Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
sh ati-driver-installer-8.40.4-x86.x86_64.runGrafická instalace skončila bez problémů. Restartoval jsem pc, ale žádné změny jsem nepocítil. Musí se ty ovladače nějak aktivovat nebo tak něco?
/etc/X11/xorg.com
do radku Driver napsal fglrx místo vesa, takže teď to vypadá takhle:Section "Device" Identifier "VESA Frambuffer" Driver "fglrx"Nic se ale nezměnilo. Příkaz modprobe fglrx nic nevypisuje, nic se nestane. K čemu tenhle příkaz slouží?
Section "Extensions" Option "Composite" "Disable" EndSection
fglrxinfo
vypadá takhledisplay: :0.0 screen: 0 OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc. OpenGL renderer string: ATI Radeon 9550 / X1050 Series OpenGL version string: 2.0.6747 (8.40.4)A
glxinfo
name of display: :0.0 display: :0 screen: 0 direct rendering: Yes server glx vendor string: SGI server glx version string: 1.2 ...Takže podle toho to je asi nainstalováno správně, že? Zkoušel jsem ještě
glxgears
7673 frames in 5.0 seconds = 1534.505 FPSNevím proč, ale třeba všechny screensavery mi jedou hrozně pomalu, jako kdybych neměl ovladače...
Option "XAANoOffscreenPixmaps" Option "AGPMode" "4" Option "AGPFastWrite" "true" Option "DisableGLXRootClipping" "true" Option "AddARGBGLXVisuals" "true" Option "EnablePageFlip" "true"
Též mám Ati radeon 9550 (256mb) ale mam problem s instalaci ovladaču fglrx pokaždé když ho nainstaluju a restartuji PC tak mě už ubuntu nenaběhne a musim z kernelu odstranit fglrx a když jsem našel tu že to někomu funguje tak jsem to chtěl vyzkoušet stejnou cestou ale nedaři se mě to ani nainstalovat když jsem spustit tento soubor
sh ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run
tak mě to hodilo hned chybu
Error: ./default_policy.sh does not support version
default:v2:i686:lib::none:2.6.28-15-generic; make sure that the version is being
correctly set by --iscurrentdistro
Removing temporary directory: fglrx-install.vVBoft
nevim proč v navodech se piše že fglrx funguje na grafiky ati od serie 9500 a vyší takže si už opravdu nevim rady prosim za pomoc už jsem s tim zkoušel vše možny potřebuju nějak ziskat OpenGL2.0 + mam jen 1.3 mesa proto se snažim nějak ziskat ten fglrx
mno tak to je parada a s těma jadrama ja k se to da zjisti jsem to nikde nenašel popřipadě jak se da použit stare jsem začatečnik mam ubuntu asi 3 týdny
[petr@soban ~]$ uname -a Linux soban.doma 2.6.29.6-217.2.8.fc11.x86_64 #1 SMP Sat Aug 15 01:06:26 EDT 2009 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux [petr@soban ~]$Jinak asi fakt je lepší koupit novou grafiku a asi od nvidie pokud chceš 3D akceleraci, ATI mám na NB a je s tím celkem problém s jejich ovladači - nemají to zatím moc propracované, co mám nvidie tak tam jsem neměl problémy.
Tiskni
Sdílej: