abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:00 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila svůj nejnovější AI model GPT-4o (o jako omni, tj. vše). Nově také "vidí" a "slyší". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:11 | Nová verze

    GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.10.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 09:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.8 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.9. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (72%)
     (6%)
     (10%)
     (12%)
    Celkem 223 hlasů
     Komentářů: 15, poslední včera 21:33
    Rozcestník

    Dotaz: Vypadá architektura KDE-X11-Qt takto?

    30.7.2007 11:19 Taiko | Opava
    Vypadá architektura KDE-X11-Qt takto?
    Přečteno: 274×

    Zkusil jsem si udělat obrázek, jestli jsem dobře pochopil základní rysy architektury X11. Podívejte se prosím na ten obrázek a řekněte mi, jestli ZHRUBA vystihuje vrstvy architektury X11. Případně mi prosím poraďtě, jak by jste to upravili, nebo co by jste odebrali. Nejsem si jistý hlavně u toho X-serveru, jestli komunikuje pouze s OS nebo i přímo s HW. A pojem widget knihovna = GUI knihovna? Nebo i jiné neGUI knihovny mohou nést název "widget" knihovna?

    Obrázek je zde.

    Vysvětlivky k obrázku budou asi takto: X-klienti představují nejvyšší vrstvu X11 architektury a jsou to aplikace využívající služeb X-serveru prostřednictvím správce oken. Správce oken je program, který se stará o vzhled a funkčnost grafických prvků. Každý správce oken využívá nějakou widget knihovnu, což je statická knihovna obsahující třídy, definující různé grafické objekty. X-server představuje nejnižší vrstvu, závislou na konkrétním hardwaru. Jeho úkolem je: 1) přijímat vstupy, např. z klávesnice, myši či obrazovky citlivé na dotek a posílat je X-klientům, 2) přijímat od X-klientů požadavky na provedení akce související s grafikou, např. zobrazení na obrazovce

    Děkuji za upozornění na nepřesnosti a chyby.

    Odpovědi

    30.7.2007 16:22 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypadá architektura KDE-X11-Qt takto?
    S dovolením jsem trochu zatraktivnil nadpis. Snad si ti teď přečte více lidí. Defakto to vypadá dobře (odmysli si SeLinux). Ovšem mám pocit, že je správce oken X klient. Zkus si prohlédnout podobné obrázky na google.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    blami avatar 30.7.2007 17:16 blami | skóre: 29 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Vypadá architektura KDE-X11-Qt takto?
    Já bych to nakreslil trošku jinak. A to takhle.

    A popsal bych to asi takto: XServer je nejnižší vrstvou pro grafická rozhraní na UNIXových systémech. Na jednu stranu pomocí ovladačů a systémových volání jádra komunikuje s hardwarem a na stranu druhou poskytuje protokol pro připojování klientů a API v podobě Xlib pro jejich implementaci. X klienti jsou programy, které na obrazovce vidíme - připojují se k tzv. displejům XServeru. Tyto programy mají uživatelské rozhraní tvořené buď přímo pomocí Xlib (což je velmi krkolomné, nepraktické a nepřenosné na jiné systémy než je X11), nebo pomocí tzv. vyšší knihovny ovládacích prvků, jako je QT, GTK nebo Athena. Tyto knihovny poskytují přívětivé rozhraní pro psaní UI aplikací.

    Co se týče správce oken: správce oken je, ačkoliv se to může zdát divné, taky pouze X klient. Má akorát speciální práva nad tzv. root oknem a okny všech aplikací - může s nimi hýbat, nechat je zmizet, zvětšovat je atp. Může taky filtrovat zprávy (stisky kláves, souřadnice myši) pro jednotlivá další okna (X klient může mít více oken). To je z hlediska X serveru velmi praktické - protože window manager neposkytuje žádné komunikační rozhraní mezi X serverem a X klientem (to dělá X protokol a Xlib), nemusí window manager běžet aby mohl běžet klient. Proto je třeba možné měnit window manager za běhu.

    Ad. otázka: X11 server komunikuje přímo s hardwarem - asi proto, aby na různých UNIXech s podporou X11 nebylo potřeba re-implementovat ovladače od 0. Zároveň ale potřebuje jistý dopping od kernelu (např. DRI nebo jadernou verzi ovladače v X). Takže je to imho takové sporné - já mám za to, že sahá přímo na HW.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.