Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Tak máme - já a můj kamarád - další bezva problém, možná hodně tvrdý oříšek
Mám síť, do sítě připojené diskless klienty bootující pomocí BOOTP protokolu a server s NFS filesystémem z něhož se bootuje. Při bootování nejprve DHCP server BOOTP protokolem pošle jádro, nebo na něj přesměruje, přičemž jádro je sdílené pomocí TFTP, pak se načte nějaký minimální initrd (ať už z NFS, nebo z image, to je jedno), pak se přimountuje hlavní root skrze NFS a nastartuje se zbytek systému. Klienti standartně nabootují do runlevelu 3, nebo 5 podle toho jestli chci textový, nebo grafický login. Zkoušel jsem xdm i kdm, potud vše v pořádku a bez problémů. (Díky Tome za velmi vydatnou pomoc.)
A teď se přihlásí klient. Spustí si třeba WindowMaker a pracuje, opět vše zcela bez problémů. Nezáleží na tom jako jaký uživatel se hlásí, může být třeba root.
Jenomže, pokud si uživatel zvolí KDE, problém nastane. Během několika vteřin (během zobrazení splash screenu) začne klientský počítač generovat velmi masivní provoz na síti, datový tok se pohybuje v případě obyčejného uživatele okolo 1MB/s (slovy jednoho megabytu), v případě uživatele root je zátěž ještě tak o 60% vyšší.
Díval jsem se tcpdumpem na to, čím je provoz tvořen a působilo to na mne dojmem, jako by si klient ověřoval atributy souborů, jestli jsou read/write/executable a pod. Bohužel v tento okamžik nemám k dispozici výpis, poslal bych pár řádků na ukázku.
Vypozorovali jsme, že na provoz v síti má veliký vliv daemon kded. Po jeho zabití se datový tok sníží na méně než 1/10, téměř ustane, ale oproti WindowMakeru je pořád výrazně vyšší. Po zabití kded jsme sice nepozorovali viditelné znefunkčnění, ale jako řešení to moc nevyhovuje.
Nejlegračnější na celé věci je, že se nám stejný problém projevuje ve dvou zcela nezávislých sítích a na odlišných distribucích Linuxu a různých verzích KDE a zcela odlišných HW konfiguracích klientů. Já jsem to zkoušel na SuSE 8.1, Tomáš na velmi updateovaném SuSE 7.3 a nejnovějším Gentoo (v tento okamžik tak týden stará distribuce?) kompilovaném kompletně včetně gcc na PC, kde bylo spuštěno. V případě SuSE 8.1 jsem použil defaultní KDE verze 3.0.3, v případě Gentoo to byla tuším verze 3.1. Aby toho nebylo málo, liší se i distribuce Linuxu na serverech a tudíž i verze NFS, v mém případě je i na serveru SuSE 8.1, v případě Tomášova Gentoo je na serveru prehistorické SuSE 7.1 s několika málo updaty. Sítě se dokonce nacházejí v různých částech Prahy
Nějaký nápad?
Síť je normální 100MBit přepínaný ethernet. S nastavením KDE jsem už experimentoval bez velkých výsledků, náhledy se nezobrazují, animace a podobné fíčurky jsem omezil na minimum. KDE jsou jenom spuštěné. V klientech je dostatek paměti - 256MB a využito z ní bývá tak okolo 60 -100MB, zbytek je cache, nebo zcela nevyužitá pamět. Počítače neswapují ani při spuštění Mozilly a OpenOffice najednou.
Tak proč se datový tok drží téměř neustále na 1MB/s (celkově, z klienta na server zhruba stejně jako naopak) i když KDE jen tak stojí a nikdo s nimi nic nedělá?
Tiskni
Sdílej: