Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
/etc/vmware/hostd/authorization.xml jako běžný uživatel, a stále stejný výsledek. (ipv6 jsem samozřejmně zakázal) Podle toho, co jsem četl na různých fórech, obě tyto možnosti by měli fungovat. U VMware Server 1.0 s tím nebyl problém.
Máte s tím nějaké zkušenosti? Co dělám špatně?
for i in /etc/init.d/vmware*; do $i status done
Tady je vypis
Bridged networking on /dev/vmnet0 is running
Host network detection is not running
Host-only networking on /dev/vmnet1 is running
DHCP server on /dev/vmnet1 is running
Host-only networking on /dev/vmnet8 is running
DHCP server on /dev/vmnet8 is running
NAT networking on /dev/vmnet8 is running
Module vmmon loaded
Module vmnet loaded
Usage: vmware-autostart {start|stop|restart}
Bridged networking on /dev/vmnet0 is running
Host network detection is not running
Host-only networking on /dev/vmnet1 is running
DHCP server on /dev/vmnet1 is running
Host-only networking on /dev/vmnet8 is running
DHCP server on /dev/vmnet8 is running
NAT networking on /dev/vmnet8 is running
Module vmmon loaded
odule vmnet loaded
Usage: vmware-mgmt {start|stop|restart}
Tiskni
Sdílej: