Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Prosím chytré uživatele o pár nápadů, čím by to mohlo být.
Problém vypadá takto: Tiskárna (v titulku) je GDI tiskárna a je pro ni ovladač min12xxw. Na mém (relativně novém) notebooku tiskne bez problémů přes USB. Mám tam CUPS, ppd soubor z linuxprinting.org, filtry foomatic a zmíněný driver.
Nedávno jsem potřeboval tiskárnu zprovoznit na starém desktopu, který nemá USB. Podnikl jsem podobné kroky jako u notebooku, jen jsem při konfiguraci (pochopitelně) vybral LPT. Tiskárna se "normálně" detekovala přes PnP. Jenže netiskne. Při tiskové úloze bliká a bliká, jako že přijímá data, ale ono nic.
Máte-li někdo tušení, kde může být chyba, prosím poraďte mi, jak by se dala nejlépe vystopovat.
Právě jsem přišel na něco nového. V souboru /etc/cups/cupsd.conf jsem zvýšil log level na debug, takže jsem se pak ve /var/log/cups/error_log dočetl několik zajímavých věcí.
První věc, chyběl adresář /var/spool/cups/tmp. Doplnil jsem ho, ale nepomohlo to.
Druhá věc, objevuje se tam Unrecoverable error: rangecheck in %set_screen_continue. Nevím, jestli právě kvůli tomu dochází ke zmaření celé tiskové úlohy nebo zda to souvisí jen s nějakou chybou ve webovém rozhraní CUPS...
Webové rozhraní serveru CUPS už mi zpřístupní nastavení tiskárny a není tam žádný error. Začalo to samo fungovat, což je nevysvětlitelné. Nastavení jsem neměnil.
Jinak platí všechno z minulého příspěvku. Bliká a bliká, ale nakonec nic. Prosím poraďte mi, aspoň třeba nějaký drobný hintík, čím by to mohlo být...
Problém vyřešen. Ale jak! Tomu bych nikdy nevěřil, kdyby se mi to fakt nestalo.
Nikde v diskusních skupinách o tom nebyla zmínka. První indicie jsem našel v prastarých příspěvcích z let 1992 a 1994. (!) Tehdy existovaly počítače bez matematického koprocesoru. Při příliš odvážném použití instrukcí pro plovoucí řádovou čárku došlo v procesoru ke kumulaci chyb. To tenkrát úplně zbouralo některé tiskové filtry pro FreeBSD.
Stroj, na kterém problém nastal, měl CPU Cyrix M II. Taková volba v kernelu není, tedy jsem zvolil Pentium II. To byla vážná chyba, protože Pentium II má mnohem lepší FPU. V Cyrixu se kvůli tomu kumulovaly chyby tak moc, až to shodilo filtr Ghostscript, což jsem se dočetl v logu od CUPS.
Kompiloval jsem kernel několikrát. Funkční konfiguraci jsem získal teprve s nastavením M686 (Pentium-Pro) a zapnutým ACPI. (Processor + Power Management Timer Support zapnuté.) Je to podivné, zvlášť když ten stroj ACPI nemá. Zapnul jsem i Generic x86 support, což je v Processor Type and Features. To nemělo na funkci Ghostscriptu (kupodivu) vliv, ale může údajně kernel zrychlit na nestandardních CPU.
Problém byl tedy tam, kde by ho člověk nejméně čekal. Kdo by to byl řekl, že se kernel bude chovat takto... Pokud chce lepší FPU, radši by měl zpanikařit. Dále platí: Třikrát konfiguruj a jednou kompiluj.
No a už to tiskne!
Tiskni
Sdílej: