abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Lid button nefunguje

    4.11.2007 11:15 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Lid button nefunguje
    Přečteno: 500×
    Opravdu si s tim uz nevim rady. Ninstaloval jsem si Archlinux a ze zacatku fungoval lid button tak, ze kdyz jsem zavrel viko notebooku, zhasnul display, okamzite (a neprobudily se po chvili lampy, jak se to stavalo v Debianu).

    Byl jsem nadmiru spokojen, potom jsem nainstaloval par programu a upgradoval system, par veci jsem nakonfiguroval a po tom vsem jsem si vsimnul, ze najednou se nedeje vubec nic, kdyz zavru viko.

    Nejde to ani v distribucnim jadre ani ve vanilla jadre, kde je ACPI natvrdo a ACPI_BUTTON jako modul. Nainstal jsem acpid a chtel si to nastavit aby se to zhasinalo, ale at je monitor zavreny, nebo otevreny, vzdy je to stejne:
    $ cat /proc/acpi/button/lid/C1E9/state
    state:      closed
    
    pokud uspim pocitac do RAMky, tak po probuzeni se zase porad objevuje open.

    Musim podotknout ze v Debianu, ktery je nainstalovany na stejnem stroji to funguje i bez acpidu (driv se stavalo v Debianu, ze jsem musel zmacknout to tlacitko dvakrat, aby se opravdu zhasly lampy, protoze na poprve podsvetleni jen probliklo, ale ted to funguje naprosto skvele, je ale pravdepodobny, ze to nema s tim Archem nic spolecnyho).

    Jak je to ale mozne, jak to vlastne funguje (bez acpidu) a proc to v tom Archu najednou nefunguje?
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!

    Odpovědi

    4.11.2007 11:22 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lid button nefunguje
    A jeste jsem zapomnel, ze v /var/log/acpid.log se porad objevuje:
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 00000019"
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh"
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: action exited with status 1
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 00000019"
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: received event "battery C174 00000080 00000001"
    Nov  4 20:19:10 smajlik acpid: completed event "battery C174 00000080 00000001"
    Nov  4 20:19:11 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:11 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:11 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001a"
    Nov  4 20:19:11 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh"
    Nov  4 20:19:11 smajlik acpid: action exited with status 1
    Nov  4 20:19:11 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001a"
    Nov  4 20:19:13 smajlik acpid: received event "battery C174 00000080 00000001"
    Nov  4 20:19:13 smajlik acpid: completed event "battery C174 00000080 00000001"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001b"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: action exited with status 1
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001b"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001c"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh"
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: action exited with status 1
    Nov  4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001c"
    Nov  4 20:19:15 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:15 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:15 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001d"
    Nov  4 20:19:15 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh"
    Nov  4 20:19:15 smajlik acpid: action exited with status 1
    Nov  4 20:19:15 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001d"
    Nov  4 20:19:20 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:20 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000"
    Nov  4 20:19:20 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001e"
    Nov  4 20:19:20 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh"
    Nov  4 20:19:20 smajlik acpid: action exited with status 1
    Nov  4 20:19:20 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001e"
    
    
    a tohle 00000080 0000001e porad narusta, coz by asi nemelo, ale jde to klidne do 00000100 a vejs, vsimnul jsem si, ze kdyz drzim to lid tlacitko, tak se ty hlasky objevujou castejc, mozna jenom, kdyz ho drzim.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    5.11.2007 16:08 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lid button nefunguje
    Tak jsem to jeste zkoumal a zjistil jsem, ze kdyz cerstve nabootuju pocitac, tak v Debianu:

    Poprvy zmacknu lid tlacitko a nic se nedeje. Podruhy zmacknu lid tlacitko a od ty chvile se zhasina display jak ma

    v Archu:

    Poprvy zmacknu a zmeni se lid state z open na closed a od ty doby zustane porad closed at si mackam jak chci.

    A kdyz v archu zapnu acpid, tak se porad dokolecka prepina monitor Externi -> Interni -> Externi + interni. Presne tohle se da v Debianu ovladat na klavesnici pomoci Fn + F4, coz v Archu nejde.

    Nevite co je to za zaludnost?
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    6.11.2007 20:13 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Lid button nefunguje
    Tak jsem uz mel chut to rozmlatit a zkusil jsem jako posledni vec, nez do toho kopnu postupne odebirat moduly a nic. Dal jsem teda do blacklistu vsechno co jsem nutne nepotreboval (moduly), restartoval jsem a ejhle uz display zhasina na jednicku.

    Mohl za to modul video vubec netusim na co tam je ale ted uz to bez nej funguje.

    Jedna vec me presto zajima, jak to funguje to zhasinani? Acpid tam neni zapnuty a presto to zhasina, dokonce to zhasina i kdyz jsem teprve v Grubu, hardwarove to neni, protoze to ten debilni modul video dokazal krasne zrusit.

    Takze nakonec ten acpid na nic nepotrebuju :-D Jupiiiiiiiiii funguje to :-) Uz jsem ani nedoufal.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.