Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Nainstalujeme:
1) Openvpn
2) Openssl
3) Lzo
4) Pam
Nejdřív vytvoříme si certifikáty pro bezpečné spojení (PKI - public key infrastructure).
Můžete upravit soubor vars aby nám rovnou nabízel předvyplněné možnosti, je to taky dobrý proto, že tyto hodnoty ve všech certifikátech musí být shodné, jinak se nepřipojíte:
export KEY_COUNTRY=CZ
export KEY_PROVINCE=CZECHIA
export KEY_CITY=PRAG
export KEY_ORG="MOJE_FIRMA"
export KEY_EMAIL=ja@example.cz
Nejdřív vygenerujeme cerifikát a klíče CA (certifikační autority)- zadáme tyto příkazy:cp /usr/share/doc/packages/openvpn/easy-rsa /etc/openvpn/easy-rsa
cd /etc/openvpn/easy-rsa
. ./vars
./clean-all
./build-ca
Pak vygenerujeme ceftifikát a klíče pro OpenVPN server:
./build-key-server server
Common Name: server
Sign the certificate? Y
1 out of 1 certificate requests certified, commit? Y
poté vygenerujeme cerfikáty a klíče pro OpenVPN klienty client1 a client2:
./build-key client1
Common Name: client1
Sign the certificate? Y
1 out of 1 certificate requests certified, commit? Y
./build-key client2
Common Name: client2
Sign the certificate? Y
1 out of 1 certificate requests certified, commit? Y
Pak vygenerujem Diffie Hellman parametery:
./build-dh
v podsložce keys se nám vytvořili různé klíče a certifikáty.
Ted musíme bezpečně přenést soubory ca.crt , client1.key a client1.crt na počítač client1 a ca.crt , client2.key a client2.crt na počítač client2.Pak vygenerujem Diffie Hellman parametery:
./build-dh
Ted si nastavíme OpenVPN server:
cp /usr/share/doc/packages/openvpn/sample-config-files/server.conf /etc/openvpn/server.conf
### server.conf ####
port 1194
proto udp
dev tun
ca ca.crt
cert server.crt
key server.key
dh dh1024.pem
server 192.168.100.0 255.255.255.0 #zde zadáváme celou síť a server bude naslouchat
#na první adrese sítě, zde to bude 192.168.100.1
ifconfig-pool-persist ipp.txt
keepalive 10 120
comp-lzo
;user nobody
;group nobody
persist-key
persist-tun
status openvpn-status.log
;log openvpn.log
;log-append openvpn.log
verb 3
;mute 20
################################
ted můžem server spustit. (v suse: rcopenvpn start)
Poté nakonfigurujem klienta:
########## client.conf ###############
client
dev tun
proto udp
remote 10.10.10.10 1194
resolv-retry infinite
nobind
;user nobody
;group nobody
persist-key
persist-tun
ca ca.crt
cert client1.crt
key client1.key
comp-lzo
verb 3
;mute 20
#########################
Takže takhle to chodí mě, V příkladu je 10.10.10.10 (veřejná) IP adresa OpenVPN serveru a 192.168.100.0 je sít z jejíhož rozsahu se budou klientům přidělovat adresy.
Tiskni
Sdílej: