Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Díval jsem se hlavně na inittab. Nepochopil jsem odkud (jak) se vlastně startují jednotlivé služby z /etc/init.d (kterým skriptem se to spouští?). Při startu se pořád detekuje rozhraní eth0 a DHCP, a chtěl bych najít místo, kde to mohu vypnout. Hledal jsem také službu pro DHCP v init.d ale nenašel.
Dále mě zaujal soubor at.deny a soubor ftpusers. at - znamená co - dávkové soubory nebo nějaký job batch daemon? Znamená ten soubor, že uživatelé nebo služby v něm uvedeni nemohou spouštět skripty? A ten druhý – ftpusers – proč tam je uvedený root? To jako zamítnutí přístupu k ftp pro roota z bezpečnostních důvodů?
Co znamená LSB v souvislosti s init.d, inittab? A co je to rowspan a row device?
Jestli se někdo ozve, dík za odpověď.
Služby se startují z adresáře /etc/init.d
, z toho jsou linkovány odkazy do adresářů jednotlivých runlevelů (př. /etc/rc.d/rc3.d/
, který runlevel se spouští určuje soubor /etc/inittab
.
/etc/sysconfig
vhodnou editací souborů dhcp
a ifcg-název_rozhraní
.
Soubory at.deny
a ftpusers
upravují používání respektive přístup k programu at
a službě ftp
.
LSB znamená Linux Standart Base, což je standart zajišťující, že v jednotlivých distribucích najdete přibližně to samé a na tom samém místě. Samozřejmě jen u distribucí, které LSB podporují.
rowspan
je HTML tag a row device neznamená IMO nic, ale asi myslíte raw device,
a to je, dejme tomu, zařízení pro přímý přístup.
http://ftp.opensuse.org/pub/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/docu/cs/
Myslím, že je tam většina základních věci, které potřebujete vědět. V dobách, kdy jsem používal právě SUSE se to dalo instalovat i jako RPM balíček. Mějte se a přeju hodně trpělivosti.Default-Start
). Pro aktivaci nebo deaktivaci služby použijte 'insserv xyz
' resp. 'insserv -r xyz
'. Tento příkaz se postará o vytvoření nebo smazání příslušných linků v adresářích /etc/init.d/rc?.d
/sbin/service
, nebo chkconfig
. Tam je to trochu jinak, než u většiny (RH based) dister. Jde to ale poměrně jednoduše na 'RH model' přeonačit (pouhou instalací programů), nebo si zvyknout na, dobře dokumentovaný, jiný model správy.
insserv
už si je očísluje sám.
Do jakého souboru mám vlozit prikaz mc, kdyz chci aby automaticky po spusteni najel midnight? Mám vytvorit vlastní soubor, nebo to mám přidat na konec nejakého konkretnicho skriptu?
/etc/inittab
.
A mandatory device, to je prostě zařízení pro něco, k něčemu, určené (zmocněné). To je asi obecný pojem, k linuxu se to má tak jako operační systém k harsware, nic 'linux specifického'.
A ještě mě napadlo - je v linuxu nějaký příkaz jako "pauze" -> "press any key to continue..."?
read -p 'Press any key to continue....'
Už si konečně kupte nějakou knížku a přečtěte si něco o Linuxu... Ono totiž věci jako "...spouštím mc ještě před přihlášením..." jsou kraviny, který snad ani nemá cenu komentovat...
Tiskni
Sdílej: