Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL router NAT 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24Teď využívám tohle:
NET - - - - public / non public - - - - non public / non public - - - - LOCAL NAT router 10.0.0.0/24 10.10.0.0/24ale uvedené je neprůchodné pro IPSEC, respektive prvním zařízením ve směru z netu je 5460AP, v roli AP klienta pro WiFi a tento jako takový neumí NAT-T, tak mě naadlo role otočit, ale jako nepříliš znalý sítí mám obavu, že NAT není jen pro srandu ... Problém je, že nemám možnost získat druhou public adresu, což by můj problém vyřešilo tím, že bych první IP dal rádiu v roli bridge a druhou reálnému routeru s NATem, ale toto není a nemůže být, pač není volná IP
Vy máte jeden fatální problém. Potřebujete, aby "router s NAT, IPSEC, ..." měl veřejnou IP adresu, jinak celé to vaše schéma padá na hubu. On totiž není problém to nastavit tak jako ve vaší druhé malůvce (rádio má veřejnou, nenatuje, routuje, mezi rádiem a tím druhým serverem je privátka) - problém je v tom, že to nebude fungovat. Na váš naťák (the router s nat a spol.) se nepůjde ze světa dostat (páč nemá veřejnou IP), a mnohem hůř - on se nebude moci dostat nikam do světa (protože jeho privátku nikdo nepřenatuje do veřejné adresy, takže jeho odchozí provoz při troše štěstí (za předpokladu, že máte ISP a nikoliv "ISP") zahodí hned první hop na trase k ISP, při použití parodie na ISP se tomu jenom vysměje celý svět.
Jestliže nemáte možnost získat další veřejnou IP adresu (ideálně routovanou přes stávající IP toho rádia), tak mi z toho vychází, že 1. nemáte ISP ale "ISP" - váš problém. 2. Zkuste to rádio přenastavit do brigovacího módu (jestli to jde a spol.).
BTW - Pokud je mi známo, IPsec přes NAT fungovat umí. Samozřejmě za předpokladu, že ten váš router na té parodii na konektivitě je VPN klientem, nikoliv serverem. Server je samozřejmě přes NAT neřešitelný, ale pokud je to klient, tak jej s přiměřenou snahou rozběhnete. (Asi budete muset toho svého "ISP" několikrát kopnout kam uznáte za vhodné, aby si ten svůj *ehm* nat nastavil *správně*.) Nicméně rozhodně to není doporučované řešení, protože budete mít trvale problémy se stabilitou té VPN - on tam ten NAT vnáší docela dost subtilních potíží, které povedou k jejímu rozpadu.
Mám-li to uzavřít, tak prostě změňte "poskytovatele".
Jestli jsem to dobře pochopil, tak teď je nastaven jako "WISP (Client Router) mode" a připojuje se bezdrátově k nějakému AP poskytovatele.
Mělo by se to nastavit na "Client mode" a přípojit na wan port toho dalšího routeru a ten nechat dělat NAT. V tomto modu 5460AP žádnou IP adresu nepotřebuje a tu jednu veřejnou IP adresu dostane wan port toho druhého zařízení. Vypadalo byto jako by měl ten druhý router místo drátového wan portu wifi kartu.
Ani v "Bridge mode" by 5460AP nepotřeboval IP adresu. Ale to by muselo být wifi zařízení poskytovatele nastaveno taky na "Bridge mode". Což zřejmě není.
Tiskni
Sdílej: