abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 47
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Rozmístění systému na hardware podle zátěže

    29.1.2012 17:01 spiglnygl
    Rozmístění systému na hardware podle zátěže
    Přečteno: 252×
    Poraďte mi prosím s rozmístěním OS/služeb na hardware. Zajímají mě vaše názory, protože ty svoje znám a jsem nerozhodný :-). Cílem je minimalizovat počet strojů při co nejvyšším a nejbezpečnějším využití hardwaru/softwaru.
    Mám k dispozici staré značkové stroje:
    IBM xen 3GHz 2-jádro 4GB ram, 2x sata 147GB bez hw raidu
    fujitsu pentium 4 3GHz HT 512MB ram, 2x sata 250GB bez hw raidu

    a další neznačkové výkonem mezi výše dvěma zmiňovanými (spíše blíže tomu slabšímu). Všechny stroje jsou 32bitové a nevhodné pro virtualizaci (slabý diskový výkon, 32bit, procesor bez podpory virtualizace).

    Potřebuju umístit 2 veřejné dns servery (3 veřejné domény, zbytek pro místní síť), e-mailový server (postfix, dovecot, antivirus, antispam, 600 uživatelů), webový server (1 doména, redakční systém v php), dhcp servery (možná by stačil jeden), firebird server. Na firewallu mám DMZ zónu, do které bych rád umístil všechno kromě dhcp serverů a firebird serveru. Teď nastavá otázka, na jaké stroje toto rozmístit příp. co by mohlo být spolu na jednom fyzické stroji a tedy na jednom operačním systému (centos)? Mám v hlavě spoustu konfigurací, ale nemám neovlivněný názor nikoho jiného.

    Odpovědi

    29.1.2012 22:12 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozmístění systému na hardware podle zátěže
    Podle mého největší zátěž bude znamenat mailserver pro 600 lidí. Dal bych ho na tu výkonnější mašinu - je výkonnější procesorově a má i rychlejší disky (147 GB SATA v IBMce? To vypadá spíš na SAS (SCSI už asi ne)). A konkrétně antivirus+antispam si může vyžádat nějaké ladění a kompromisy, aby i na takhle výkonném stroji nebyly tyhle dva filtry přetíženy SPAMem. (Hint: postgrey je podle mého nutné zlo. A antivirák, pokud ClamAV, ať běží furt = použijte clamd.) 4GB RAM se budou dost možná hodit.

    Mimochodem - řádově nízké stovky GB na mailserver - není to v dnešní době málo? Ono jistě záleží na tom, kolik dáte lidem quotu na mailbox a jak jsou vlastně uživatelé zvyklí (nebo instruováni) mailserver používat - jestli nechávají maily na serveru, nebo jestli si je tahají na lokály a ze serveru je mažou... Každopádně bych řekl, že pro mailserver by to chtělo větší kapacitu disků. Možná i za cenu toho, že ty disky budou pomalejší. Mailserver možná na IOps zase tolik viset nebude... A možná se pokuste vymyslet, jak prostor pro disky časem expandovat (co třeba nějaký externí RAID?)

    No a na druhý server všecko ostatní :-) DNS, DHCP a snad ani webserver nesežerou skoro nic (v takto malém měřítku).

    Ouha... teď koukám... Firebird... to je databáze. Taky potenciální kandidát na rychlé disky. Záleží, kolik toho od ní chcete (kolik IOps Vaše aplikace reálně potřebuje). Tohle jste vůbec nekvantifikoval.

    Ovšem pokud máte dva servery, z nichž jeden chcete mít v DMZ a druhý ne, a víte že na serveru v lokální síti má být DHCP a firebird, a všechno ostatní v DMZ, tak máte asi po starostech, jak to rozdělit, ne? :-) Víceméně budete spekulovat, zda rychlejší disky užije spíš mailserver nebo databáze... Vlastně máte trochu problém, protože by se možná hodilo mít rychlé malé disky v "procesorově slabším" stroji (na databázi) a do mailserveru narvat nějaké nové vysokokapacitní "enterprise sata" (Barracuda ES apod.).
    [:wq]
    29.1.2012 23:36 spiglnygl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozmístění systému na hardware podle zátěže
    Máte pravdu, v tom IBM serveru jsou skutečně SCSI disky, ale je tam i možnost připojení sata disků. Mám k dispozici větší sata disky, takže je mohu přidat. Ta firebird databáze má jen většinou minimální zátěž (většinou jen čtení příp. i zápis od 2 - 10 uživatelů). Občas ale zátěž stoupne na cca 250 současných přístupů. V současné době provozuji databázový server jako virtualizovaný stroj (vedle "starého" mail serveru) a musel jsem ho dát na samostatný disk (sata), protože to bylo hodně pomalé. Jak jsem psal, tak mám k dispozici i další neznačkové počítače kromě těch 2 značkových, takže to všechno nemusí být nutně na nich.

    Docela zvažuju následující rozdělení:
    na tom IBM serveru: web server, mail server (poštovní schránky by byly nad raidem z přidaných sata disků) a sekundární dns
    neznačkový server: primární dns
    fujitsu server: firebird, dhcp

    Co mi vadí: webservery jsou dost často cílem útoků a takhle by to odskákal i mail server a sekundární dns. I když zrovna na centosu se selinuxem by to mohlo být dobré. Výhoda je, že pro webserver i mail server použiju jednu sql databázi, která bude na tom samém stroji a tudíš rychle dostupná. Navíc webmail bude rychle přistupovat k lokálnímu stroji. Napadení z pohledu dns se zase tolik nebojím (bude to v chrootu). Pak se ještě nabízí otázka, jestli použít jeden nebo dva dhcp servery ...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.