Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
/etc/hosts.allow a v nem povolil cupsd: localhost. v souboru /etc/hosts.deny jsem nastavil ALL: ALL./var/log/cups/error_log timto textem tcp_wrappers refused connection from unknown. See /etc/hosts.allow and /etc/hosts.deny. Běhen získávání seznamu tiskáren došlo k chybě:
Connection to CUPS server failed. Check that the CUPS server is correctly installed and running. Error: /var/run/cups/cups.sock: spojení odmítnuto (10)./etc/hosts.allow zmenil povoleni pristupu k cups na cupsd: ALL, ale tato varianta mi docela vadi.
ma verze cups je 1.2.7-3.2
a udělat si pořádek ve jménách a IP počítače.
A taky se kouknout co máš v /etc/hosts zda tam máš "127.0.0.1 localhost"
PS. To je takový problém zadat do /etc/hosts.allow to co používá cups (127.0.0.1, localhosts, nazev_tveho_pc, IP_tvého_pc)
127.0.0.1 localhost
rccups restart , pripadne v 10.2 je asi mozne i service cups restart...
Listen /var/run/cups/cups.sock a zakomentujte jiListen localhost:631 (samozrejme pokud pouzivate cupsd pouze lokalne)
Po teto uprave uz nebude mit TCP Wrapper (hosts.allow, hosts.deny...) znicujici vliv na vase logy a melo by to byt OK
Tiskni
Sdílej: