abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 18:11 | Nová verze

    Yocto Project byl vydán ve verzi 5.0. Její kódové jméno je Scarthgap. Yocto Project usnadňuje vývoj vestavěných (embedded) linuxových systémů na míru konkrétním zařízením. Cílem projektu je nabídnou vývojářům vše potřebné. Jedná se o projekt Linux Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:56 | Nová verze

    Operační systém 9front, fork operačního systému Plan 9, byl vydán v nové verzi "do not install" (pdf). Více o 9front v FQA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu. Řešeny jsou také 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Zajímavý software

    Lennart Poettering na Mastodonu představil utilitu run0. Jedná se o alternativu k příkazu sudo založenou na systemd. Bude součástí systemd verze 256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    29.4. 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
    Celkem 0 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: RPM disku a I/O

    26.5.2014 14:13 Jura Jurátor | skóre: 2
    RPM disku a I/O
    Přečteno: 387×
    Dobfý den,

    řeším pro kolegu toto:

    Můžeme koupit disk 1,2 GiB ale otáčky jsou 5000/sec

    nebo

    600 Gib disk, ale otáčky jsou 1700/sec

    Obojí disky mají I/O GiB/sec

    myslím, že oba disky budou stejně rychlé co se týče zápis/čtení, ale ten s 1700ot/sec bude mít menší životnost a větší spotřebu energie. Ale na rychlosti práci virtuálky se to nepodepíše.

    Zdraví

    Jirka

    Odpovědi

    26.5.2014 15:17 Příchozí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    to jsou nějaké ďábelské disky, když mají 1700 otáček/s já jsem zvyklej na 7200 nebo 14400 otáček/m :-D druhá věc, stejně rychlé při zápisu a čtení možná budou, ale IOPS budou mít uričtě jiné. Do normálních serverů se nic jiného než 7200 nedává. Pokud je to na data, tak klidně 5400 a klidně i míň otáček.
    26.5.2014 15:28 Jura Jurátor | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    Děkuji za odpověď

    Omlouvám se, psal jsem to z hlavy máte pravdu ty otáčky jsou 7200 a cca 15000.

    Tedy vyšší než jsem psal ale relativní poměr rychlosti zachován.

    Měly by na tom běžet virtuálky obojí to má napsané I/O MiB. Tak nevím jak je to možné, že i při rozdílných otáčkách mají stejné I/O. Vysvětluji si to tím, že pravděpodobně ten větší a pomalejší, co se týče otáček, je novější typ (jedná se o starší server) a má lepší technologii zápisu (řadič disku ?, Frimware ?, jiný typ zápisu ? či kombinace všeho) a tak je rychlejší.

    Zdraví

    Jirka
    26.5.2014 15:38 Příchozí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    No, nejlepší je semka hodit, co to je za disky ;) obecně 15k disky mají vyšší IOps. V zápisu/čtení bývají skoro stejné (rozhodně tam není 2x vyšší rychlost zápisu). Ale určitě hraje roli i stáří disku.
    26.5.2014 16:44 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    Motáte dohromady dvě věci.

    IOPS je množství elementárních operací s diskem. To přímo souvisí s rychlostí otáčení. Protože když data, která minou při otáčce místo, kde by mohla být hlavička a ještě není, tak se musí počkat než se otáčka dokončí a data znovu budou u hlavičky. V podstatě IOPS = 1/seek_time.

    Rychlosti přenosu na druhou stranu popisují kontinuální datový tok, když hlava pořád čte (nebo píše). Obecně platí, že rychlejší disky jsou o dost méně kapacitní (hlavně díky tomu, že jsou menší na poloměru, a trochu i s menší hustotou) a proto na jednu otážku přečtou méně dat, ale doženou to více otáčkami.
    Jendа avatar 26.5.2014 19:06 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    IOPS je množství elementárních operací s diskem. To přímo souvisí s rychlostí otáčení. Protože když data, která minou při otáčce místo, kde by mohla být hlavička a ještě není, tak se musí počkat než se otáčka dokončí a data znovu budou u hlavičky. V podstatě IOPS = 1/seek_time.
    Ane. Moderní řadiče a operační systémy umí NCQ, operací tak může být i několikanásobně víc.
    Heron avatar 26.5.2014 19:19 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O

    NCQ a elevatory jsou pouze techniky optimalizace pořadí diskových operací. S IOPS disku to nemá nic společného, IOPS by měla být hodnota náhodného zápisu / čtení daného zařízení.

    Protože on ten moderní řadič má (může mít) i bateriově zálohovanou cache a když se data vlezou do cache, tak IOPS (třeba s 4K bloky, což jsou fyzické bloky daného disku) může vystřelit na stovky tisíc, což jistě dané zařízení nemá. Osobně NCQ v diskách považuji za marketing, u os s vhodným io schedulerem může situaci dokonce zhoršit (aneb OS ví lépe než firmware disku, kam dřív sáhnout).

    Jendа avatar 27.5.2014 00:49 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    OK, asi mám nestandardní aplikaci. Mně zajímalo „tady mám 16320 :-) pseudonáhodných adres na disku a chci mít v paměti co nejrychleji 4K bloky, které na těch adresách začínají, a je mi jedno, v jakém pořadí se tam naskládají“ a s tím mi NCQ velice pomohlo. A myslím, že i vytížený server určitě zpracovává víc požadavků paralelně a může je dát do NCQ fronty.
    IOPS by měla být hodnota náhodného zápisu / čtení daného zařízení.
    Hm, hm. Jenže bez paralelního NCQ-like frontování nevymlátíš rozumný výkon ani ze SSD - mně to dalo asi 5k IOPS, s NCQ to dá 10x tolik (řadič ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0, SSD nějaká ADATA).
    30.5.2014 23:57 anonym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    Jenže bez paralelního NCQ-like frontování nevymlátíš rozumný výkon ani ze SSD
    tady nejde uplne o NCQ, ale vubec o frontu. SSD by melo byt jedno kde jsou data co cte (pokud nejsou v ramci jedne stranky, ale to by mel zmergovat uz OS). naopak cekani az OS pripravi dalsi pozadavek muze dost zdrzovat

    pozor na to ze NCQ neni o tom ze disk ma frontu pozadavku, ale o tom ze si je v te fronte sam prehazuje jak se mu zlibi. ve svete SCSI tohle umime uz davno a lepe, jenom na ATA to uplne nefungovalo
    26.5.2014 23:39 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RPM disku a I/O
    To jedině, když data jsou hodně blízko na stopách. Jedny z nejrychlejších disků 15k Cheetah (15k za minutu je 250 ot za vteřinu tedy 4ms na otáčku) mají average seektime rovný času jedné otáčky a full stroke (což je tedy doufám od nejmenší stopy k nejdelší mají přes 6ms pro read a více než 7ms pro write (strana 11). Tedy čas, který hlavy potřebují pro přenastavení polohy je srovnatelný s jednou otáčkou. A u levnějších disků budou hlavy ještě významně pomalejší. Přece jen se hlavy nastavují s přesností tuším cca 1/5 vlnové délky viditelného světla nad povrchem, který se pohybuje se rychlostí asi 4m/s. Pokud jsou disky levnějších kategorií, (nemluvě o notebook disku) mechanismus nastavení je ještě pomalejší. Pro data v různých trackách, žádné NCQ nepomůže. A vzhledem k tomu, jaké čísla mají všechny cheety pro track-to-track, (což je nemožný čas pro náhodné získání dat z vedlejší stopy v tom případě by musel být polovina rotační prodlevy) je podle mne average seek time průměrný čas pro nastavení hlav na cílovou stopu, ne pro čtení dat.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.