abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 48
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 880 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: ARP proxy - využití a smysl

    24.2.2009 23:16 arpproxy
    ARP proxy - využití a smysl
    Přečteno: 1104×

    Nastudoval jsem něco o arp a arp proxy. Není mi však jasné využití. Vím, že pokud je na routeru zaplá, tak si router "hraje" na cílový počítač, ale to vlastně je i tak. Pokud mám gateway nastavenou na router a za routerem je cílový počítač, tak cílový počítač stejně dostane paket s mac adresou routeru a naopak. Stačí mít nastavené gatewaye. V čem by klient poznal nějaký rozdíl pokud by byl zaplý proxy arp?

    Odpovědi

    25.2.2009 01:03 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARP proxy - využití a smysl
    Tam pak jde o to, ze router ti jakoby ven hlasi ze prijima vice ruznych MAC adres, ktere pak preklada.

    Kazdopadne vsechny tyhle techniky jdou ruku v ruce s natem a to je zlo. Pokud by site byly ciste routovane a dostupne odkudkoliv kamkoliv, nejsou tyhle veci potreba.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    cynic_asshole avatar 25.2.2009 01:38 cynic_asshole | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARP proxy - využití a smysl
    Představ si, že máš na nějaké stanici A(10.0.0.2/24) zkriplenou implementaci TCP/IP protokolu, která neumí posílat packety jinam než na lokální síť (neumí routovat). Na routeru nastavíš, ať na IP z druhého segmentu (stanice B - 10.0.1.2/24) odpovídá svojí MAC adresou. Stanice A pošle ARP dotaz na 10.0.1.2, obdrží MAC routeru, pošle packet na router, a ten už se postará o doručení na místo určení.

    Nebo další případ:

    Máš vpn tunel k sobě domů a používáš tam IP adresy ze stejného rozsahu, jako používáš ve firemní síti. Prostě chceš, aby tvoje VPN síť byla součástí firemní sítě. Bohužel, switch neví, do kterého portu ty packety poslat (nejsou v jeho tabulce). Tudíž si na počítači, kde používáš ten tunel nastavíš ARP proxy, aby odpovídal na adresy ve vpnce svojí MAC adresou. Počítač přijme pakety a strčí je do tunelu.

    Doufám, že jsem to popsal srozumitelně a nenacanstal tady nějaké kraviny.
    Neznáš nějakou linuxovou distribuci pro Windows?
    25.2.2009 06:31 arpproxy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARP proxy - využití a smysl

    Dík za vysvětlení. Stejně mi z toho ale vyplynulo, že místo arp proxy se dají použít čistější metody.

    25.2.2009 06:35 arpproxy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARP proxy - využití a smysl

    No a vlastě to znamená, že nemusím mít nastavený router jako gateway ne? Arp dotazy jdou broadcastem, takže se ten "router chytne sám".

    cynic_asshole avatar 25.2.2009 07:31 cynic_asshole | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARP proxy - využití a smysl
    Ano, v prvním případě ten router jako gateway nemáš kam nastavit (máš třeba nějaké malé zařízení pro sběr dat, u kterého programátor silně očesal protokol TCP/IP), a ve druhém případě by nastavení toho počítače jako gatewaye bylo nevhodné, protože bys kupříkladu ztratil konektivitu se zbytkem sítě.
    Neznáš nějakou linuxovou distribuci pro Windows?
    11.11.2012 22:00 Jarda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARP proxy - využití a smysl
    "Zkriplená implementace" je umělé vysvětlení, takhle to nefunguje. Proč by stanice A (10.0.0.2/24) posílala ARP dotaz, aby zjistila IP adresu stanice B (10.0.1.2/24)? Vždyť A a B jsou zjevně v různých podsítích! Stanice A tudíž musí s B komunikovat prostřednictvím směrování, takže by A měla znát IP adresu místního rozhraní routeru (tj. default GW), vyslat ARP dotaz ke zjištění jeho MAC adresy a na ni pak poslat IP paket pro stanici B.
    Finta spočívá v tom, že i když se obecně použije maska /24 (třeba na rozhraních routeru), bude mít stanice A nastavenu masku /16. Tím pádem si bude myslit, že i stanice B je ve stejném segmentu jako ona sama a proto tedy může přímo/broadcastem poslat ARP dotaz ("jakou MAC adresu má stanice B?"). No a router tento broadcast přijme a díky aktivnímu proxy ARP odpoví MAC adresou svého místního (připojeného do sítě, kde se nalézá stanice A) rozhraní.
    Asi tak.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.