Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Chcem sa opytat ci niekto pouziva banana pi ako desktop. Chcel by som to kupit pre otca. Vyuziva vlastne len internet, obcas office (bude libre) a skype. Chcel by som vediet ci je to take svizne a ktore
distro doporuciteŘešení dotazu:
Najprv som uvazoval o rasp pi, ale banana je o nieco vykonnejsi a niekde na youtube som videl ze libre a mozilla tam idu celkom slusne (o skype som nevedel, ze pre tieto stroje nie je). Takze radsej to nebrat na to na co som chcel ?
Pripada ti normalne spustat programy cez nejaku binarnu sracku?Připadá ti normální spouštět binární sračku? :) (Skype)
thx za odpovede, dobre vediet, ze army (nie US :) ) nemaju zatial taku podporu, videl som len slusny vykon pri nizkej spotrebe, ale to asi nie je vsetko. Tak radsej pojdem cestou x86 napr. celeron J1900 sa mi paci aj s MB od asrocku s DC adapterom
http://www.asrock.com/mb/Intel/Q1900DC-ITX/ a + SSD a bude to aj fanlees. Momentalne aj ja pouzivam na desktope mint 17 a vcelku spokojnostOtec PC ma HP P4 3Ghz HT s 512MB pamate a to ide tak akurat na hovno. Je tam XP a ked otvori chrome tak sa dost nacaka. Mozem mu tam skusit hodit nejaky lubuntu, mozno to bude svyznejsie. NTB ma tiez Dell s 1.6GHz CPU a 512 MB ram a ide to tak isto naprd.
ale problémy, které to má proti x86Jaké problémy?
Hlavní praktická deviza x86 je ale standardizovanost architektury PC. Nemusíte se potýkat s tím, že většina desek/SoCů má hezky vlastní (ideálně starý a neudržovaný) fork/patchset Linuxového jádra a pod vanilla nejedou...
To by s DeviceTree už nemělo být pravda...
navíc Skype apod. aplikace třetích stran na ARM většinou nejedouKonkrétně u Skype bych to považoval spíše za výhodu :).
Chtěl bych poznamenat, že odpověď užvatele JSOB v tomto threadu je velmi výstižná situaci (tesat do kamene...). Blízký kolega je na tom identicky s boardem ODROID-X.
I ten nákup použitého Dell desktopu můžu doporučit. Vydrží (internet, liboffice, PDF, flash video, skype) léta. Jak (ve vyjmenovaném rozsahu užití) morálně, tak fyzicky. Navíc je tam i lic. štítek Winů, tedy na foťáky a mobily a win speciality -> multiboot.
Tiskni
Sdílej: