Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mount
a podívat se, zda je už namountován někde ten inkriminovaný /
. Není-li, pak 2b)./
partišnu někam (např. mkdir /tmp/mnt && mount /dev/hdaX /tmp/mnt
)chroot /tmp/mnt
vi /etc/lilo.conf
lilo
reboot
man chroot
Při spouštění počítače naběhne NT loader s nabídkou do W2k a do Linuxu. Vyberu-li volbu Linux, naběhne nabídka Lila s výběrem Dabianu s jádry 2.4 nebo 2.6 a ještě jednou W2k (to bylo to other=W2k v Lilu).
Díky, jm, za Tvou velkou pomoc, navedl jsi mě správným směrem a ještě přidal pár témat na přemýšlení.
boot= /dev/hdd5 map= /boot/map install= /boot/boot-menu.b promt timeout=100 vga=normal default=win lba32 message= /boot/message
image= /boot/vmlinuz label=Knoppix root= /dev/hdd5 read-write
other= /dev/hdd1 table= /dev/hdd label=win
lilo.conf
na CD místo na hda5. Zkusil jsem tedy editovat tento soubor jak v /boot/etc tak i v /mnt/hd5/etc, ale ani jeden nešel pak uložit. Tím správným se mi zdá být ten v /mnt/hd5/etc, protože má datum shodný s dnem mý instalace Linuxu na HDD. Bez vaší pomoci jsem v koncích. Nějak mi v tady popisovaných návodech prostě chybí co dělat po úspěšně ukončené instalaci na HDD s následným rebootem, aby pak šel systém spouštět z toho HDD. Já se pokouším o editaci souboru lilo.conf
abych zkontroloval, zda odpovídá mým představám, pak chci spustit lilo
(nebo snad /sbin/lilo
- v tom taky nemám jasno, návody se liší), poté mám v úmyslu vytvořit soubor boot.lnx (dd if=/dev/hda5 of=boot.lnx bs=512 count=1), který zkopíruju na windowsí C:, které by z Linuxu mělo být vidět. Pak stačí do souboru boot.ini (na windowsím C:) připsat c:\boot.lnx="Linux" a mělo by být možné z windowsího bootmanageru spouštět i Linux. Jenže zatím visím na tom, že nedokážu uložit změněné lilo.conf
. Zkoušel jsem to v mc, v Kwrite a i ve VIM, ale marně. Přitom jsem přihlášen jako root a přesto mi nejde uložit (hlášky jako file system read-only, nedostatečná práva, zápis nepřípustný). Poradí mi prosím někdo?
ad.2 Tenhle postup bootování tu je doporučován a je podrobně popsán. Kdybych chtěl bootovat z Lila, musel bych ho umístit do MBR oddílu s Windows. A to se nedoporučuje, protože se při každé reinstalaci Woken MBR přepíše!
add1 jestli tomu tedy správně rozumím, mám zadat chmod 0755 / , případně rovnou chmod 0755 /mnt/hda2
add2 proč si mám dávat práci na půl minuty, když to jde i bez toho. Jaké výhody má řešení s Lilo namísto s NT loaderem?
P.S. Vidíte, že jsem se již snad něčemu přiučil, jenže ještě potřebuju pomoc "staršího bratra". Díky za reakce.
ro
- viz man mount
Ad 2/ Zatimco absolvovat o neco vyse zminenou proceduru s dd
a kopirovanim bootsektoru na Windows oddil pri kazde prekompilaci jadra je ohromne prakticke a desne to spori cas. mount
, za nejbezpečnější. A tam se mě to neptá jestli chci připojit ro nebo rw. Takže teď musím nastudovat man mount
nebo mi ještě napovíš?.
/etc/fstab
zrus ro
u hda5 a pak si klepej, kam chces.
mount -w
Tu editaci lilo.conf s následným uložením souboru jsem nakonec zvládl. Když jsem pracoval jako root bez hesla tak to nešlo, poté co jsem si změnil heslo roota tak to pak šlo! Nechápu. Nyní ale zase neumím spustit jako root sbin/lilo
. Nedokážu totiž aplikovat ten příkaz lilo
na ten správný lilo.conf. Stále se aplikuje na ten konfigurák co je na CD nebo čert ví kde. U té editace pomocí VIM to šlo příkazem vi /mnt/hda5/etc/lilo.conf jsa přihlášen jako root@tty2/root/#
dd if=/mnt/hda5 bs=512 count=1 of= /mnt/floppy/boot.lnx
Tiskni
Sdílej: