Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
| Verze: | 8.011.00 (2009/2/25) |
| Adresa: | http://www.realtek.com.tw/DOWNLOADS/downloadsVi .. |
Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller
Od verze jádra 2.6.29 funguje bezproblémově s dodávaným modulem r8169. Do té doby byla stoprocentně funkční pouze s ovladačem od výrobce, který již není kvůli změnám v rozhraní jádra možné zkompilovat.
Následující postup je tedy zastaralý, ale pokud máte starší jádro a potýkáte se s problémy s modulem r8169, můžete ho pouřít:
K instalaci jsou potřeba zdrojové kódy běžícího jádra (ovladač podporuje 2.6.x i 2.4.x) a překladač.
Modul tohoto ovladač koliduje s modulem r8169 (podobná síťová karta). Pokud je tento modul zaveden, je dobré ho odebrat a zakázat jeho automatické načítání.
# rmmod r8169
# echo r8169 >> /etc/modprobe.d/blacklist
Balíček s ovladačem rozbalit, zkompilovat.
# tar xf r8168-8.009.00.tar.bz2
# cd r8168-8.009.00
# make clean modules
Nainstalovat, vyřešit závislosti modulů a nastavit zavádění po spuštění systému.
# make install
# depmod -a
# echo r8168 >> /etc/modules
Načíst modul a zjistit, jestli se objevilo další síťové rozhraní.
# modprobe r8168
# ip link show
Kompilace mi občas zhavarovala, protože Makefile předával překladači špatnou cestu ke zdrojovým kódům. Pokud máte stejný problém, stačí drobně upravit soubor r8168-8.009.00/src/Makefile. Za řádek s definicí KFLAG přidejte další definici:
PWD := $(shell pwd)
Dále pak v cíli modules upravte argument SUBDIRS předávaný překladači - odeberte /src:
SUBDIRS=$(PWD)
Dokument vytvořil: Jan Včelák, 12.11.2008 14:25 | Poslední úprava: Jan Včelák, 18.4.2009 23:47 | Historie změn | Zobrazeno: 9025×
| Verze | Datum | Popis změn |
|---|---|---|
| 8.011.00 (2009/2/25) | 18.4.2009 23:47 | již je podpora v jádře |
| 8.009.00 (2008/10/21) | 12.11.2008 14:25 | Počáteční revize dokumentu |
Tiskni
Sdílej: