Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Mám Firefox 3.0.6 na Gentoo (zkompilený pouze s useflagem -java) a poslední dobou se mi běžně stává, že při dvou otevřených panelech zabírá 500 MB v paměti, což se mně osobně zdá až trochu moc. Zdá se mi, že se paměť neuvolňuje při zavírání panelů, protože po spuštění zabírají ty dva panely jen okolo 100 MB.
Kdysi dávno jsem Firefox "optimalizoval" podle různých tunicích článků v about:config. Jedna z možností tedy je, že jsem omylem zapnul něco, co jsem neměl. Bohužel při zpětném prohledávání jsem nenašel žádnou podezřelou hodnotu.
Ocením jakékoliv tipy.
hmm ze by flash?
Tak to je docela mizérie. Mám 900MB RAM, což by mělo na většinu systémů (kromě Vist a podobných) bohatě stačit. Jenže když si Firefox vezme 500 a zbytek si rozdělí KDE, Amarok, Pidgin, Ktorrent, Apache, MySQL, tak systém začne swapovat a práce se stává utrpením. Samozřejmě to není až tak hrozné, ale jeden čas jsem byl zvyklý mít vedle puštěný i VirtualBox s XP a vše se dalo snášet.
Děkuji, vyzkouším a snad se to zlepší.
500MB je uplne bezne...aspon u mna:
Debian 5.0
2.6.26-1-amd64 #1 SMP Sat Jan 10 17:57:00 UTC 2009 x86_64 GNU/Linux
VmPeak: 627064 kB
u me si cely system i s firefoxem bere 150Mb :O neco asi neni ok... mam taky gentoo
Tak je pravda, že hned po spuštění to běhá krásně. Zhoršování nastává tak po 3-4 hodinách, záleží spíš na tom, jak moc aktivně brouzdám po netu. Pokud projdu desítky náročných stránek, dojde k tomu poměrně rychle. Právě v tom je imho ten problém, že Firefox odmítá pamět uvolňovat.
Tak Opera má toto vyžešeno ještě lépe, tam se totiž předchozí stránka zobrazí doopravdy okamžitě, tedy nestahuje se a ani se nevykresluje znovu. A i přesto je to menší žrout paměti neš Firefox. Měli by s tím chlapci z Mozilly něco udělat Nicméně na migraci se kvůli pluginům nechystám.
Mj. všimli jste si, že u každé nové verze Firefoxu se jako jedna z novinek uvádí lepší správa paměti?
V kazdom pripade si vies overit, ci toto chovanie je sposobene zmenou konfiguracie cez about:config - skus zmazat (docasne presunut) adresar ~/.mozilla/firefox a uvidis .
Ja som si zvykol na Operu - aj pri nej sa vsak vyskytnu mensie problemy, napriek tomu ju povazujem za najlepsi prehliadac, ktory som doteraz pouzival.
Google Chrome zatím není pořádně pro linux. A jinak samozřejmě bych mohl používat Operu či Konqueror, nicméně by mi chybělo dost funkcí, které jsou zprostředkované právě pluginy. A to mi nenabídne ani Chrome.
+1
Problém je v tom, že pod Linuxem není moc na co. Máme tu close-source Operu, která je tak jako tak řádově pomalejší než pod Windows, Konqueror toho zas tak moc neumí (především to gui nechápu, proč nemůže být zavírací tlačítko na každém panelu zvlášť? - to platí pro celé KDE, včetně 4 verze) a ostatní prohlížeče nestojí za zmínku. Firefox na Linuxu pořád vyhrává, a to i přes uvedené problémy s pamětí (evidentně to není jen můj problém). Někdo by s tím měl něco udělat.
Vádi mi, že neexistuje nějaký Linux-only prohlížeč, který by byl optimalizován a hýčkán komunitou:) I ten Firefox běhá líp pod wine než nativně.
Tak v tom případě se omlouvám.
A kde to tam v nastavení je? Proklikal jsem co se dalo, ale nenašel jsem to.
Aha, tak tím to bude. Mám poněkud starší verzi momentálně.
Spíš by mě zajímalo, jestli by se nedaly k podobnému chování přinutit všechny qt4 aplikace. Třeba ktorrent také používá taby a také postrádá klasická zavírací tlačítko, pouze otevírací vlevo a zavíraci vpravo.
Tiskni
Sdílej: