Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Proto prosim, kdo do toho trochu vidite, nez nad tim stravim dalsi osamoceny vecer s lahvi vina, pomuze mi to, nebo mam radsi ten kram prodat a koupit si T430 s HD4000?
Linux zeru, ale tyhle drobnosti mne privadi k silenstvi a prehrat si video je jedna ze zakladnich potreb na PC.
Diky moc za radu a popostrceni, jestli to vubec ma smysl a kdyz uz, jak na to - co stahnout, predpokladam, ze rozbalit a zadat nejaky postup prikazu - nerad bych si rozesral nyni az na grafiku fungujici system.
Jinak soucasny vypis :
petr@T400:~$ glxinfo | grep renderer
GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset
Ve hrach to stoji za hovno (ve steamu je to uplne zdechle) a HD videa, no to je tragedie, pres obrazovku litaj pruhy pri rychlych scenach, jak to ztraci semtam synchro a procesor busi na 99%. Podotykam, zkousel jsem VLC, Mplayer, Smplayer, vsechno spatne.
Odpustte vulgarismy, ale mam splin. Zabil jsem pokusy s linuxem po vecerech skoro rok a nedokazu si pustit video, aby se mi necukalo, tak mne to trapi a rozjimam, uz bych si i koupil novejsi NB, ale absolutne mne nasiraj chicletovy klavesnice, ktery do toho strkaj, kor, kdyz mi tenhle ve W7 tak krasne fungoval, hry nehraju, tak novej nepotrebuju a kupovat ho jen kvuli podelany grafice a pak se vztekat s chicletem a funkcnimi klavesami v jedne rade, jak pro blondyny, no fuj... brrrr
A nezkousel jsem to, resp. necetl, az dneska. Predtim jsem se smiril s tim, ze tenhle grafickej cip proste hd video na linuxu akcelerovat nebude, ale ted jsem koukal po notebookach a bylo mi zle z tech klavesnic, tak jsem jeste zadal znova do googlu dotaz a nasel ten odkaz viz vyse, takze ve mne svitla nadeje, ale nepodarilo se mi to nainstalovat pres ten jejich graficky "instalator".
Zkusim jeste ten tvuj postup, snad si tim nerozeseru system a kdyz to nepofrci, pujde to odinstalovat. Nekdy by se hodil nejaky snapshot filesystemu na tyhle pokusy
MPlayer2 2.0-701-gd4c5b7f-2ubuntu2 (C) 2000-2012 MPlayer Team Cannot open file '/home/petr/.mplayer/input.conf': No such file or directory Failed to open /home/petr/.mplayer/input.conf. Cannot open file '/etc/mplayer/input.conf': No such file or directory Failed to open /etc/mplayer/input.conf. Playing /home/petr/Videa/2014-09-27 SKLADKA Pavel Hotliner-Spalovak-Trex/10040928/17450001.MOV. Detected file format: QuickTime / MOV (libavformat) [lavf] stream 0: video (h264), -vid 0 [lavf] stream 1: audio (pcm_s16le), -aid 0, -alang eng Clip info: major_brand: qt minor_version: 0 compatible_brands: qt creation_time: 2004-01-01 00:00:00 Load subtitles in /home/petr/Videa/2014-09-27 SKLADKA Pavel Hotliner-Spalovak-Trex/10040928/ [VS] Software VDPAU backend library initialized libva info: VA-API version 0.35.0 libva info: va_getDriverName() returns 0 libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/i965_drv_video.so libva info: Found init function __vaDriverInit_0_35 libva info: va_openDriver() returns 0 Forced video codec: ffmpeg12vdpau Forced video codec: ffwmv3vdpau Forced video codec: ffvc1vdpau Forced video codec: ffh264vdpau Selected video codec: H.264 / AVC / MPEG-4 AVC / MPEG-4 part 10 (VDPAU acceleration) [libavcodec] Selected audio codec: Uncompressed PCM [pcm] AUDIO: 32000 Hz, 1 ch, s16le, 0.0 kbit/0.00% (ratio: 0->64000) AO: [pulse] 32000Hz 1ch s16le (2 bytes per sample) Starting playback... VIDEO: 1920x1080 30.000 fps 14745.8 kbps (1843.2 kB/s) VO: [vdpau] 1920x1080 => 1920x1080 H.264 VDPAU acceleration [ vdpau] Failed creating VDPAU decoder: VDP_STATUS_ERROR FATAL: Cannot initialize video driver. [h264_vdpau @ 0x7fe178cf0b00]decode_slice_header error [h264_vdpau @ 0x7fe178cf0b00]no frame! Error while decoding frame! FATAL: Could not initialize video filters (-vf) or video output (-vo). Exiting... (End of file)I kdyz jsem v Smplayeru naklikal video pres vdpau a zatrhnul koeky, tak to jelo jen zvuk a video nikde. jinak :
petr@T400:~$ grep -i vdpau /var/log/Xorg.0.log [ 6.774] (II) intel(0): [DRI2] VDPAU driver: i965 petr@T400:~$ mplayer -vc help|grep vdpau ffmpeg12vdpau ffmpeg working FFmpeg MPEG-1/2 (VDPAU) [mpegvideo_vdpau] ffwmv3vdpau ffmpeg problems FFmpeg WMV3/WMV9 (VDPAU) [wmv3_vdpau] ffvc1vdpau ffmpeg problems FFmpeg WVC1 (VDPAU) [vc1_vdpau] ffh264vdpau ffmpeg working FFmpeg H.264 (VDPAU) [h264_vdpau] ffodivxvdpau ffmpeg working FFmpeg MPEG-4,DIVX-4/5 (VDPAU) [mpeg4_vdpau]Tohle vypadalo nadejne, ale nekde je chyba. Hele a neni problem v tom driveru? Ja nemam i965, ne? Ja mam Mobile Intel® GM45 Express Chipset
Rozlišení 1920 x 1080 Poměr stran 1.7778 Formát H264 Datový tok 34979 kbps Snímků za sekundu 47.952 Vybraný kodek ffh264
glxinfo | grep renderer si nech pro hry, pro HW akceleraci se požívá příkaz vainfo z balíku libva.
Já X4500MHD měl dlouhých 6 let a s videem jsem neměl poslední roky vůbec žádné problémy. Mluvím o dekódování 720p, vyšší 1080p může některým uživatelům dělat problémy - viz. Vývojáři s tím ale už nic dělat nebudou (ptal jsem se) a proto: lepší už to nebude. Pokud ti to video nepojede ani s g45-h264, tak s tím nic neuděláš. Já s 720p neměl nikdy problémy.
Tiskni
Sdílej: