abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:00 | IT novinky

    Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 16:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | Nová verze

    Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | Zajímavý software

    V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 8
    včera 06:22 | Zajímavý software

    NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 04:33 | Zajímavý projekt

    Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Bezpečnostní upozornění

    V kryptografické knihovně OpenSSL bylo nalezeno 12 zranitelností. Opraveny jsou v upstream verzích OpenSSL 3.6.1, 3.5.5, 3.4.4, 3.3.6 a 3.0.19. Zranitelnosti objevila společnost AISLE pomocí svého autonomního analyzátoru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    29.1. 20:11 | Zajímavý software

    Desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. V programovacím jazyce Rust s využitím stavebních bloků z projektu Smithay jej napíše Brian Tarricone. Úprava stávajícího xfwm4 tak, aby paralelně podporoval X11 i Wayland, se ukázala jako špatná cesta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    29.1. 19:11 | Komunita

    Desktopové prostředí KDE Plasma 6.8 poběží už pouze nad Waylandem. Vývojáři, kteří s rozhodnutím nesouhlasí, vytvořili fork KDE Plasma s názvem SonicDE (Sonic Desktop Environment) s cílem zachovat a vylepšovat podporu X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (17%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (24%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (32%)
    Celkem 684 hlasů
     Komentářů: 22, poslední 29.1. 23:06
    Rozcestník

    Dotaz: Wifi AP a Stanice a 2 GW na obou koncich

    17.4.2014 11:06 Bill Gates
    Wifi AP a Stanice a 2 GW na obou koncich
    Přečteno: 358×
    Ahoj, prosim zdejsi komunitu o navedeni spravnym smerem. Mam AP a Stanici. Jedna se o privatni sifrovany p2p spoj. Neco jako kabel na nekolik kilometru vzduchem.

    Na strane Stanice mame tedy jedno PC, s vlastnim netem. Na strane AP mame druhe PC s vlastnim netem. Mezi temito misty je zmineny privatni p2p spoj - prodluzka vzduchem

    Standardni situaci je ze klient se pripoji pres svou Stanici na AP a za AP je GW nekam dal do netu. Potud v pohode, vse jede jak ma.

    Obcas se ale stane situace, ze provider za AP vypadne. PC za AP je tak bez netu a PC za Stanici si prepne na svuj druhy nezavisly net.

    No a ja bych nejak sikovne potreboval umet pustit to PC za AP jakoby obracene zpet skrz AP na Stanici a odtud proroutovat do netu. Proroutovat proroutuju, jen mi neni zcela jasny ten mechanismus jak se procpat zpet skrz AP na stanici, jakoby tedy obraceny smer, nez je bezne.

    Jako mit mezi obema spoji openVPN, tak neresim. Pak je to s mymi znalostmi pruchozi obema smery á-pé neá-pé, a routuju si co kam potrebuju, ale jak to resit bez VPN?

    DMZ nebo nejaka jina finta? Portforwarding na tohle asi ee, protoze ja potrebuju z AP zpristupnit GW za Stanicí. Tedy naopak

    Poznamka: Stanice a AP jsou 2 routery s natem smerem klasickym, tedy ze Stanice na AP. Bezdratova rozhrani tak maji vlastni lokalni adresy a site za nimi opet vlastni (ne stejne).
    
    
    
       PC1 == SWITCH  == STANICE1  ~  ~  ~  ~  ~  AP == SWITCH == PC2
                 
                |                                          |
    
              STANICE2                                  STANICE3
    
                |                                          |
    
              NET1                                       NET2
    
    
    
    Dle schematu si vlastne lamu hlavu s tim jak PC2 protlacit na NET1 bez zmeny rezimu pojitek (AP a Stanice1)

    Diky za napady.

    Odpovědi

    Max avatar 17.4.2014 11:43 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi AP a Stanice a 2 GW na obou koncich
    Wifi spojení lze chápat jako bridge, tedy jako switch, tedy jako by ani wifi mezi stanicemi nebylo.
    Je jen otázkou, zda to chceš dělat ručně, nebo automamticky (automamticky při výpadku směrovat jinam, nebo postačí úprava na stanici).
    Také jsi nenapsal, co je to za AP/routery.
    Není třeba problém toto nastavit v případě mikrotiků. Tzn, že v jedné lokaci by byl do mikrotika MK1 zapojen PC1 a do druhého portu by byl zapojen NET1, v druhé lokaci by byl podobně do mikrotiku MK2 zapojen PC2 a do dalšího portu NET2. Mikrotiky by byly propojeny wifi.
    Poté není problém nastavit WAN failover na mikrotikách a směrovat přístup na net správným směrem.
    Nebo upravit nastavení úplně jinak. Řešeních existuje spousta, záleží jen na tom, jaké máš ty možnosti a požadavky.
    Pokud máš nějaké hloupé APéčka/routery na obou stranách, tak nejjednodušší to budeš mít vždy jen změnou brány na IP routeru, kde je funkční net.
    Další možností je řešit failover přímo na stanicích (pokud jde o linux, tak nějakým scriptem, který bude checkovat net, nebo něčem podobným), pokud jde o windows, tak třeba nějakým prográmkem, těžko říci.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    17.4.2014 12:05 Bill Gates
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi AP a Stanice a 2 GW na obou koncich
    Stanice 1,2 a AP je ubiquity m5hp. Ta zmena GW na tom PC2 nebo na tom switchi/routeru na te strane za AP me tak nejak porad lita hlavou .... Ani to nemusi byt na te strane nejak automaticke, zavolam, nastavi si, a jede... I kdyz :) bylo by to vymakane, ale pokud to budu umet rucne, zautomatizovat uz poresim:)

    PC2 je notebook s widlema8 asi, pri poslednim pohledu na sitove nastaveni jsem se zdesil, protoze jsem nevedel ktera bije - az tak dlouho jsem nemel widle pod rukou, ze uz ani nevim, kde tam co je, ani /etc/init.d/networking restart to neumi :D. (delam si prdel)

    Stanice 1,2 i AP je v me rezii, tam si muzu nastavovat co chci. Transparentni rezimy ve smyslu Bridge je mi znamo, ja tam ty 2 hopy vlastne pres 2 naty dal tak nejak kvuli me paranoi aby mi PC2 nelezlo do site. Jsou to widle, je to zavirovatelne, kdo vi jaky botnet na tom muze bezet, lepsi byt za dvema naty od toho pryc :D

    Stanice 3 neni moje, switch na strane za AP neni muj, ale je mozne s nim kdyztak posachovat, je to nejaka krabicka s RouterOS resici pripojeni pro PC lokalne v budove pres indorwifi. A taky funguje jako GW na NET2. To znamena vlastne tady v tomto bode by se ta GW pro PC2 dala switchnout, aniz by se na PC2 zavirovanem widlema muselo neco menit:) Otazka kdyz ty widle maji sosnutou GW z DHCP z toho routeru s RouterOs, tak pak by bylo dobre je prinutit si resosnout znovu zmenenou GW z DHCP. Samozrejme v tomto pripade tak jak to mam bych ale asi musel zrusit AP a stanici a prejit do rezimu transparentni Bridge, nebo nejak zamezit tomu aby si i AP (ktere je take pres DHCP z toho RouterOS zarizeni) neresoslo novou GW.. no to uz do toho zavadim ale poradny chaos .. uznavam ..

    Na strane NET1 jsem ja, vse na linuxu, tady si muzu delat totalne co chci :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.