Byla vydána nová verze 9.20 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček RustDesk Server pro vzdálený přístup.
Jonathan Thomas oznámil vydání nové verze 3.4.0 video editoru OpenShot (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdrojové kódy OpenShotu jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení je i balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo na spouštění a spustit.
Byla vydána nová verze 1.6 otevřeného, licenčními poplatky nezatíženého, univerzálního ztrátového formátu komprese zvuku Opus (Wikipedie) a jeho referenční implementace libopus. Podrobnosti na demo stránce.
Vojtěch Polášek představil Vojtux, tj. linuxovou distribuci pro zrakově postižené uživatele. Vychází ze spinu Fedory 43 s desktopovým prostředím MATE. Konečným cílem je, aby žádný Vojtux nebyl potřeba a požadovaná vylepšení se dostala do upstreamu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
> cat /proc/asound/version
1.0.13rc3
> uname -a
2.6.16.13-4-default
>lspci -v
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Unknown device 1393
Flags: bus master, slow devsel, latency 64, IRQ 65
Memory at febf8000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]
Capabilities: [50] Power Management version 2
Capabilities: [60] Message Signalled Interrupts: 64bit+ Queue=0/0 Enable+
>lsmod | grep "snd"
nd_pcm_oss 38656 0
snd_mixer_oss 16640 1 snd_pcm_oss
snd_seq 43248 0
snd_seq_device 7564 1 snd_seq
snd_hda_intel 17816 0
snd_hda_codec 148608 1 snd_hda_intel
snd_pcm 66568 3 snd_pcm_oss,snd_hda_intel,snd_hda_codec
snd_timer 19460 2 snd_seq,snd_pcm
snd 49284 8 snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_seq,snd_seq_device,
snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_pcm,snd_timer
soundcore 8672 1 snd
snd_page_alloc 9608 2 snd_hda_intel,snd_pcm
>amixer
Simple mixer control 'Headphone',0
Capabilities: pswitch
Playback channels: Front Left - Front Right
Mono:
Front Left: Playback [on]
Front Right: Playback [on]
Simple mixer control 'PCM',0
Capabilities: pvolume
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 255
Mono:
Front Left: Playback 255 [100%] [0.00dB]
Front Right: Playback 255 [100%] [0.00dB]
Simple mixer control 'Line',0
Capabilities: pvolume pswitch
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 23
Mono:
Front Left: Playback 23 [100%] [33.00dB] [on]
Front Right: Playback 23 [100%] [33.00dB] [on]
Simple mixer control 'Mic',0
Capabilities: pvolume pswitch
Playback channels: Front Left - Front Right
Limits: Playback 0 - 23
Mono:
Front Left: Playback 23 [100%] [33.00dB] [on]
Front Right: Playback 23 [100%] [33.00dB] [on]
Simple mixer control 'Capture',0
Capabilities: cvolume cswitch
Capture channels: Front Left - Front Right
Limits: Capture 0 - 13
Front Left: Capture 0 [0%] [-6.00dB] [off]
Front Right: Capture 0 [0%] [-6.00dB] [off]
Simple mixer control 'Input Source',0
Capabilities: enum
Items: 'Mic' 'Line'
Item0: 'Line'
options snd-hda-intel model=uniwill-m31 do konfiguracniho souboru modulu)
Tiskni
Sdílej: