Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Dobrý den, Mám problém se SW raidem, resp. s tím, že po vytvoření pole a spolehlivé funkce a restartu pecky pole vůbec není detekováno. Mám čtyři disky o stejné velikosti s tím, že z prvních dvou vytvořím raid0 z dalších dvou také a z těchto dvou polí pak udělám pole raid1. Naformátuji, restartuji a pole je fuč. Postup při tvorbě: mdadm --create /dev/md0 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdb1 /dev/sdc1 // pole md0 ze dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md1 -c 128 -l 0 -n 2 /dev/sdd1 /dev/sde1 // pole md1 z dalších dvou disků (raid 0) mdadm --create /dev/md2 -c 128 -l 1 -n 2 /dev/md0 /dev/md1 // pole z predchozich dvou poli - raid 1 mdadm --detail --scan >> /etc/mdadm/mdadm.conf // ulozeni do konfiguracniho souboru mkfs.ext3 /dev/md2 // vytvoreni filesystemu v poli mount /dev/md2 /mnt/disk // připojení Zajímavé je, že adresář /etc/mdadm/ neexistoval - ručně jsem musel vytvořit. Poradíte někdo jak pole zachovat i po restartu? Díky Peet.
Konfigurační soubor nepotřebujete, pokud jsou veškerá pole vytvářena jen z diskových oddílů s patřičným identifikátorem. Tady je ale md2
složeno z md0
a md1
, takže mdadm
potřebuje trochu pomoci. Mělo by ale stačit např.
DEVICES /dev/sd* /dev/md0 /dev/md1 ARRAY /dev/md0 UUID=... ARRAY /dev/md1 UUID=... ARRAY /dev/md2 UUID=...
Ještě bych také zkontroloval, jestli to má být opravdu /etc/mdadm/mdadm.conf
, třeba u mne je to /etc/mdadm.conf
. A samozřejmě jestli se při startu spouští nějaký skript, který zavolá 'mdadm --assemble --scan
.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
mkinitramfs -o /boot/mujraid.img -o `uname -r`Obsah menu.lst:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 RAID root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro initrd /mujraid.img savedefault title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.22.4 BEZ RAIDU root (hd0,0) kernel /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sdb2 ro initrd /puvodni.imgJe to příklad, ty si to musíš udělat podle tvojí aktuální situace.
takže tady zadám místo: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/md2 ro toto: /vmlinuz-2.6.22.4 root=/dev/sda1 ro a bude to fungovat?
Na tom nesejde, initrd se musí vygenerovat stejně znovu.Na co? Když to pole je jenom skladiště dat a nebootuje se z něj, tak nemusíš s initrd vůbec nic řešit - jádro nabootuje, nahraje potřebné moduly z disku a pak sestaví pole. A původní "je třeba znovu vytvořit initrd" nemusí nutně platit, ani kdyby se z toho pole mělo bootovat - záleží na tom, jestli je v tom distribučním podpora pro RAID zahrnutá.
Jak tedy na to když nemusím initrd znovu vytvořit?To je právě ta otázka
fdisk -l /dev/sdx
Tiskni
Sdílej: