abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 15:44 | Nová verze

    Po roce od vydání verze 15.5 bylo vydáno openSUSE Leap 15.6. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 256 správce systému a služeb systemd (GitHub). Nově mimo jiné s run0 jako alternativou k sudo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    12.6. 12:00 | IT novinky

    Společnost Oracle oznámila spolupráci s Google Cloudem, OpenAI a Microsoftem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Voodoo 3,4,5

    Ovladač: v jádře

    Technické parametry

    viz vyse

    Identifikace pod Linuxem

    viz vyse

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Požadavky

    Jako první bude zapotřebí vlastnit nějakou tu kartu od již zmíněné firmy a to 3dfx. Návod se bude týkat karet Voodoo 3 a výše, protože pro Voodoo 1,2 je postup odlišný. Dále bude potřeba navštívit pár odkazů a udělat několik činností, které popíšu níže. Dalším předpokladem je OS Linux a to je pro začátek asi vše. Testováno na:

    Slackware9.1,fluxbox 0.9.9 a 0.9.10 develop version Kernelech 2.6.x radu 2.6.4 jsem nezkoušel Xfree 4.3.0 Voodoo 5,3,Banshee. First step:

    Navštívíme stránku http://sourceforge.net/projects/glide/ a stáhneme binární verzi glidu. Po dotaženi rozbalíme a soubory libglide3.a a libglide.so přesuneme do /usr/lib/*.* přesně jak píšou v přiloženém txt souboru. Když se vás bude systém ptát na přepsání, potvrďte OK. Second step:

    Nyní se pustíme do nastavování kernelu, což může být trochu složitější než předchozí krok, ale ve skutečnosti se není čeho bát. Můžeme použít stávající kernel z distribuce nebo stáhnout novější. Nový kernel stáhneme z kernel.org. Zaměříme se na řadu 2.6.x a stáhneme poslední stabilní. Podotýkám, že tento krok není tšeba (myslím stahovat nové jádro), ale pro optimalizaci systému je žádoucí. Po stažení nového jádra v době psaní je to 2.6.8.1 (stable), obsah archivu nakopírujeme do /usr/src/linux-CISLO-VERZE. Nyní je potřeba vytvořit symbolický odkaz na nové zdrojové soubory pod názvem Linux. Ve stejném adresář, pokud existuje, tak stávající smažeme a pomoci příkazu ln -si vytvoříme nový aktuální.

    Výpis může vypadat takto:

    linux -> /usr/src/linux-2.6.5/ linux-2.6.5

    Je vidět, že používám jádro verze 2.6.5 Pokud máme již připraveno, vrhneme se na nastavení konfiguračního souboru a to takto:

    cd /usr/src/linux;make menuconfig

    Vyskočí jakési okno. Popíšu zde pouze jak nastavit ovladač pro Voodoo kartu, nikoliv jak optimalizovat kernel pro váš systém

    Takže zvolíme položky :

    Device Drivers ---> Character devices ---> [*] Direct Rendering Manager (XFree86 4.1.0and higher DRI support)

    Otevře se nám nabídka, kde vybereme

    "M" 3dfx Banshee/Voodoo3+

    M značí, že se jedná o modul; *, že se zakompiluje přímo do kernelu. Zvolme tedy M, ať nám jádro tolik nezabírá. Framebuffer

    Jestliže budeme chtít v konzoli používat driver využívající FrameBuffer, například, protože budeme chtít nastavit rozlišení a frekvenci obrazovky nebo přhrávání videa, tak zakompilujme i tento driver tdfxfb najdeme ho v:

    Device Drivers ---> Graphics support ---> [*] Support for frame buffer devices

    dále v této podsekci zvolíme driver pro konzoli a to

    <*> 3Dfx Banshee/Voodoo3 display support JAKO * !

    přesuneme se do podsekce

    Console display driver support --->

    kde zaškrtáme tyto volby:

    [*] Video mode selection support <*>Framebuffer Console support [*] Select compiled-in fonts [*] VGA 8x16font

    Podotýkám, že tento odstavec (frambuffer) není nutný pro zprovoznění akcelerace v systému X, jedná se o konzolový ovladač, tudíž lze odstavec přeskočit, pokud nemáte zájem tuto funkci využívat.

    Vyjedeme zpět a dáme uložit změny. Poté stačí zadat kombinaci make modules;make modules_install a potřebné moduly, či modul se nám nainstaluje. Pokud jsme si optimalizovali kernel nebo použili framebuffer, bylo by před kroky make odules;make modules_install potřeba provést make bzImage a pote nainstalovat moduly, u jader 2.6.x odpadá make dep.

    Po nainstalovaní si ověříme, zda se modul vůbec nainstaloval a to takto: modinfo tdfx (tdfx je název modulu neboli ovladače) výpis u mě je :

    bash-2.05b# modinfo tdfx author: VA Linux Systems Inc. description: 3dfx Banshee/Voodoo3+ license: GPL and additional rights vermagic: 2.6.7 preempt K7 gcc-3.2 depends:

    To značí, že modul je v systému.

    Pokud by se nám z nějakých důvodů ovladač z jádra nezamlouval (najdou se i tací), je tu možnost stáhnout ze stránky www pomoci CVS DRM (Direct rendering manager), který podporuje DRI (Direc rendering infrastructure) jsou tam přesně popsány kroky, jak to stáhnout. Potřebujeme tedy jenom drm, pokud by přesto někdo nevěděl, jak stáhnout-tak pomocí:

    cvs -d:pserver:anonymous@cvs.freedesktop.org:/cvs/dri login cvs -z3 -d:pserver:anonymous@cvs.freedesktop.org:/cvs/dri co drm

    Po stažení vstoupíme do adresáře drm, tedy třeba cd /home/novak/drm/linux-2.6 po vstupu do daného adresáře zadáme příkaz make, pro zkompilování potřebných ovladačů, vznikne jich více, ale nás zajímají pouze tdfx. Lze zkompilovat i s omezením jen na konkrétní driver-takto make DRM_MODULES="tdfx".Driver si zkopírujeme na nějaké příslušné místo cp tdfx.ko /příslušné/místo tento driver obsahuje navíc parametr pro počet grafických karet v pc, ale nevidím v tom moc smysl. Kdo má v pc více jak jednu grafickou kartu, že ? I když možná někdo ano. Modul pak načteme do jádra pomocí insmod /prislusne/misto/tdfx.ko. Tento ovladač je nezávislí na jádře, jak se můžeme dočíst v dokumentaci. Third step:

    No, řekl bych, že nejhorší je za námi. Teď už jen upravit konfigurační soubor X-ek a můžeme začít využívat 3d akceleraci. Pokud se uvedené věci ve vašem konfiguračním souboru nenachází, tak budeme muset vyhledat sekci:

    Načtení modulu pro GLX a DRI

    Load "dri" Load "glx"

    EndSection

    Zajištění užití akcelerace i ostatním uživatelům

    Section "DRI " Mode 0666 EndSection

    ted vyhledejme tuto sekci: Section "Device" Identifier "Voodoo5" # typ karty VendorName "3dfx" # výrobce Driver "tdfx" # Ovladač zařízení,měl by se načíst při spuštění X EndSection

    typ karty si můžeme vymyslet, ale musí souhlasit s tím, co uvedeme v sekci monitor u položky Devices viz. Dále driver zapíšeme pod jeho názvem, tedy tdfx a výrobce si můžeme také vymyslet.

    Nyní najdeme sekci :

    Section "Screen" Identifier"Screen 1" Device "Voodoo5" # Zařízení Monitor "My monitor" # Název monitoru

    U voodoo 5 a < funguje akcelerace i v 24 bit barvach

    No a pokud to vyplníme dle přiložených údajů, uložíme. Fourth step:

    Restartujeme X-ka ctrl+alt+backspace a znova nahodíme, pokud jste výše zmíněné kroky prováděli v konzoli, tak pouze zapneme x-ka pomoci příkazu startx. Pokud jsem provedli kroky správně, měly by x-ka naskočit, pokud ne zkontrolujeme údaje v X86config, popřípadě logy. Jestliže narazíme na výpis něco v tom smyslu, že nelze nalézt tdfx ovladač, zkontrolujeme, zda se nám "natáhl" do jádra příkazem lsmod | grep tdfx, když se ve výpisu neobjeví, tak ho tam budeme muset vložit ručně a to modprobe tdfx. Pro odstranění slouží příkaz rmmod tdfx.

    Akceleraci zjistíme takto:

    bash-2.05b$ glxinfo | grep rendering direct rendering: Yes

    Pokud vidíme Yes, můžeme si pogratulovat, akcelerace je funkční, pokud ne, je něco špatně. Příčin může být mnoho: jako první bych zkusil projít výše uvedené kroky znovu a pokud ani to nezafunguje, tak mě zkuste kontaktovat, pokusím se pomoci. Jak jsou na tom ovladače po zániku firmy.

    Poslední ovladač je psaný pro Voodoo 3 a novější modely s tímto ovladačem fungují, ale odrazilo se to na jejich výkonu. Zejména modely V5, kde je výkon velice žalostný. Pokud budete chtít otestovat funkčnost na nějaké hře, doporučuji Unreal Tournament, důvodem je jeho snadná instalace v Linuxu a "dostačující" plynulost chodu.

    Dokument vytvořil: m$ lipo $m, 20.7.2005 02:59 | Zobrazeno: 1059×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.