Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Prosím chytré uživatele o pár nápadů, čím by to mohlo být.
Problém vypadá takto: Tiskárna (v titulku) je GDI tiskárna a je pro ni ovladač min12xxw. Na mém (relativně novém) notebooku tiskne bez problémů přes USB. Mám tam CUPS, ppd soubor z linuxprinting.org, filtry foomatic a zmíněný driver.
Nedávno jsem potřeboval tiskárnu zprovoznit na starém desktopu, který nemá USB. Podnikl jsem podobné kroky jako u notebooku, jen jsem při konfiguraci (pochopitelně) vybral LPT. Tiskárna se "normálně" detekovala přes PnP. Jenže netiskne. Při tiskové úloze bliká a bliká, jako že přijímá data, ale ono nic.
Máte-li někdo tušení, kde může být chyba, prosím poraďte mi, jak by se dala nejlépe vystopovat.
Právě jsem přišel na něco nového. V souboru /etc/cups/cupsd.conf jsem zvýšil log level na debug, takže jsem se pak ve /var/log/cups/error_log dočetl několik zajímavých věcí.
První věc, chyběl adresář /var/spool/cups/tmp. Doplnil jsem ho, ale nepomohlo to.
Druhá věc, objevuje se tam Unrecoverable error: rangecheck in %set_screen_continue. Nevím, jestli právě kvůli tomu dochází ke zmaření celé tiskové úlohy nebo zda to souvisí jen s nějakou chybou ve webovém rozhraní CUPS...
Webové rozhraní serveru CUPS už mi zpřístupní nastavení tiskárny a není tam žádný error. Začalo to samo fungovat, což je nevysvětlitelné. Nastavení jsem neměnil.
Jinak platí všechno z minulého příspěvku. Bliká a bliká, ale nakonec nic. Prosím poraďte mi, aspoň třeba nějaký drobný hintík, čím by to mohlo být...
Problém vyřešen. Ale jak! Tomu bych nikdy nevěřil, kdyby se mi to fakt nestalo.
Nikde v diskusních skupinách o tom nebyla zmínka. První indicie jsem našel v prastarých příspěvcích z let 1992 a 1994. (!) Tehdy existovaly počítače bez matematického koprocesoru. Při příliš odvážném použití instrukcí pro plovoucí řádovou čárku došlo v procesoru ke kumulaci chyb. To tenkrát úplně zbouralo některé tiskové filtry pro FreeBSD.
Stroj, na kterém problém nastal, měl CPU Cyrix M II. Taková volba v kernelu není, tedy jsem zvolil Pentium II. To byla vážná chyba, protože Pentium II má mnohem lepší FPU. V Cyrixu se kvůli tomu kumulovaly chyby tak moc, až to shodilo filtr Ghostscript, což jsem se dočetl v logu od CUPS.
Kompiloval jsem kernel několikrát. Funkční konfiguraci jsem získal teprve s nastavením M686 (Pentium-Pro) a zapnutým ACPI. (Processor + Power Management Timer Support zapnuté.) Je to podivné, zvlášť když ten stroj ACPI nemá. Zapnul jsem i Generic x86 support, což je v Processor Type and Features. To nemělo na funkci Ghostscriptu (kupodivu) vliv, ale může údajně kernel zrychlit na nestandardních CPU.
Problém byl tedy tam, kde by ho člověk nejméně čekal. Kdo by to byl řekl, že se kernel bude chovat takto... Pokud chce lepší FPU, radši by měl zpanikařit. Dále platí: Třikrát konfiguruj a jednou kompiluj.
No a už to tiskne!
Tiskni
Sdílej: