Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim,
Mam ubuntu 8.10 aktualizovany takmer denne. Od zaciatku Firefox mi nepreharaval flash animacie na strankach (namiesto animacie je tam velka ikona s tlacitkom play ale ani po kliknuti nesiel flash prehrat). Nakoniec Ubuntu vydalo update pre Firefox a flashky zacali pracovat, aj ked nie automaticky stale je nutne kliknut na ikonu play. S tymto som sa ako tak zmieril.
Problem ale je, ze pokial chcem vidiet videa z youtub, po spusteni sa zacnu nacitavat ale do cca 3sec cely Firefox vytuhne. Okno stmavne ako ked sa WinXP vypina, nasledne musim aplikaciu rucne killnut. Kedze videa na youtube su vlastne flashe, ma za to ze stale mam s flashom problem. Bohuzial neviem co by som mal prezriet a prekontrolovat.
Viete mi niekto poradit? Vopred vdaka.
Merc
Řešení dotazu:
Pokud je tam velká ikona play, máš asi nainstalovaný swfdec-mozilla jako přehrávač flashe, ten ale má problémy s novějšími verzemi flashe. Pomocí Synapticu ho odinstaluj a nainstaluj flashplugin-nonfree, ten je přímo od Adobe a funguje dobře. A pěkně zatěžuje procesor.
PS: Okno stmavne ako ked sa WinXP vypina... no fuj
Já tento prblém zažil. Dělají to flash pluginy typu gnash, které nejsou od Adobe. Jí osobně bych šel na stránky Adobe a nainstaloval orig. flash 10 player od Adobe. Pak to vše pojede jako we winXP (
no FUJ )
Tak som to vsetko odinstaloval ako ste mi odporucili a dal som tam original Adobe Flash player 10. Flashe zacali pekne chodit a nemam uz ani ikonu play :). Vidim ze som Vas s widlami pobavil :) to len ma nenapadlo lepsie prirovnanie. Inak som Linux amater ale bavi ma neskutocne. Dik za pomoc.
P.S.- nezatěžuje procesor, o tom bych se hádal, alespoň youtube a pokud CPU má víc jak 1Ghz
Na YouTube to jde, flash na nova tv je záhul. Ono záleží na distribuci, vydání, prohlížeči, desktopovém prostředí... Mám ThinkPad T41, Pentium 1.6GHz, 1GB ram a Ubuntu 9.04 + Firefox se trhá, Ubuntu 9.04 + Opera 9.64 se trhá, Ubuntu 9.04 + Seamonkey se netrhá, Ubuntu 8.04 + Firefox se netrhá, SUSE 11.1 + Firefox se netrhá... Vytížení procesoru je mezi 60- 95%
Děkuji, také mi tato rada pomohla.
Tiskni
Sdílej: