Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně
… více »Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.
Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].
Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím,
mám nVidia GTX 750 Ti + Display Port + LCD + Arch Linux + nvidia bin ovladač.
Pokud zapnu počítač a teprve po naběhnutí KDM zapnu i LCD, tak zůstane bez signálu. Zkoušel jsem LCD natvrdo vytáhnout ze zásuvky, vytáhnout DP kabel, ale bez šance: karta/ovladač si změny nevšimne.
Jediné řešení je se naslepo zalogovat do konsole a restartovat DM. Nebo restartovat PC.
Vzhledem k tomu, že počítač zapínám vzdáleně + x2go, tak mne restart počítače jiným členem rodiny celkem rozhodí... Nechávat monitor ve stand-by se mi nezdá úplně nejlepší řešení.
S interní grafikou (Intel HD 3000 v i7 2600K) přes DVI to nebyl problém. Nouveau je slepá cesta, protože kartu jsem koupil kvůli OpenCL (a jiným věcem, ze kterých bohužel sešlo).
Dá se s tím něco dělat skrze konfiguraci ovladače? Kernelu?
Řešení dotazu:
Haleluja bylo poněkud předčasné, neb to má své mouchy, bohužel zásadního rázu:
Potud celkem fajn.
Potíž s načítáním EDID ze souboru pro DFP-3 nastane, když při zapnutém LCD restartuji počítač či jen Xka (odhlášení či přihlášení druhého uživatele): počítač má náhle monitory 2: jeden virtuální a nyní neviditelný na DFP-3 (EDID ze souboru) a druhý skutečný na DFP-3.8.
Zkoušel jsem nastavovat načítání EDID ze souboru různým portům i aliasům, ale s LCD připojeným přes DisplayPort to funguje právě jen s DFP-3.
Už jsem začal uvažovat na skriptem, který by detekoval před spuštěním X stav monitoru a upravoval xorg.conf. Pak jsem šel hrabat do krabic a našel DVI Dual Link kabel. A světe div se, s detekcí EDID u vypnutého monitoru není problém.
Takže je otázkou, zda je to potíž s DisplayPortem obecná či jen u mého kousku. (Ještě bych mohl vyzkoušet HDMI, ale na to už nemám sílu.)
Q: Is this a known limitation that U2713H cannot provided EDID data via DP cable, when the LCD is off? A: * Unknown. Dell has never tested this. We only test for general consumer practices.
Tiskni
Sdílej: