OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.
Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Byla vydána prosincová aktualizace aneb nová verze 1.108 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.108 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Na lasvegaském veletrhu elektroniky CES byl předveden prototyp notebooku chlazeného pomocí plazmových aktuátorů (DBD). Ačkoliv se nejedná o první nápad svého druhu, nepochybně to je první ukázka praktického použití tohoto způsobu chlazení v běžné elektronice. Co činí plazmové chladící akční členy technologickou výzvou je především vysoká produkce jedovatého ozonu, tu se prý podařilo firmě YPlasma zredukovat dielektrickou
… více »Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
local all all trust host all all 127.0.0.1/32 trust host all all ::1/128 trustAbych umožnil vzdálený přístup, přidám řádek:
local all all trust host all all 10.0.0.0/8 trust host all all 127.0.0.1/32 trust host all all ::1/128 trustovšem psql stále vrací:
psql: nelze navázat spojení se serverem: Spojení odmítnuto
Je server na "10.0.0.100" spuštěn a akceptuje
TCP/IP spojení na portu 5432?
přitom firewall by měl být v pořádku (OpenSUSE - /etc/sysconfig/SuSEfirewall2):
FW_CONFIGURATIONS_EXT="apache2 apache2-ssl mysql nfs-kernel-server ntp postgresql samba-server sshd"
a tedy nevím, co blokuje přístup k serveru. Kde by mohl být problém?
Řešení dotazu:
listen_addresses
nmap -p postgresql 10.0.0.100
listen_addresses = 'localhost'nmap -p postgresql 10.0.0.100 ukázal:
Starting Nmap 6.47 ( http://nmap.org ) at 2014-11-28 09:04 CET Nmap scan report for server (10.0.0.100) Host is up (0.000094s latency). PORT STATE SERVICE 5432/tcp closed postgresql Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 1.17 secondsbylo nutné nastavit vlastní síťové rozhraní (původně jsem "předpokládal" adresu klienta), tedy vlastní ip adresu, na které postgresql poslouchá:
listen_addresses = 'localhost,10.0.0.100'nmap -p postgresql 10.0.0.100 ukázal:
Starting Nmap 6.47 ( http://nmap.org ) at 2014-11-28 09:14 CET Nmap scan report for server (10.0.0.100) Host is up (0.000097s latency). PORT STATE SERVICE 5432/tcp open postgresql Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 1.10 seconds... a funguje!
Tiskni
Sdílej: