Byl vydán Mozilla Firefox 146.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 146 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Před rokem převzala Digitální a informační agentura (DIA) vlastnictví a provoz jednotné státní domény gov.cz. Nyní spustila samoobslužný portál, který umožňuje orgánům veřejné moci snadno registrovat nové domény státní správy pod doménu gov.cz nebo spravovat ty stávající. Proces nové registrace, který dříve trval 30 dní, se nyní zkrátil na několik minut.
IBM kupuje za 11 miliard USD (229,1 miliardy Kč) firmu Confluent zabývající se datovou infrastrukturou. Posílí tak svoji nabídku cloudových služeb a využije růstu poptávky po těchto službách, který je poháněný umělou inteligencí.
Nejvyšší správní soud (NSS) podruhé zrušil pokutu za únik zákaznických údajů z e-shopu Mall.cz. Incidentem se musí znovu zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Samotný únik ještě neznamená, že správce dat porušil svou povinnost zajistit jejich bezpečnost, plyne z rozsudku dočasně zpřístupněného na úřední desce. Úřad musí vždy posoudit, zda byla přijatá opatření přiměřená povaze rizik, stavu techniky a nákladům.
Organizace Free Software Foundation Europe (FSFE) zrušila svůj účet na 𝕏 (Twitter) s odůvodněním: "To, co mělo být původně místem pro dialog a výměnu informací, se proměnilo v centralizovanou arénu nepřátelství, dezinformací a ziskem motivovaného řízení, což je daleko od ideálů svobody, za nimiž stojíme". FSFE je aktivní na Mastodonu.
Paramount nabízí za celý Warner Bros. Discovery 30 USD na akcii, tj. celkově o 18 miliard USD více než nabízí Netflix. V hotovosti.
Nájemný botnet Aisuru prolomil další "rekord". DDoS útok na Cloudflare dosáhl 29,7 Tbps. Aisuru je tvořený až čtyřmi miliony kompromitovaných zařízení.
Iced, tj. multiplatformní GUI knihovna pro Rust, byla vydána ve verzi 0.14.0.
FEX, tj. open source emulátor umožňující spouštět aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64, byl vydán ve verzi 2512. Před pár dny FEX oslavil sedmé narozeniny. Hlavní vývojář FEXu Ryan Houdek v oznámení poděkoval společnosti Valve za podporu. Pierre-Loup Griffais z Valve, jeden z architektů stojících za SteamOS a Steam Deckem, v rozhovoru pro The Verge potvrdil, že FEX je od svého vzniku sponzorován společností Valve.
Byla vydána nová verze 2.24 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
To napätie, čo z toho lezie, je naopak, stabilizované veľmi dobre, keďže diody potrebujú kvalitný zdroj(pre svetelné diody sú najlepšie prúdové zdroje)
Zdroj, o ktorom je reč, a ktorý sa bežne používa na napájanie led pásikov, nie je síce prúdovým zdrojom, ale práve pre hore popísané je veľmi dobre stabilizovaným.
...constant current LED drivers are the preferred method of driving LEDs ... Constant current power supplies, however, are generally more expensive and are limited in their flexibility. As a result, almost all LED strip products and other modules use constant voltage input.
LED pásky jsou produkt pro nenáročné konzumní použití, kde na pár desítkách procent ztráty nezáleží. Topný výkon se odvede nalepením na vhodný hliníkový profil (heat spreader). Hlavně že to jde krmit libovolným zdrojem 12V ss, který je zrovna po ruce.
Že jsou zdroje se stabilizovaným napětím dodnes obecně levnější než zdroje proudu pro LEDky, to je spíš věc masovosti výroby. Prostě velká spousta spotřebičů je tradičně stavěná na vstup se stabilním napětím, a je pro ně na trhu spousta napájecích zdrojů. LEDky jsou relativně úzký segment trhu, ještě před pár lety navíc vyloženě exotický/začínající. Proto mají zdroje pro krmení LEDek dodnes status čehosi fajnového - jenom proto, že mají ten divný proudový výstup. Reálně jde o pár odporů a možná jeden komparátor navíc na sekundární straně = mírně odlišné zapojení zpětné vazby.
Ve výkonnějších LED světlometech srážecí odpory nejsou, protože i bez nich "je co chladit" - pouze jsou LEDky zapojené sériově (nebo sério-paralelně) a počítá se se zdrojem konstantního proudu.
Ano, na rozdíl od zdroje např. 12V ss, který je dost univerzální, zdroj konstantního proudu (konkrétní model s pevným proudem) má dost omezené spektrum nasazení, kromě LEDek moc využití nemá a je třeba vždy párovat model zdroje s modelem svítidla (aby proud odpovídal). Proto existují zdroje konstantního proudu se stavitelným výstupním proudem třeba v rozsahu 1:2. I tak je "matice příbuzných modelů" dost rozsáhlá, protože kromě určitého rozsahu proudu mají zdroje také určitý omezený rozsah výstupních napětí... viz např MeanWell HLG series (nezávisle štelovatelný konstantní proud a napěťové omezení).
Tiskni
Sdílej: