Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává někdo jiný |
OkiPage je GDI tiskárna, nemá vlastní procesor, musí jí to OS předžvýkat.
Pod Mandrake s CUPSem se rozběhala sama, pod Redhatem byl trošičku problém. Musí být puštěný démon (oki4daemon
) ktery hlídá fifo /dev/oki4drv
, když tam něco vleze tak to pošle vytisknout pomocí prográmku oki4drv
(ten očekává postscript).
oki4drv prográmek musí mít zaručený souvislý tok řídicích signálů do /dev/lp0
, proto nelze použít ve spolupráci se spoolingem a měl by běžet pod SUID rootem pro možnost zvýšení priority.
/dev/oki4drv
, pak už mít jen puštěného toho démona.
Potřebné prográmky a dokumentaci seženete tady:
http://www.linuxprinting.org/show_driver.cgi?driver=oki4w,
http://www.linuxprinting.org/download/printing/oki4linux-2.1gst.tar.gz
$ wget http://www.linuxprinting.org/download/printing/oki4linux-2.1gst.tar.gz $ tar xzvf oki4linux-2.1gst.tar.gz $ cd oki4linux/src $ chmod u+s oki4drv $ su -c "chown root oki4drv" $ ./oki4drv -s a4 -g -o /dev/lp0 -V soubor.ps
Na ubuntu (8.04) funguje plně, pro instalaci ve správci tiskáren se zvolí výrobce "Okidata", ovladač "Okipage 8w", verze "Okidata Okipage 8w Foomatic/oki4w". Pokud tiskárna potiskuje jen polovinu papíru (zmenšeně), nastavte DPI na 600.
Originální oki4daemon je napsaný v Perlu, mně nějak nešel rozběhnout, tak jsem si napsal vlastní v Céčku.
Texťák na PostScript převádí a2ps
Dokument vytvořil: Ivo Danihelka, 1.8.2002 20:49 | Poslední úprava: Luk, 27.2.2011 15:08 | Historie změn | Zobrazeno: 1262×
Tiskni
Sdílej: