Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2023. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty v poznámkách k vydání.
Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
display
z balíku ImageMagick. Nezobrazuje žádná tlačítka okolo a na Esc
skončí (nadpis okna a pozici lze určit při spuštění).
image -a 50 -f 0 -t 0 -p 1 -i droplets.jpg
(vykreslí to obrázok hore v strede s 50% priehľadnosťou; nepoužije sa žiadny fade-in a fade-out efekt)
error while loading shared libraries: libaosd.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory
Při pokusu kompilace pomocí make v adresáři image dostanu následující:
image.c:6:18: error: glib.h: No such file or directory
image.c:17: error: expected specifier-qualifier-list before ‘gboolean’
image.c:24: error: ‘TRUE’ undeclared here (not in a function)
image.c:24: warning: excess elements in struct initializer
image.c:24: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:25: warning: excess elements in struct initializer
image.c:25: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:26: warning: excess elements in struct initializer
image.c:26: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:26: warning: excess elements in struct initializer
image.c:26: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:27: warning: excess elements in struct initializer
image.c:27: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c:29: warning: excess elements in struct initializer
image.c:29: warning: (near initialization for ‘opts’)
image.c: In function ‘render’:
image.c:60: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘alpha’
image.c: At top level:
image.c:65: error: expected ‘=’, ‘,’, ‘;’, ‘asm’ or ‘__attribute__’ before ‘parse_options’
image.c: In function ‘main’:
image.c:137: warning: implicit declaration of function ‘parse_options’
image.c:137: warning: nested extern declaration of ‘parse_options’
image.c:137: error: ‘FALSE’ undeclared (first use in this function)
image.c:137: error: (Each undeclared identifier is reported only once
image.c:137: error: for each function it appears in.)
image.c:145: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘filename’
image.c:151: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘transparent’
image.c:153: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘pos’
image.c:154: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘x’
image.c:154: error: ‘struct anonymous’ has no member named ‘y’
Failed to compile image.c!
make[1]: *** [image.o] Error 1
make: *** [all] Error 1
make install
) je potrebné ako root spustiť aj program ldconfig
.
Inak v originálnej verzii sa glib nepoužíva, takže predpokladám, že sa pokúšaš skompilovať tú upravenú verziu. Aby to fungovalo je potrebné mierne upraviť makefile (aby sa tam pridali aj potrebné gdk knižnice). Napr. sa to môže upraviť tak, aby to vyzeralo nejako takto (upravujú sa len dva riadky, ostatné sú nezmenené):CPPFLAGS += ${CAIRO_CFLAGS} ${GLIB_CFLAGS} -I../../ -I../../libaosd `pkg-config gdk-2.0 --cflags` LDFLAGS += ${GLIB_LIBS} -L../../libaosd -laosd `pkg-config gdk-2.0 --libs`
SUBDIRS = libaosd ${TEXT_DIR} examplesčili výsledkem je kompilace všech příkladů.
bash$ make Entering directory libaosd. Successfully generated dependencies. Successfully compiled aosd.c. Successfully compiled aosd-internal.c. Successfully compiled aosd-main.c. Successfully linked libaosd.so. Leaving directory libaosd. Entering directory libaosd-text. Successfully generated dependencies. Successfully compiled aosd-text.c. Successfully linked libaosd-text.so. Leaving directory libaosd-text. Entering directory examples. Entering directory animation. Successfully generated dependencies. Successfully compiled animation.c. Successfully linked animation. Leaving directory animation. Entering directory scroller. Successfully generated dependencies. Successfully compiled scroller.c. Successfully linked scroller. Leaving directory scroller. Entering directory image. Successfully generated dependencies. Successfully compiled image.c. Successfully linked image. Leaving directory image.
Tiskni
Sdílej: