Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
dd
a roury do RARu či 7-Zipu, na zbytek by stačil tar
spojený opět s RARem či 7-Zipem. (Lze použít samozřejmě libovolnou jinou kompresi, ale ty bývají mnohdy méně efektivní.)
P.S.: Inkrementální zálohování je ještě lepší.
-mx=9
se nespokojí s mou trochou paměti (256 MB).
/Documents and Settings/*
se pohrdne.
Sekání dat s kompresí a rourou je třeba tohle:
dd if=soubor | bzip2 -9 | split -b 1k - kousky-Udělá to kousky veliké 1 kB (aby se to snadno zkoušelo), na konci jména je uvedeno pořadí -
aa, ab, ac, ...
. Když je kusů moc, je potřeba dát pozor na třídění - ch
se tam trochu motá, takže pro rozbalení se použije třeba tohle:
cat `LANG=POSIX ls kousky-*` | bzip2 -cd > soubor
dd
aj priebezne zastavuje alebo iba vytvara subory rad radom? Ja totiz aj potrebujem aby sa po vytvoreni kazdeho maleho image zapauzoval.
BTW k Windowsu - na data ako take je vyhradena samostatna particia, ale veci ako napr. nainstalovane aplikacie, uzivatelske nastavenia a pod. sa nedaju preniest tak jednoducho pretoze su alebo sa stanu integralnou sucastou systemu, tak som to myslel. Osobne na zakladny 'system' pouzivam particiu 10GB.
Tiskni
Sdílej: