abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 853 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Wifi + Linux

    24.2.2007 21:48 Radix
    Wifi + Linux
    Přečteno: 1301×
    Setkal jste se někdo s případem, že přípojný bod wifi blokuje Linux? Přes Windows se lze normálně připojit, jakmile přejdu na Linux (Ubuntu), je můj přípojný bod uzamčen (ikona zámku).

    Odpovědi

    24.2.2007 22:09 Pavel1 | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Věřím tomu, že to stačí správně nakonfigurovat (nastavit). Neumím si dost dobře představit:
    přípojný bod wifi blokuje Linux
    to se snad ani nedá pozdnat. Pokud Ti to nepůjde naklikat, asi budeš muset sáhnout do "konzole" a konfiguráků. Ubuntu nemám, neporadím, ale co třeba příkaz iwconfig?
    24.2.2007 22:15 Pavel1 | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    PS: Jinak nechápu, proč jsi dotaz takto blbě zařadil do Boot, LILO, GRUB ne do Připojení k síti, internetu? Děláš v tom "hokej".
    24.2.2007 22:27 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Nějak jsem se ukliknul, proto jsem to špatně zařadil. Už z toho jsem na palici. Už nad tím sedím několik dní a nemohu se hnout z místa. Pro linux je můj přípojný bod zamčený a nevím, co s tím.
    24.2.2007 22:37 Pavel1 | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    No, místo "brečení" radši napiš, cos zkoušel, jestli i ručně z konzole, jak sem psal. Křišťálové koule moc nejsou ... Určitě bude stačit zadat to, co jsi musel zadat ve Win, případně se koukni, co tam máš zadáno a zkus to zadat k příkazu iwconfig (pokud ho máš).
    24.2.2007 22:38 EiFFeL | skóre: 27 | blog: EiFFeL | Vranovská Ves
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    24.2.2007 22:37 EiFFeL | skóre: 27 | blog: EiFFeL | Vranovská Ves
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    postni sem vypis z iwconfig a pouzij pre tagy
    24.2.2007 22:53 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Já mám Ubuntu na jiném HDD, zítra to zkusím. Z Ubuntu se dostanu jen na stránky providera, dál ne. Přitom všechny pingy na libovolné stránky jdou. Jakmile vypíšu jinou adresu, než providerovu, přesměruje mně to na hotspot providera. Naskočí okno: Please log on the use the mikrotik hotspot service login: password:

    Můj přípojný bod, na který se normálně připojím z Windows, je uzamčen.
    24.2.2007 22:59 Pavel1 | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    No já Ti nerozumím, takže připojenej k AP jsi, né že ne! Pouze Tě to asi blokuje a nepustí dál. Mrkni na MAC adresu, jestli máš stejnou i ve Win, případně ji zkus změnit.
    24.2.2007 22:48 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux

    Přístupový bod nemá šanci poznat, jaký OS je na druhé straně.

    Doporučuji ověřit následujících několik věcí:

    1. Správné nastavení oprávnění k potřebným zařízením. Konfigurační aplikace k nim musí mít přístup a musí umět podle potřeby změnit jejich nastavení. Může potřebovat práva roota, ať už přes setuid nebo přímo.
    2. Nastavení šifrování na přístupovém bodu. Hardware většinou podporuje WEP, který lze nastavit jednoduše přes utilitu iwconfig. Je potřeba mít nastavený správný sdílený klíč. Pro šifrování WPA a WPA2 (AES) je často potřeba démon wpa_supplicant, který se postará o dynamické generování klíčů. Ten vyžaduje korektní nastavení hardwaru.
    3. Logy a dmesg. Může tam být užitečná informace. Zažil jsem situaci, kdy síť nefungovala kvůli problémům s načítáním modulů pro šifrování. Konkrétně v SUSE 10 jsem viděl skvělý grafický konfigurační nástroj, který nadšeně hlásil, že je všechno OK. Nějak přehlédl, že se vůbec nepodařilo načíst modul pro WiFi kartu a že tudíž nelze nic konfigurovat...
    4. Šifrování (revisited...). Není-li přístupový bod v nějakém produkčním nasazení, zkus napřed vypnout veškeré šifrování. Pokud se podaří síť zprovoznit, lze zabezpečení postupně zpřísňovat a najít případné problémy.
    5. MAC adresa. Software umí změnit MAC adresu, resp. její obraz v RAM, podle kterého se generují záhlaví paketů. Pokud máš na přístupovém bodu blokování MAC adres a Windows či Linux používají různé MAC adresy, je potřeba vše uvést do souladu.
    24.2.2007 23:20 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Protože se o zprovoznění Linuxu zatím jen pokouším a jsem začátečník, příliš jsem tomu neporozuměl. Všechno jsem nastavil jako ve Windows - IP, maska podsítě, výchozí brána, DNS ... Vše "stokrát" kontrolované. Přesto se nemohu hnout z místa. On ten přípojný bod pozná, že se nepřipojuju z Windows, ale z Linuxu a blokne to? Jinými slovy, on se Linux připojuje jinak, než Windows? Na jiných fórech mně to bylo popíráno.
    LFCIB avatar 25.2.2007 00:25 LFCIB | skóre: 19 | blog: LFCIB | /home/lfcib
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Zdravím, zkontroluj MAC adresu: ip addr
    2: eth1: <BROADCAST,MULTICAST,UP,10000> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000
        link/ether 00:02:3f:b9:8c:44 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
        inet 192.168.1.85/24 brd 192.168.1.255 scope global eth1
    
    U mě je to tato MAC adresa 00:02:3f:b9:8c:44 u rozhraní eth1 s IP 192.168.1.85.

    A pak tu MAC porovnej s tou co máš ve Windows: start > spustit > cmd, příkaz ipconfig /all a najdi tam MAC adresu u zařízení které má přidělenou tu IP adresu co máš od poskytovatele. Jestli MAC adresy souhlasí, zapoměň na to a problém stále trvá, pokud je ve Windows jiná adresa, budeš jí muset přiřadit zařízení v Linuxu, aby byly stejné - aby i v Linuxu byla ta u které má tvůj poskytovatel povolen přístup na internet.

    Na ostatní: nemá ten Mikrotik nějaké přihlašování - caption portal? Třeba má v prohlížeči uloženu cookie, přihlásil ho poskytovatel při instalaci a od té doby mu to jede. Protože nic jiného, podle čeho by mohl poskytovatel blokovat přístup mě nenapadá, než IP,MAC,caption portal.
    -=:L:i:N:u:X:=-<=>-=:4:e:V:e:R:=- Vyhovuje mi Debian GNU/Linux
    25.2.2007 02:57 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux

    Z Tvé odpovědi nemůžu vytušit, čemu přesně nerozumíš. Kdyžtak to vem bod po bodu a zeptej se "kde nastavím X?" nebo "kde mám hledat Y?". Na to pak už můžu odpovědět konkrétně.

    Zda se Windows a Linux připojují různými způsoby, je pouze a výhradně otázka driverů. Když budeš mít v Linuxu driver z Windows přes NdisWrapper, pak je velmi pravděpodobné, že postupují stejným způsobem. Máš-li jiný ovladač, pak se jejich fungování může (ale nemusí) lišit. Rozdíl by ale v žádném případě neměl způsobovat problémy.

    Brána, gateway, maska podsítě... To je všechno fajn, ale protokol IP se svými adresami je věcí síťové vrstvy. Já mluvím především o vrstvě linkové a hardwarové. Jestliže nebudou v pořádku, není síťová - byť správně nastavená - nic platná.

    Ukazuje-li se síť jako zamčená, je pravděpodobné, že hardwarová vrstva funguje. Stačí prověřit, zda je povolené připojení k sítím daného typu. Může být například přístupový bod, který odmítá 802.11b a klient, který nechce 802.11g. Kromě toho znovu zdůrazním: Je třeba prověřit filtrování MAC adres.

    Je-li síť "zamčená", zpravidla to znamená, že používá šifrování a klient její klíč nezná. Proto je potřeba postupovat podle toho, co už jsem psal, a zkusit šifrování vypnout, popřípadě správně nastavit klíč.

    Vřele doporučuji přečíst si manuálové stránky k utilitám iwconfig a iwlist. Těmi se dá vše potřebné nastavit a získat informace. Zejména by mě zajímal výstup z iwlist ethX scanning a iwconfig ethX. Když ho uvidím, možná budu vědět, co dál. :-)

    Johny z Podoli avatar 25.2.2007 00:17 Johny z Podoli | skóre: 26 | blog: rocfdebian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Linux se připojuje stejně jako windows. Schválně, napiš sem přesně to, co máš nastavené na windows, napiš IP adresu, atd atd.. MAC adresu.. atd. Mohu ti napsat zhruba příkazy a parametry které to samé nastavení provedou v linuxu.

    Dále je otázka, zda teda seš nebo nejseš připojenej. Píšeš, že nejsi připojenej ale že vidíš "jakousi" stránku provaidera. Pokud je tomu oprvdu tak, pak připojenej seš a problém bude někde jinde. Piše všechno co víš, zkopíruj sem výpis příkazu iwconfig, zkopíruj sem výpis příkazu ifconfig a pokud máš, tak "ip ad" a "ip ro" .. vše dej do PRE tagu.. jako já, sleduj..
    sea:~# iwconfig
    lo        no wireless extensions.
    
    eth1      no wireless extensions.
    
    eth0      no wireless extensions.
    
    sit0      no wireless extensions.
    
    eth2      IEEE 802.11b  ESSID:"mojehome"
              Mode:Managed  Frequency:2.437 GHz  Access Point: 00:12:27:17:C7:67
              Bit Rate:11 Mb/s   Tx-Power:15 dBm
              Retry limit:15   RTS thr:off   Fragment thr:off
              Encryption key:off
              Power Management:off
              Link Quality=80/100  Signal level=-56 dBm  Noise level=-57 dBm
              Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
              Tx excessive retries:0  Invalid misc:30116   Missed beacon:0
    
    
    sea:~# ip ad
    1: lo: -LOOPBACK,UP,10000- mtu 16436 qdisc noqueue
        link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
        inet 127.0.0.1/8 scope host lo
        inet6 ::1/128 scope host
           valid_lft forever preferred_lft forever
    2: eth1: -BROADCAST,MULTICAST- mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000
        link/ether 00:03:0d:4f:b1:16 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    3: eth0: -BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc noop qlen 1000
        link/ieee1394 00:03:0d:49:53:02:8e:86 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff:ff:ff
    4: sit0: -NOARP> mtu 1480 qdisc noop
        link/sit 0.0.0.0 brd 0.0.0.0
    5: eth2: -BROADCAST,MULTICAST,UP,10000- mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000
        link/ether 00:18:de:49:6a:98 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
        inet 192.168.1.33/24 brd 192.168.1.255 scope global eth2
        inet6 fe80::218:deff:fe49:6a98/64 scope link
           valid_lft forever preferred_lft forever
    
    
    atd atd...
    
    Můj web o táborech: Letní dětské tábory, Hudební tábor , Můj nový blog na Nul.cz
    25.2.2007 15:44 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Ten výpis nemohu zkopírovat, mám Linux na jiném HDD a vždy musím vypnout PC, ručně přehodit kabely atd. Píše mně to, že jsem připojený na "hotspot" přes nějakou smyčku. Proto se dostanu jen na stránky providera a jinam ne. Potřeboval bych vědět, jak mám změnit ten AP, žádnou kolonku jsem na to nikde nenašel.
    25.2.2007 21:18 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Zkusil jsem zprovoznit připojení k netu v Kubuntu, ale taky se to nezdařilo. Jen mě tam zarazilo, že čísla masky podsítě jsou tam předdefinovaná a žádné se neshoduje s mým. Moje končí .252, kdežto tam třeba .0, .192, ale nikdy .252. Nemůže v tom být zakopaný pes?
    25.2.2007 23:13 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    A to uz tam nemas ksandu, nebo proc to prepojujes? V nejhorsim pripade to uloz treba na disketu a z windows to pak posli.

    Bez tech vypisu ti asi nikdo konkretne neporadi. Obecne uz radili vickrat, zkontrolovat MAC adresy atd.

    Jeste me napadlo, ze ve windows se ziskava adresa pres dhcp a v linuxu si to nastavil natvrdo, cert vi jestli to vadi, nebo jak to vlastne mas udelany.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    26.2.2007 10:46 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Potřeboval bych, aby mně někdo popsal nastavení sítě krok za krokem. Musel by to být někdo, kdo má Ubuntu nebo Kubuntu. Ať dělám všechno možné, iwconfig mně vypisuje Acces Point: Not Associated a HW adresa je jiná, než potřebuju. Jakým konkrétním krokem mám změnit AP? Ve Vlastnostech je kolonka Síťové heslo. To neznám a nechávám nevyplněné. Je v tom ta příčina neúspěchu?
    26.2.2007 16:00 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Postup :-)

    Napřed zkus iwlist ethX scanning. (Za ethX si doplň správný název rozhraní.) Tam uvidíš, jaké access pointy jsou viditelné.

    HW adresa access pointu se většinou nastavovat nemusí, protože asociace probíhá automaticky. Nestane-li se tak, je nejspíš Tvá MAC adresa blokována access pointem nebo se používá šifrování (viz mé obsáhlé příspěvky výše).

    Nastavíš-li MAC adresu access pointu, získáš o něco větší bezpečnost (je mírně obtížnější podstrčit falešný access point). Při takovém nastavení se ale karta s jinými access pointy nebaví, což může být (např. při změně HW) nečekaná nepříjemnost.

    (Jen ještě upřesnění: wpa_supplicant nastavení povolené adresy access pointu ignoruje a v případě potřeby kartu přenastaví. (Tedy pozor na věc.))

    Tady je ten žádaný postup:

    1. Přečíst si podrobně man iwlist a pomocí něj zjistit všechny podrobnosti.
    2. Zjistit především druh šifrování používaný access pointem. Ukáže ho iwlist ethX scanning, společně se spoustou dalších informací.
      • Žádné: iwconfig ethX mode managed; iwconfig ethX key off; iwconfig ethX ap any; (a spousta dalších nastavení - je nutné si přečíst man iwconfig)
      • WEP: Navíc ještě iwconfig ethX key <klíč>; iwconfig ethX key restricted;
      • WPA: Může být podporováno HW (nevím/neznám...). Častěji bývá nutný wpa_supplicant. Ten používám např. já. Je to démon, který automaticky generuje klíče. Je nezbytné si přečíst dokumentaci. Hardware se většinou nastavuje do módu open a supplicant řídí vše samovolně. (iwconfig ehthX mode open)
    3. Zjistit informace ohledně filtrování MAC adres na access pointu. Máš-li k němu přístup, je to snadné. Je-li to veřejný access point, máš nejspíš povolenou jedinou MAC adresu, kterou se lze připojovat. Zjisti, je-li shodná s Tvou MAC adresou. Tu ukáže iwconfig i iwlist. Není-li shodná, je třeba ji softwarově změnit.
    4. Upravovat nastavení pomocí iwconfig, dokud iwconfig neukáže, že je karta úspěšně asociovaná.
    5. Teprve potom nastavit ip adresy, gateway atd.
    6. Ještě dva příklady nastavení na závěr.
      • iwconfig eth1 power off nick xandrej mode managed rate auto essid TheNet key open ap 00:12:0e:34:2a:2e Tohle říká: "Pro eth1 vypni šetření energie (moje karta si při šetření nerozuměla s AP), nastav nick rozhraní (zbytečné...), přepni kartu do módu klient, nastav automatickou regulaci rychlosti, omez ID sítě na 'TheNet' a k jiným se nepřipojuj, nešifruj nijak komunikaci, omez se na přístupový bod s danou adresou a nikam jinam se nepřipojuj." Toto nastavení se hodí pro síť bez šifrování nebo pro síť s WPA, kde šifrování nastaví démon.
      • iwconfig eth1 power off nick xandrej mode managed rate auto essid WiFi@Andrej key 38690b05151b6dc93331df5a67 key restricted ap 00:E0:98:56:21:D4 Toto říká navíc ještě: "Nastav šifrovací klíč WEP a používej pouze šifrované spojení."

    Pokud čemukoliv nerozumíš, stačí se zepatat.

    26.2.2007 16:07 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux

    Ještě jedna poznámka: Klikací nástroje (například KWifiManager pro KDE) jsou skvělé jen do té doby, dokud fungují. Jakmile nefungují, budeš se muset spokojit s příkazovou řádkou. Brzy zjistíš, že je to mnohem elegantnější způsob konfigurace, při kterém v každém okamžiku víš, co děláš.

    Ve Vlastnostech je kolonka Síťové heslo

    A v tom je právě ten problém. Linux má desítky okenních manažerů a desítky konfiguračních nástrojů pro WiFi. I v rámci jedné distribuce je hned několik (dobrých i špatných) grafických klikátek pro manipulaci se sítí. Každé je jiné a má úplně jiné kolonky. Proto se raději bavme o optionech a hláškách nástroje iwconfig, protože těm bude rozumět každý - bez ohledu na zbytek systému, který používá.

    Résumé: Dej sem výpis z iwconfig a iwlist. Bez něj se prostě nepohneme dál.

    26.2.2007 17:42 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    UŽ TO FRČÍ!!!! Už píšu z Ubuntu!!!!

    Problém byl v tom, že jsem nezadal síťové heslo, protože jsem ho neznal. Jeden dobrý člověk mně poradil program, jak ho získám. Děkuju vám všem, kteří jste se mnou měli takovou trpělivost. Konečně jsem se pohnul z místa. Ale jsem pořád na začátku.
    26.2.2007 18:20 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Gratuluji! Tak si s tím trochu zaexperimentuj, spoustu věcí se tím naučíš. :-)
    27.2.2007 21:06 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Co to je to sitove heslo? To sem nikdy neslysel. Pokud to neni tejny, napis sem o tom neco. Docela me to zajima a treba bude nekdo resit to samy, tak at se nemusi znovu ptat.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    michich avatar 27.2.2007 22:16 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Hádám, že jeho provider nejdříve všechny www požadavky přesměrovává na nějakou svou stránku, kde vyžaduje autentizaci heslem a teprve po jejím úspěšném provedení člověka pustí do Internetu. A dejme tomu, že po nějaké době neaktivity tu autentizaci vyžaduje znovu. Aby to zákazníky moc často neobtěžovalo, uloží se zároveň v prohlížeči do cookie nějaká informace, která příště umožní tu autentizaci přeskočit. Proto člověk to heslo napíše jen jednou a pak ho úspěšně zapomene. Že nějaké heslo vůbec existuje, si uvědomí, až když chce použít jiný prohlížeč či operační systém...
    27.2.2007 22:21 Pavel1 | skóre: 33
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    No, já to také moc nechápu, o co tedy šlo. Byl/nebyl připojený k AP? (Střídavě jsem měl dojem že není, pak zase že je). A nebo tedy byl připojen k AP, ale něco ho blokovalo dále za ním? Není to jasné.

    A abych řekl pravdu, moc jsem se nedozvěděl a nelíbí se mi a ani mě neuspokojuje "nějaké poděkování za trpělivost". Nejde o nějaké děkování, ale o jasné vysvětlení problému a jasné řešení pro případné další návštěvníky tohoto serveru. Kvůli děkování (i když to potěší) tady většinou nikdo neradí. Spíše jde o to, aby problém a případné jeho vyřešení pomohlo co nejvíce lidem. Ale že se někam muselo zadat nějaké heslo, to je sice pěkné, ale o co tedy šlo ...?
    28.2.2007 11:39 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    To síťové heslo se snad jmenuje WEP nebo WPA. Každý přípojný bod (AP) má svůj kód, ten je providerem při nastavení počítače vepsán do příslušné kolonky. Zobrazuje se pod tečkami, proto ho normální uživatel nezná. Kdo nezná síťové heslo, nepřipojí se, i když všechno (DNS, IP ...) nastaví správně. Dá se ale získat speciálním programem. Jestli by ho sdělil provider na požádání nevím, ale asi by volil možnost nastavení PC u zákazníka (300 Kč/h).

    Mě to původně vždy přesměrovalo na nazabezpečený bod (hotspot), který také vyžaduje pro odemčení login + password. Bez jejich znalosti jsem byl připojený pouze na stránky providera a zpět, tedy jen v jakési smyčce.
    28.2.2007 15:56 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    No wep nebo wpa neni zadny heslo ale sifrovaci klic. Jedine to asi mohl delat prohlizec - tzn registrace na zaklade cookies jak tu nekdo psal.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    28.2.2007 22:09 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    V Ubuntu se ta kolonka pro nastavení WEP/WPA jmenuje Síťové heslo.
    28.2.2007 23:35 miguel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    ohledne tveho problemu, jednou jsem zazil, ze byla chyba v konfiguraci tcp/ip, kterou dostaval klient z dhcp (spatny udaj u broadcast) windows s tim nemely problem, ale linux nefungoval. vzhledem k tomu, ze na vetsine nb bezi windows, tak dlouho trvalo nez na problem nekdo upozornil
    1.3.2007 09:31 Radix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Wifi + Linux
    Ještě doplňuji, že jsem zjišťoval WEP/WPA u dvou přípojných bodů. Jeden měl kód z desti číslic (zřejmě WEP), druhý byl dvacetipětimístný z písmen a číslic (zřejmě WPA).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.