinou ten text po sobe ctu.
O čem to blábolíš?O KDE
Co ti oškliví smajlíci? Co to za výmysl do textu cpát grafiku, vždyť to pak vypadá jak omalovánky a ne jako text. Nejdou dát nějak aby se zobrazovali, tak jak je píšu? (Nebo je radši nemám psát?)Smajlíci jsou na abclinuxu.cz už od počátků. Ale pokud se ti nelíbí, můžeš se zaregistrovat a v nastavení svého profilu jejich zobrazování vypnout. Systém je pak ponechá v textové podobě.
Pro inspiraci, jistě se nechcete stavět na roveň pisatelům podobných textů. hlas lidu 1hlas lidu 2Proti zmíněným dvěma projevům nic nemám. Ba spíše naopak, jsou mi sympatické. Mám za to, že je podstatný rozdíl mezi tím psát prostě hrubky a tím používat jazyk jiným způsobem. V uvedených příkladech navíc ten jiný způsob vyplývá ze zcela odlišné kulturní zkušenosti. V těchto případech si cením spíše tolerance. Náš svět a náš řád není jediný správný a jediný možný...
Tiskni
Sdílej: