Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Dobrý den, Mám problém se SW raidem, resp. s tím, že po vytvoření pole a spolehlivé funkce a restartu pecky pole vůbec není detekováno. Mám čtyři disky o stejné velikosti s tím, že z prvních dvou vytvořím raid0 z dalších dvou také a z těchto dvou polí pak udělám pole raid1. Naformátuji, restartuji a pole je fuč. Postup při tvorbě: mdadm --create /dev/md0 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdb1 /dev/sdc1 // pole md0 ze dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md1 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdd1 /dev/sde1 // pole md1 z dalších dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md2 -c 128 -l 1 -n 2 /dev/md0 /dev/md1 // pole z predchozich dvou poli - raid 1 mdadm --detail --scan >> /etc/mdadm/mdadm.conf // ulozeni do konfiguracniho souboru mkfs.ext3 /dev/md2 // vytvoreni filesystemu v poli mount /dev/md2 /mnt/disk // připojení Zajímavé je, že adresář /etc/mdadm/ neexistoval - ručně jsem musel vytvořit. Poradíte někdo jak pole zachovat i po restartu? Díky Peet.
Konfigurační soubor nepotřebujete, pokud jsou veškerá pole vytvářena jen z diskových oddílů s patřičným identifikátorem. Tady je ale md2
složeno z md0
a md1
, takže mdadm
potřebuje trochu pomoci. Mělo by ale stačit např.
DEVICES /dev/sd* /dev/md0 /dev/md1 ARRAY /dev/md0 UUID=... ARRAY /dev/md1 UUID=... ARRAY /dev/md2 UUID=...
Ještě bych také zkontroloval, jestli to má být opravdu /etc/mdadm/mdadm.conf
, třeba u mne je to /etc/mdadm.conf
. A samozřejmě jestli se při startu spouští nějaký skript, který zavolá 'mdadm --assemble --scan
.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
mkinitramfs -o /boot/mujraid.img -o `uname -r`Obsah menu.lst:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 RAID root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro initrd /mujraid.img savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 BEZ RAIDU root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sdb2 ro initrd /puvodni.imgJe to příklad, ty si to musíš udělat podle tvojí aktuální situace.
takže tady zadám místo: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro toto: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sda1 ro a bude to fungovat?
Na tom nesejde, initrd se musí vygenerovat stejně znovu.Na co? Když to pole je jenom skladiště dat a nebootuje se z něj, tak nemusíš s initrd vůbec nic řešit - jádro nabootuje, nahraje potřebné moduly z disku a pak sestaví pole. A původní "je třeba znovu vytvořit initrd" nemusí nutně platit, ani kdyby se z toho pole mělo bootovat - záleží na tom, jestli je v tom distribučním podpora pro RAID zahrnutá.
Jak tedy na to když nemusím initrd znovu vytvořit?To je právě ta otázka
fdisk -l /dev/sdx
Tiskni
Sdílej: