Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Mám následující situaci: tabulka s článkama, každý článek má id (primary key, auto_increment) a je zařazen do seriálu (sloupec serie). Mám vybraný článek, jeho id a id seriálu, do kterého je zařazen. A nyní potřebuju vypsat z databáze řekněme 2 články před a 2 články po daném článku včetně daného ze seriálu. Celkem 5, přičemž pokud bude vybraný článek první či poslední, budou vypsané jen 3, logicky. Něco podobného má třeba root.cz.
Sesmolil jsem následující SQL dotaz, který to udělá:
SELECT id, time, title,
(SELECT COUNT(*) FROM articles as pocitadlo WHERE serie=$serie_id AND articles.id>=pocitadlo.id) as poradi
FROM articles as articles
WHERE serie=$serie_id
HAVING poradi<=(SELECT COUNT(*) FROM articles as pocitadlo WHERE pocitadlo.id<=$article_id AND serie=$serie_id)+2 AND
poradi>=(SELECT COUNT(*) FROM articles as pocitadlo WHERE pocitadlo.id<=$article_id AND serie=$serie_id)-2
ORDER BY poradi ASC
Pokud jste si všimli, tak pro každý článek ze seriálu se vykoná poddotaz. Tedy pro n řádků n poddotazů (v praxi se bude počet pohybovat kolem 10-20). Jelikož nerozumím databázím zevnitř, jak jsou optimalizované, tak by mě zajímalo, jestli by nebylo třeba výkonově výhodnější vypsat jednoduchým dotazem všechny články seriálu a zbytek dopočítat pomocí PHP.
Samozřejmě uvítám, pokud někdo přijde s elegantnějším řešením
SELECT a.* FROM articles a WHERE a.date >= (SELECT c.date WHERE c.id = $article_id) AND a.serie = $serie ORDER BY a.date ASC LIMIT 2 SELECT a.* FROM articles a WHERE a.date < (SELECT c.date WHERE c.id = $article_id) AND a.serie = $serie ORDER BY a.date DESC LIMIT 2Nebo mít díly očíslované (sloupeček s pořadovým číslem dílu v seriálu) a pak použít jednoduchý (i když trošku neobvyklý) join:
SELECT a.* FROM articles a, articles c WHERE a.serie = $serie AND c.id = $article_id AND (a.poradi BETWEEN c.poradi - 2 AND c.poradi + 2)
Jasně, limitem to nejde, jinak bych se neptal.
Obojí řešení jsou použitelná a obojí jsem zvažoval. Obecně by mě zajímalo, zda je lepší psát složitější příkazy a provádět je najednou a nebo je dělit na jednodušší a provádět zvlášť. Dosud jsem se snažil omezovat počet přístupů k SQL co nejméně (i proto, že výsledný php kód je pak přehlednější), proto jsem udělal tu dlouhou verzi. Samozřejmě, pokud těch článků bude hodně, tak se vyplatí ty dva, ale co je hodně? 10, 100 nebo 1000 řádků? To je jedna z věcí, která by mě zajímala.
Jinak druhý způsob by znamenal změnit zapisování článků do databáze. Při každém přesunu článku či smazání by se muselo pořadí přepočítávat, což mi přišlo zbytečně komplikované.
Explain zkusím, děkuji za tip.
Zajímalo by mě, kolik času (procentuálně) zabere volání dotazu pomocí php. Pokud by odeslání dotazu zabralo řekněme 80% času a samotné vykonání v mysql jen 20%, tak by se do určité míry vyplatilo používat spíš poddotazy, než volat 2x mysql_query.
Tiskni
Sdílej: