Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
#!/usr/bin/env python import sys, os zprava = sys.__stdin__.read() os.system("wall " + zprava) os.system("kdialog --msgbox \"" + zprava + "\"")(pozn. nejsem zrovna python guru)
xwall
a dal jsem ho do /etc/apcupsd/
. V /etc/apcupsd/apccontrol
jsem upravil řádek WALL=wall
na WALL=/etc/apcupsd/xwall
. Taky jsem přidal roota do seznamu uživatelů, kteří mají povoleno připojit se k X serveru pomocí xhost +local:root
a tento příkaz nechávám spouštět vždy po přihlášení. Při testech v konzoli mi skriptík fungoval bez problémů, při zkoušce výpadku proudu taky (včera), ale dneska (po rebootu) se mi v X nezobrazí nic, jen v konzoli. Logy mlčí, jen ve /var/log/everything.log
se objeví řádek Aug 2 19:53:24 mycomp wall[16225]: wall: user root broadcasted 1 lines (52 chars). Nevíte někdo, co by s tím mohlo být, popř. co s tím dělat?
apcupsd
spustím z emulátoru terminálu v X, tak vše funguje, jak má. Otázka tedy zní: jak zařídit, aby se aplikace, která je spuštěná z textové konzole (ještě před startem X) mohla házet hlášky i v X? Byl bych rád, kdyby nebylo nutné použít dalšího démona (stávající řešení).
/etc/apcupsd/apccontrol
jsem změnil řádek s WALL na WALL="tee /etc/apcupsd/events | wall"
, vytvořil jsem pojmenovanou rouru (mkfifo /etc/apcupsd/events
) a napsal si takový malý skriptík, který se mi spouští vždy při přihlášení. #!/usr/bin/env python import os zprava = "" while True: fifo = open("/etc/apcupsd/events") zprava = fifo.read() fifo.close() os.system("kdialog --msgbox \"" + zprava + "\"")
Tiskni
Sdílej: