Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.26 a beta verze 1.27 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dle plánu byla dnes vydána hra Rise of the Tomb Raider (Wikipedie) pro Linux. Koupit ji lze za 49,99 €.
Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 254 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 14 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 12 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 33 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelné bez autentizace jsou 2 z nich.
Byla vydána verze 8.0 linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Nejnovější verze Trisquel nese kódové jméno Flidas a bude podporována do roku 2021. Výchozím prostředím je nově MATE 1.12. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Byla vydána nová verze 27.9.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o poslední větší aktualizaci verze 27. Vývojáři se zaměří na novou verzi 28.
Google Chrome 66 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 66.0.3359.117 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 62 bezpečnostních chyb.
Byla vydána druhá RC verze nové řady 2.10 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Již tento čtvrtek (19. 4.) se v posluchárně 107 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze Dejvicích odehraje večer s Turrisem, tentokrát zaměřený na nový modulární router MOX. Mluvit o něm budou Patrick Zandl a Ondřej Filip, ale bude i prostor pro dotazy a diskuzi s vývojáři. Akce začíná v 18:00 a plánovaný konec je v 19:45. Mapka, kde se nachází daná posluchárna, a možnost registrace je k dispozici na webu CZ.NIC.
pokud je to pul megabajtu za vterinu, tak
mozna limitujici faktor bude transparetni http proxy a propustnost smerem k disku, pokud to je nejaka vykopavka disk, ktery neumi dma a sekvencni pristup ma nekde kolem (6Mb/s), tak asi ve spickach posle cely stroj nekam, pokud bude mit dost paralelnich spojeni a vetsina bude http provoz (mozna se ale mylim a tech 128Mib ram to bude stihat v narazovkach kompenzovat... ale v trvlejsich spickach uz asi bude ten disk poznat)
projevit by se to mohlo prilis velkym poctem vlken squidu, spolu s cekanim na diskovy i/o... s tim, ze nekdo poleze na netu jinam a bude cekat na odpoved dns a bude chvili trvat, nez se doprepinaji procesy/vlakna a dostane se na radu odpovidani dns dotazu (prvni zpozdeni), druhy bude u vytvareni http spojeni, nez se zase doprepina do toho kteryho vlkna squidu (druhy zpozdeni - handshake pri vytvoreni spojeni) a dalsi kolecko, nez se poslou data tam a zpet a mezi tim pripadne nacachuji (treti zpozdeni)
hadam, ze ve dvaceti kompech(lidech) i pokud se budou snazit je 5 vterin premrstena hodnota pro celkovy zpozdeni ale to je skutecne jen hadani z kristalove koule...
jestli disk umi dma, tak uz to muze brzdit asi jen pamet(swapovani), protoze bind si drzi pri behu celou cache v pameti a squid pro zmenu indexy a dalsi drobnosti... ale zase jen v pripade ze bude 20 uzivatelu i spousta vytizenych squidu... i kdyz spis nez swapovani bude monohem vetsi zpomaleni v dusledku prepinani kontextu(vyprazdneni TLB a procesorovych cache a front a vubec vseho co neovlivnite a je dusledek lacine x86 architektury) v celkovym souctu asi tak zpomleni pul na pul proti cekani na nacteni stranky z disku pri cache hit a cekani na volny diskovy i/o blokovany v dusledku swapovani nebo ukladani squidem do cache
jestli tam pobezi vytizeny mail server, tak bych asi jeste doporucil "nscd" nebo podobnou vec, ktera dela cache pro resolver v glibc, aby glibc resolver nemusel vyrabet dns dotazy a posilat je pres loopback bindu, tak sahne (skoro) primo do nscd cache. malinko to odlehci a urychli i kdyz neni vytizeny mail/news server... i kdyz o nesech se nic nepsalo a spammery snad tolerovat nebudete.
Tiskni
Sdílej: