Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
mount
a podívat se, zda je už namountován někde ten inkriminovaný /
. Není-li, pak 2b)./
partišnu někam (např. mkdir /tmp/mnt && mount /dev/hdaX /tmp/mnt
)chroot /tmp/mnt
vi /etc/lilo.conf
lilo
reboot
man chroot
Při spouštění počítače naběhne NT loader s nabídkou do W2k a do Linuxu. Vyberu-li volbu Linux, naběhne nabídka Lila s výběrem Dabianu s jádry 2.4 nebo 2.6 a ještě jednou W2k (to bylo to other=W2k v Lilu).
Díky, jm, za Tvou velkou pomoc, navedl jsi mě správným směrem a ještě přidal pár témat na přemýšlení.
boot= /dev/hdd5 map= /boot/map install= /boot/boot-menu.b promt timeout=100 vga=normal default=win lba32 message= /boot/message
image= /boot/vmlinuz label=Knoppix root= /dev/hdd5 read-write
other= /dev/hdd1 table= /dev/hdd label=win
lilo.conf
na CD místo na hda5. Zkusil jsem tedy editovat tento soubor jak v /boot/etc tak i v /mnt/hd5/etc, ale ani jeden nešel pak uložit. Tím správným se mi zdá být ten v /mnt/hd5/etc, protože má datum shodný s dnem mý instalace Linuxu na HDD. Bez vaší pomoci jsem v koncích. Nějak mi v tady popisovaných návodech prostě chybí co dělat po úspěšně ukončené instalaci na HDD s následným rebootem, aby pak šel systém spouštět z toho HDD. Já se pokouším o editaci souboru lilo.conf
abych zkontroloval, zda odpovídá mým představám, pak chci spustit lilo
(nebo snad /sbin/lilo
- v tom taky nemám jasno, návody se liší), poté mám v úmyslu vytvořit soubor boot.lnx (dd if=/dev/hda5 of=boot.lnx bs=512 count=1), který zkopíruju na windowsí C:, které by z Linuxu mělo být vidět. Pak stačí do souboru boot.ini (na windowsím C:) připsat c:\boot.lnx="Linux" a mělo by být možné z windowsího bootmanageru spouštět i Linux. Jenže zatím visím na tom, že nedokážu uložit změněné lilo.conf
. Zkoušel jsem to v mc, v Kwrite a i ve VIM, ale marně. Přitom jsem přihlášen jako root a přesto mi nejde uložit (hlášky jako file system read-only, nedostatečná práva, zápis nepřípustný). Poradí mi prosím někdo?
ad.2 Tenhle postup bootování tu je doporučován a je podrobně popsán. Kdybych chtěl bootovat z Lila, musel bych ho umístit do MBR oddílu s Windows. A to se nedoporučuje, protože se při každé reinstalaci Woken MBR přepíše!
add1 jestli tomu tedy správně rozumím, mám zadat chmod 0755 / , případně rovnou chmod 0755 /mnt/hda2
add2 proč si mám dávat práci na půl minuty, když to jde i bez toho. Jaké výhody má řešení s Lilo namísto s NT loaderem?
P.S. Vidíte, že jsem se již snad něčemu přiučil, jenže ještě potřebuju pomoc "staršího bratra". Díky za reakce.
ro
- viz man mount
Ad 2/ Zatimco absolvovat o neco vyse zminenou proceduru s dd
a kopirovanim bootsektoru na Windows oddil pri kazde prekompilaci jadra je ohromne prakticke a desne to spori cas. mount
, za nejbezpečnější. A tam se mě to neptá jestli chci připojit ro nebo rw. Takže teď musím nastudovat man mount
nebo mi ještě napovíš?.
/etc/fstab
zrus ro
u hda5 a pak si klepej, kam chces.
mount -w
Tu editaci lilo.conf s následným uložením souboru jsem nakonec zvládl. Když jsem pracoval jako root bez hesla tak to nešlo, poté co jsem si změnil heslo roota tak to pak šlo! Nechápu. Nyní ale zase neumím spustit jako root sbin/lilo
. Nedokážu totiž aplikovat ten příkaz lilo
na ten správný lilo.conf. Stále se aplikuje na ten konfigurák co je na CD nebo čert ví kde. U té editace pomocí VIM to šlo příkazem vi /mnt/hda5/etc/lilo.conf jsa přihlášen jako root@tty2/root/#
dd if=/mnt/hda5 bs=512 count=1 of= /mnt/floppy/boot.lnx
Tiskni
Sdílej: