Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Prosím chytré uživatele o pár nápadů, čím by to mohlo být.
Problém vypadá takto: Tiskárna (v titulku) je GDI tiskárna a je pro ni ovladač min12xxw. Na mém (relativně novém) notebooku tiskne bez problémů přes USB. Mám tam CUPS, ppd soubor z linuxprinting.org, filtry foomatic a zmíněný driver.
Nedávno jsem potřeboval tiskárnu zprovoznit na starém desktopu, který nemá USB. Podnikl jsem podobné kroky jako u notebooku, jen jsem při konfiguraci (pochopitelně) vybral LPT. Tiskárna se "normálně" detekovala přes PnP. Jenže netiskne. Při tiskové úloze bliká a bliká, jako že přijímá data, ale ono nic.
Máte-li někdo tušení, kde může být chyba, prosím poraďte mi, jak by se dala nejlépe vystopovat.
Právě jsem přišel na něco nového. V souboru /etc/cups/cupsd.conf jsem zvýšil log level na debug, takže jsem se pak ve /var/log/cups/error_log dočetl několik zajímavých věcí.
První věc, chyběl adresář /var/spool/cups/tmp. Doplnil jsem ho, ale nepomohlo to.
Druhá věc, objevuje se tam Unrecoverable error: rangecheck in %set_screen_continue. Nevím, jestli právě kvůli tomu dochází ke zmaření celé tiskové úlohy nebo zda to souvisí jen s nějakou chybou ve webovém rozhraní CUPS...
Webové rozhraní serveru CUPS už mi zpřístupní nastavení tiskárny a není tam žádný error. Začalo to samo fungovat, což je nevysvětlitelné. Nastavení jsem neměnil.
Jinak platí všechno z minulého příspěvku. Bliká a bliká, ale nakonec nic. Prosím poraďte mi, aspoň třeba nějaký drobný hintík, čím by to mohlo být...
Problém vyřešen. Ale jak! Tomu bych nikdy nevěřil, kdyby se mi to fakt nestalo.
Nikde v diskusních skupinách o tom nebyla zmínka. První indicie jsem našel v prastarých příspěvcích z let 1992 a 1994. (!) Tehdy existovaly počítače bez matematického koprocesoru. Při příliš odvážném použití instrukcí pro plovoucí řádovou čárku došlo v procesoru ke kumulaci chyb. To tenkrát úplně zbouralo některé tiskové filtry pro FreeBSD.
Stroj, na kterém problém nastal, měl CPU Cyrix M II. Taková volba v kernelu není, tedy jsem zvolil Pentium II. To byla vážná chyba, protože Pentium II má mnohem lepší FPU. V Cyrixu se kvůli tomu kumulovaly chyby tak moc, až to shodilo filtr Ghostscript, což jsem se dočetl v logu od CUPS.
Kompiloval jsem kernel několikrát. Funkční konfiguraci jsem získal teprve s nastavením M686 (Pentium-Pro) a zapnutým ACPI. (Processor + Power Management Timer Support zapnuté.) Je to podivné, zvlášť když ten stroj ACPI nemá. Zapnul jsem i Generic x86 support, což je v Processor Type and Features. To nemělo na funkci Ghostscriptu (kupodivu) vliv, ale může údajně kernel zrychlit na nestandardních CPU.
Problém byl tedy tam, kde by ho člověk nejméně čekal. Kdo by to byl řekl, že se kernel bude chovat takto... Pokud chce lepší FPU, radši by měl zpanikařit. Dále platí: Třikrát konfiguruj a jednou kompiluj.
No a už to tiskne!
Tiskni
Sdílej: