Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
$ cat /proc/acpi/button/lid/C1E9/state state: closedpokud uspim pocitac do RAMky, tak po probuzeni se zase porad objevuje open. Musim podotknout ze v Debianu, ktery je nainstalovany na stejnem stroji to funguje i bez
acpidu (driv se stavalo v Debianu, ze jsem musel zmacknout to tlacitko dvakrat, aby se opravdu zhasly lampy, protoze na poprve podsvetleni jen probliklo, ale ted to funguje naprosto skvele, je ale pravdepodobny, ze to nema s tim Archem nic spolecnyho).
Jak je to ale mozne, jak to vlastne funguje (bez acpidu) a proc to v tom Archu najednou nefunguje?
Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 00000019" Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh" Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: action exited with status 1 Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 00000019" Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: received event "battery C174 00000080 00000001" Nov 4 20:19:10 smajlik acpid: completed event "battery C174 00000080 00000001" Nov 4 20:19:11 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:11 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:11 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001a" Nov 4 20:19:11 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh" Nov 4 20:19:11 smajlik acpid: action exited with status 1 Nov 4 20:19:11 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001a" Nov 4 20:19:13 smajlik acpid: received event "battery C174 00000080 00000001" Nov 4 20:19:13 smajlik acpid: completed event "battery C174 00000080 00000001" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001b" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: action exited with status 1 Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001b" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001c" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh" Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: action exited with status 1 Nov 4 20:19:14 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001c" Nov 4 20:19:15 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:15 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:15 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001d" Nov 4 20:19:15 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh" Nov 4 20:19:15 smajlik acpid: action exited with status 1 Nov 4 20:19:15 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001d" Nov 4 20:19:20 smajlik acpid: received event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:20 smajlik acpid: completed event "video C055 00000080 00000000" Nov 4 20:19:20 smajlik acpid: received event "button/lid C1E9 00000080 0000001e" Nov 4 20:19:20 smajlik acpid: executing action "/etc/acpi/smaja-lid.sh" Nov 4 20:19:20 smajlik acpid: action exited with status 1 Nov 4 20:19:20 smajlik acpid: completed event "button/lid C1E9 00000080 0000001e"a tohle
00000080 0000001e porad narusta, coz by asi nemelo, ale jde to klidne do 00000100 a vejs, vsimnul jsem si, ze kdyz drzim to lid tlacitko, tak se ty hlasky objevujou castejc, mozna jenom, kdyz ho drzim.
video vubec netusim na co tam je ale ted uz to bez nej funguje.
Jedna vec me presto zajima, jak to funguje to zhasinani? Acpid tam neni zapnuty a presto to zhasina, dokonce to zhasina i kdyz jsem teprve v Grubu, hardwarove to neni, protoze to ten debilni modul video dokazal krasne zrusit.
Takze nakonec ten acpid na nic nepotrebuju
Jupiiiiiiiiii funguje to
Uz jsem ani nedoufal.
Tiskni
Sdílej: