Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
--- |-ETH0------------------------------------INTERNET | (pevna IP, domena, postfix) | |-ETH2-----(ADSL modem. ext)-----------INTERNET PC| | | |-ETH1-----switch-| | (192.168.1.1) |--PC1 (192.168.1.2) --- | |--PC2 (192.168.1.3) |ADSL modem: prideluje pres DHCP: IP adresu, DNS, default route... Nově přidán, Telecom Express nebo jak se to jmenuje.
Měl jsem PC jako server se 2 síťovkama - eth0 jde do internetu (vychozí gateway), na eth1 mám připojený switch a přes něj PC ve vnitřní síti. Na serveru je zaplá maškaráda, asi takto:
$IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o ETH0 -j MASQUERADE
Vše funguje.
Nyní se přidala třetí síťovka a na ní se napojil ADSL externí modem (a ten do linky - internetu). Na ADSL modemu (nějaký dlink) běží DHCP server, který serveru přidělí IP adresu (na síťovku eth2), DNS server, default gw...
A já chci aby se teď provoz z těch PC ve vnitřní síti "maškarádoval" do internetu přes to ADSL a zárověň aby eth0 bylo stále fuknční z vnějšku - běží na něm postfix, ssh...
Ale asi něco dělám špatně:( Mohli byste mi prosím pomoct s nastavením? Nevím jak například nastavit DNS - každý provider má svoje - a já chci aby pro ty PC ve vnitřní síti bylo použito to od ADSL a pro ty služby z venku na eth0 zase dns servery od druhého providera. (na stroji běží dnschace djbdns). Mám představu, že si pomoci route nastavím: "všechno z 192.168.1.0 pošli na eth2 a maškaráduj" Taky mám problém s tím, že adsl modem mi mění default gw - to můžu přes dhclienta vypnout a nastavit si svoji, ale nemůže se změnit? Bude to vždy ok?
Úspěšně jsem nastavil maškarádu přes adsl modem, jenže to se mi zas nešlo připojit z vnějšku na eth0.
Používám Debian Sarge. Díky moc za rady
default adresa_brana1 0.0.0.0 UG 1 0 0 eth2 default adresa_brana2 0.0.0.0 UG 2 0 0 eth0
Metric The 'distance' to the target (usually counted in hops). It is not used by recent kernels, but may be needed by routing daemons.
Díky, možná jsem hloupý, ale přesně to pořád nechápu:) Co ty metriky dělají? Z manu to chápu jako že to můžu použít pro nějaké dynamické routovací protokoly nebo tak... díky.
Tiskni
Sdílej: