V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Díky diskusi o heslech v /etc/shadow
jsem zjistil, že po změně PAM pro využití blowfish se mi všechna hesla ukládají pomocí DES. Problém je v tom, že k samotnému pam_unix2
není skoro žádná dokumentace a ať se snažím jak se snažím tak tak blowfish nemůžu zprovoznit.
Jak jsem na to šel? Nejdřív jsem pomocí sed
-u změnil všechny výskyty pam_unix.so
na pam_unix2.so
a pak všechny výskyty md5
na blowfish
. Dále jsem v /etc/default/passwd
změnil CRYPT=md5
na CRYPT=blowfish
.
Výsledkem je, že passwd
(pro změnu hesla u existujícího uživatele – aby se použil jiný šifrovací algoritmus) přestává fungovat:
crypt_t: Don't know 0 Error: Password NOT changed. passwd: Authentication token manipulation error
Začal jsem tedy hledat, kde je problém. Postupným kombinováním jsem zjistil, že problém nastává okamžitě s přepsáním pam_unix.so
na pam_unix2.so
, které nereaguje ani na parametr md5.
Ze souboru /etc/pam.d/passwd
jsem i zkusil všechny parametry pro pam_unix2.so
odstranit (vzhledem k tomu, že v dokumentaci se píše: „/etc/default/passwd defines, which password encryption algorithm should be used in case of a password change.“).
Přesto se nic neděje, passwd stále nefunguje.
v /etc/pam.d/passwd
mám jen toto:
password required pam_unix2.so blowfish shadow
Nakonec jsem se problém s nefunkčností passwd
pokusil obejít pomocí chpasswd
. Ovšem právě chpasswd dává jako výsledek heslo v DES, nezávisle na tom, jaká je hodnota CRYPT
v /etc/default/passwd
. Ve jmenované diskusi pan Kubeček tvrdí, že podle dokumentace se typ hashe změní jen při přidání hesla, takže jsem heslo smazal, výsledkem je ale stále DES.
Nějaké nápady?
CRYPT_FILES
(v závislosti na tom, co je v /etc/nsswitch.conf
)?
CRYPT_YP=des
, podle komentáře je to ale je pro NIS.
Jen pro doplnění /etc/nsswitch.conf:
# Begin /etc/nsswitch.conf passwd: files group: files shadow: files publickey: files hosts: files dns networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: db files # End /etc/nsswitch.conf
Problém konečně úspěšně vyřešen.
Když jsem zjišťoval, jak se vlastně heslo ukládá, zjistil jsem, že podle dokumentace glibc crypt tvoří hash jen v DES popř. v md5. Následovalo googlování odkud jsem se dostal až na stránky Novellu, kde se mi podařilo najít jakousi knihovnu libxcrypt
, která podle popisu nahrazuje libcrypt
z glibc přidává podporu pro blowfish a bigcrypt. Vzhledem k tomu, že v Archu libxcrypt není, začal jsem hledat něco podobného. Našel jsem libmcrypt. Po krátkém prostudování zdrojáku pam_unix2 jsem ale zjistil, že použít jde jen libxcrypt. Vytvořil jsem tedy PKGBUILD, naistaloval libxcrypt, překompiloval PAM a tradá! Vše funguje.
Jinak díky za snahu. Teď se chystám napsat do Arch wiki malé how-to.
Tiskni
Sdílej: