Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Konstruktivne:
Stahl a zcompiloval jsem jadro 2.6.26.3 a zatrhl podporu ATH5xxx
Po najeti jadra, zadam "modprobe ath5k"
Aug 26 01:42:09 hanca kernel: ACPI: PCI Interrupt 0000:04:00.0[A] -> GSI 17 (level, low) -> IRQ 17 Aug 26 01:42:09 hanca kernel: ath5k_pci 0000:04:00.0: registered as 'phy2' Aug 26 01:42:09 hanca kernel: ath5k phy2: Support for RF2425 is under development. Aug 26 01:42:09 hanca kernel: ath5k phy2: Atheros AR2425 chip found (MAC: 0xe2, PHY: 0x70) Aug 26 01:42:09 hanca kernel: ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan0: link is not ready Aug 26 01:42:10 hanca ifplugd(wlan0)[9286]: ifplugd 0.28 initializing. Aug 26 01:42:10 hanca ifplugd(wlan0)[9286]: Using interface wlan0/00:1C:26:BA:5F:23 Aug 26 01:42:10 hanca ifplugd(wlan0)[9286]: Using detection mode: wireless extension Aug 26 01:42:10 hanca ifplugd(wlan0)[9286]: Initialization complete, link beat not detected.po zadani "iwconfig" vidim
wmaster0 no wireless extensions.
wlan0 IEEE 802.11 ESSID:"PFS_home2"
Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: Not-Associated
Tx-Power=27 dBm
Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr=2352 B
Encryption key:3170-6673-31
Link Quality:0 Signal level:0 Noise level:0
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
Hodnoty ESSID a KEY jsem zadal rucne, ale je to nepripojeno. Zkusil jsem dat "ifconfig wlan0 up" a zase nic.
Chtel jsem tedy pouzit madwifi. Tak jsem stahl posledni verzi a dal "make"
[root@hanca madwifi-0.9.4]# make Checking requirements... ok. Checking kernel configuration... ok. make -C /lib/modules/2.6.26.3/build SUBDIRS=/usr/src/madwifi-0.9.4 modules make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-2.6.26.3' CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath/if_ath.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath/if_ath_pci.o LD [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath/ath_pci.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_hal/ah_os.o HOSTCC /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_hal/uudecode UUDECODE /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_hal/i386-elf.hal.o LD [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_hal/ath_hal.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/amrr/amrr.o LD [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/amrr/ath_rate_amrr.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/minstrel/minstrel.o LD [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/minstrel/ath_rate_minstrel.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/onoe/onoe.o LD [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/onoe/ath_rate_onoe.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/sample/sample.o LD [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/ath_rate/sample/ath_rate_sample.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/if_media.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_beacon.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_crypto.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_crypto_none.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_input.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_node.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_output.o CC [M] /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_power.o /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_power.c: In function 'ieee80211_pwrsave': /usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_power.c:240: error: implicit declaration of function '__skb_append' make[3]: *** [/usr/src/madwifi-0.9.4/net80211/ieee80211_power.o] Error 1 make[2]: *** [/usr/src/madwifi-0.9.4/net80211] Error 2 make[1]: *** [_module_/usr/src/madwifi-0.9.4] Error 2 make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.26.3' make: *** [modules] Error 2Takze ted vazne nevim. Spousta zarucenych HowTo mi nepomohla, takze zatim jsem nezvitezil. Tedy jen castecne: pred pul rokem totiz zavadeni jakehokoli modulu nedelalo zhola nic. Ted je alespon videt zarizeni. Takze nejaka rada, navod, nebo nakopnuti? Abych predesel zbytecnym radam: NDISWRAPPER delat opravdu nebudu.
Aug 26 01:42:09 hanca kernel: ath5k phy2: Support for RF2425 is under development.
Není Atheros jak Atheros. Tenhle konkrétní čip funguje až v 2.6.27.
To ze jsem se "nekonektnul" muze byt zajiste kukama. Ale uz jsem to "parkrat" delal. Takze nasteveni pres IWCONFIG a pripadne nahozeni pres IFCONFIG DEVICE UP. Mozna jsem nepochopil to, jak ruzne startovaci scripty vytvari nejake virtualni AP a pak se na nej odovolavaji.
Pro "michich" - Pokud by tato moje "revize" byla chodici az v 2.6.27 , tak si rad pockam. Sice to neni muj notes, ale jelikoz jsem zodpovedny za jeho linuxovou "napln", tak bych uz rad odebral PCMCIA Orinoco a nechal majitele pouzivat vnitrni WiFi.
Kazdopadne to jeste zkusim potrapit, kdyby nahodou....
Ahoj mam tu istu kartu ar5006eg.. Je to nekonecny pribeh.. Pouzivam najnovsie ubuntu, kubuntu.. Skusal som obidvoje.. Problem je v tom, ze karta funguje, ale len na kratke vzdialenosti.. Mam to overene.. Uz sa ju pokusam spojazdnit asi rok az jedneho krasneho dna som sa ocitol na 5 metrov pri AP-cku a ono to fungovalo
.. Netreba ziadne specialne ovladace, postaci najnovsia verzia ubuntu/ kubuntu pripadne jadra.. Tato karta mala rovnake problemy aj po OS Vista.. Neviem co to chlapci z Ciny zbuchali ale je to hrozne.. Karta sa tvari ze ide.. Vypada to ze ma obmedzeny vystupny vykon.. Jedno je iste.. Keby som nemal xp alebo naopak mal nahradnu kartu tak tato uz je davno rozmetana na 1000 kuskov
.. Vsimol som si, ze v os- xp -> kde karta mimochodom spolahlivo funguje( a na inom OS nie plati aj pre OS z dielni microsoftu) su este nejake programky -> utilitky co sa pustaju po starte.. Tak neviem.. Proste ked mi tu svieti ta ledka tak to slape.. lenze svieti len v OS XP.. Tak som ulavil svojej dusicke.. Linux mam rad ale niektorych vyrobcov hardweru by mali zastrelit.. Tolko strateneho casu.. no nic
Tak zatial a vela stastia..
Tiskni
Sdílej: