abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1976 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Dotaz: Pridani usera do systemu

    5.3.2008 17:22 Marki
    Pridani usera do systemu
    Přečteno: 737×
    Ahoj všem..

    Když v debianu vytvorim noveho usera pomoci:

    useradd jmenousera

    a pak heslo

    passwd jmenousera

    tak se prihlasim na server a mam vsude pristup jako root.. Proc?? Co se stalo??

    diky

    Odpovědi

    5.3.2008 17:51 bobbin | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu

    Mohl bys poslat výpis nasledujících příkazů
    grep userID /etc/passwd
    id userID

    5.3.2008 18:14 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    grep userID /etc/passwd
    maruska:x:2024:2024::/home/maruska:/bin/sh
    id userID
    id 2024 mi napise:
    No such user

    diky
    5.3.2008 18:42 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    radeji zkus samotne id
    5.3.2008 19:15 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    radeji zkus samotne id
    id vypise:

    uid=2024(maruska) gid=2024(maruska) groups=2024(maruska)
    5.3.2008 19:43 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Prima a ted podle ceho soudis, ze mas opravneni jako root?
    5.3.2008 19:47 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    po prihlaseni na server muzu vsude kam me napadne, a delat si tam co chci..
    5.3.2008 19:56 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    co ukaze prikaz:
    ls -l /root
    
    5.3.2008 20:03 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    co ukaze prikaz:
    ls -l /root
    
    kdyz jsem prihlaseny jako root nebo jako maruska??

    co je to za prikaz??
    5.3.2008 20:07 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Samozrejme, kdyz jses prihlaseny jako maruska. Ten prikaz ukaze obsah adresare root.
    5.3.2008 20:17 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    vypise se
    total 8 -rwxr-xr-x 1 root root 2510 2007-08-31 11:25 qmail drwxr-xr-x 12 root root 4096 2007-09-03 22:57 src
    5.3.2008 20:17 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    vypise se
    total 8 -rwxr-xr-x 1 root root 2510 2007-08-31 11:25 qmail
    drwxr-xr-x 12 root root 4096 2007-09-03 22:57 src
    5.3.2008 20:22 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Hmm, zkus jeste ls -la a vystup dej v editaci prispevku do tagu <pre>
    5.3.2008 20:28 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    total 12
    drwxr-xr-x 3 maruska root    4096 2008-03-05 19:09 .
    drwxr-xr-x 6 root    root    4096 2008-03-05 19:08 ..
    drwxr-xr-x 2 maruska maruska 4096 2008-03-05 19:14 .mc
    5.3.2008 20:37 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    promin, ten prikaz nebyl cely, chybel tam ten adresar, takhle to je:
    ls -la /root
    .
    5.3.2008 20:43 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    total 108
    drwxr-xr-x 10 root root  4096 2007-11-10 12:59 .
    drwxr-xr-x 24 root root  4096 2007-12-10 17:38 ..
    drwx------  2 root root  4096 2007-04-22 22:10 .aptitude
    -rw-------  1 root root 15238 2008-03-05 18:16 .bash_history
    -rw-r--r--  1 root root   457 2007-08-31 00:44 .bashrc
    -rw-------  1 root root     0 2007-11-10 11:45 .ICEauthority
    drwx------  3 root root  4096 2007-11-10 11:42 .kde
    -rw-------  1 root root    42 2007-10-10 00:20 .lesshst
    drwxr-xr-x  3 root root  4096 2008-02-22 00:56 .mc
    drwxr-xr-x  2 root root  4096 2007-11-10 11:45 .mcop
    -rw-------  1 root root   916 2007-08-31 03:14 .mysql_history
    -rw-r--r--  1 root root   110 2004-11-10 17:10 .profile
    drwx------  2 root root  4096 2007-08-31 02:21 .pyzor
    -rwxr-xr-x  1 root root  2510 2007-08-31 11:25 qmail
    drwxr-xr-x  2 root root  4096 2007-11-10 11:42 .qt
    -rw-------  1 root root  1024 2007-11-08 00:00 .rnd
    -rw-------  1 root root    51 2007-11-10 11:42 .serverauth.7925
    drwx------  2 root root  4096 2007-08-31 02:29 .spamassassin
    drwxr-xr-x 12 root root  4096 2007-09-03 22:57 src
    -rw-r--r--  1 root root   618 2007-08-31 12:16 .toprc
    -rw-------  1 root root  6590 2007-10-13 14:10 .viminfo
    -rw-------  1 root root   152 2007-11-10 12:59 .Xauthority
    -rw-------  1 root root  5662 2007-11-10 11:45 .xsession-errors
    5.3.2008 20:52 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    To vypada, jako by byla zmrsena prava. Ja ve sve distribuci openSUSE se jako normalni uzivatel do adresare /root vubec nedostanu! A co udela:
    ls -la /root/.pyzor
    
    5.3.2008 20:55 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    ls: /root/.pyzor: Permission denied
    
    
    ja mam distro debian ETCH
    5.3.2008 21:00 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Vida, tak prece jen nekam nemuzes! Zkus jeste treba prikaz (pokusi se vytvorit soubor s nazvem ahoj):
    touch /etc/ahoj
    
    5.3.2008 21:06 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    touch: cannot touch `/etc/ahoj': Permission denied

    ale muzu kopirovat, muzu prochzet cely server, coz mi pripada jako hloupost :(
    5.3.2008 21:11 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Me taky, nyni by to mel rozetnout nejaky debianista, jaka jsou spravna prava. Kazdopadne jako normalni uzivatel nemas vsude pristup jako root.
    5.3.2008 21:16 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Me taky, nyni by to mel rozetnout nejaky debianista, jaka jsou spravna prava. Kazdopadne jako normalni uzivatel nemas vsude pristup jako root.
    snad se nekdo ozve, kazdopadne dekuji za tvuj cas a ochotu ;)
    5.3.2008 21:30 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    To je normální. Proč by tam měl mít uživatel zakázaný přístup? Aby se neleknul, jaký je v /etc bordel? :-) Všude kde dostaneš SSH účet můžeš lézt po celém systému (pochopitelně že data ostatních uživatelů a soubory s hesly apod. neuvidíš). Stejně abys mohl spouštět programy, tak potřebuješ mít čtecí a spouštěcí práva na jejich binárky, jejich data a konfiguraci.

    Že je adresář /root r-x pro všechny nic neznamená. Však nepracuješ pod rootem, takže tam nemáš žádné osobní nebo citlivé informace, ne? A pokud náhodou ano, oprávnění pro /root spraví jeden příkaz.
    5.3.2008 22:26 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    To je normální. Proč by tam měl mít uživatel zakázaný přístup? Aby se neleknul, jaký je v /etc bordel? :-) Všude kde dostaneš SSH účet můžeš lézt po celém systému (pochopitelně že data ostatních uživatelů a soubory s hesly apod. neuvidíš). Stejně abys mohl spouštět programy, tak potřebuješ mít čtecí a spouštěcí práva na jejich binárky, jejich data a konfiguraci.

    Že je adresář /root r-x pro všechny nic neznamená. Však nepracuješ pod rootem, takže tam nemáš žádné osobní nebo citlivé informace, ne? A pokud náhodou ano, oprávnění pro /root spraví jeden příkaz.
    >>pochopitelně že data ostatních uživatelů a soubory neuvidíš
    
    no prave ze se dostanu na ostatni uzivatele a muzu kopirovat jejich data, nehlede na to, ze muzu kopirovat vicemene vsechno co si tam kdo ulozil :(
    vencour avatar 5.3.2008 22:29 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu

    Mam pocit, že je to Úrovní zabezpečení ... aspoň v Mandrivě to tak bylo. Víc jsem si nevšim.

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    5.3.2008 22:46 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Tak si ti ostatní uživatelé musí vhodně nastavit oprávnění pro jejich domovský adresář (nebo to za ně musí udělat administrátor, který by si měl o linuxu něco nastudovat :-)). Například zakázat vstup a čtení pro kohokoliv a případně i pro skupinu.

    Když provedu chmod 0700 /home/messa, tak se k mým věcem už nikdo kromě mě a roota nedostane.
    5.3.2008 22:21 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Na to (implicitní přístup read-only do /root) už jsem párkrát natrefil ... dokonce myslím i na Slackware 11.0 a 12.0 (i když bych to tam nejméně čekal).
    5.3.2008 22:41 artec | skóre: 24
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Pouzivam vsechny verze Slackware od 8.x az do 12 a zadny uzivatel, ktery je ve skupine users (id 100) se do adresare /root nikdy jeste tedy nepodival...
    5.3.2008 22:29 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Ješte me tak napada.. nedelam neco spatne?? vytvarim usery ale ne za ucelem toho aby se dostali na server ale za ucelem toho aby se dostali na ftp. Nedela se to nejak jinak??

    diky
    5.3.2008 22:47 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Může se to udělat i jinak, a to založit uživatele jen v rámci FTP serveru (někdy se jim říká virtuální uživatelé). Podrobnosti konzultujte s dokumentací k vašemu FTP serveru; pokud to FTP server neumí, zvolte jiný, doporučuji např. proftpd.
    5.3.2008 22:52 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Virtual Users v ProFTPD

    Nicméně pokud budete používat systémové uživatele, můžete jim (třeba někdy v budoucnu) nastavit i SSH nebo SCP přístup, což je pro pokročilé uživatele mnohem příjemnější než FTP.
    5.3.2008 23:05 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Prosim neco cesky pro blbecky jako jsem ja by nebylo?
    5.3.2008 23:06 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Mam PROFTPD a chtel bych to bez pomoci mysql
    6.3.2008 13:54 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    Jak se říká... Google dneska nefunguje? :-) Tak třeba tady...
    6.3.2008 09:49 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    A nestala se náhodou maruska nějakým omylem členem skupiny root?
    6.3.2008 13:14 Marki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pridani usera do systemu
    A nestala se náhodou maruska nějakým omylem členem skupiny root?
    ne, nestala, dela to u vsech useru. Muj problem ale vyresi virtualni user pro ftp, zalozim nove vlakno, snad nekdo poradi..

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.