Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Podpora: | částečná |
bezdrátová klávesnice s integrovaným touchpadem (model Y-RAY81, FCC ID DZL202343)
$ xinput ⎡ Virtual core pointer id=2 [master pointer (3)] ⎜ ↳ Logitech diNovo Edge Consumer Control id=32 [slave pointer (2)] ⎜ ↳ Logitech diNovo Edge Mouse id=34 [slave pointer (2)] ⎣ Virtual core keyboard id=3 [master keyboard (2)] ↳ Logitech diNovo Edge System Control id=30 [slave keyboard (3)] ↳ Logitech diNovo Edge Keyboard id=31 [slave keyboard (3)] ↳ Logitech diNovo Edge Consumer Control id=33 [slave keyboard (3)]
Párování a připojení probíhá způsobem obvyklým pro Bluetooth periferie (pomocí hidd
nebo grafického průvodce KDE/GNOME). Tlačítko pro párování je na spodní straně klávesnice.
Chová se jako standardní klávesnice a polohovací zařízení (touchpad nejde detailně konfigurovat jako moderní touchpad).
Klávesa Fn nevrací žádný kód. Při jejím podržení se oranžově rozsvítí ikonky alternativních funkcí kláves F1-F12 (F2-F4 „spouštěče aplikací“, F5-F8 ovládání přehrávače, ostatní mi žádný kód nevracejí), Insert a Print Screen (Scroll Lock, Pause).
Touchpad vedle šipek má dvě fyzická tlačítka (levé, pravé). Klepnutí na touchpadu odpovídá kliknutí primárním tlačítkem. Pohyb prstem po obvodu na 12. a 3. hodině odpovídá posouvání (horizontálnímu a vertikálnímu). Akci kliknutí prostředním tlačítkem („kolečkem“) jsem nezaregistroval. Gesta více prsty nejsou podporována. Touchpad jde deaktivovat (Fn + levé tlačítko), aktivace analogicky (Fn + pravé tlačítko).
Tlačítko vpravo nahoře je XF86Tools
, pod ním dotyková ploška (chová se jako posuvník) pro softwarovou regulaci hlasitosti, pod ní tlačítko ztlumení.
Z tlačítek po levé straně funguje spodní (kliknutí primárním tlačítkem) a horní (uspat počítač), prostřední tři (lupa) zřejmě nic nevracejí.
Výborný mechanismus kláves, podobně jako starším modelu. Proprietární akumulátor a nabíječka (s nutností postavit klávesnici na stojánek) omezují praktičnost a životnost.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 20.2.2021 00:35 | Zobrazeno: 779×
Tiskni
Sdílej: