Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Mám více zcela stejných disků, tj. výrobce, model i revize. Na první disk nainstaluji systém a celý disk odpojím, poté celý disk tak jak je pomocí příkazu:
dd if=/dev/sdb of=image.bin bs=1024
do počítače strčím další disk a na něj data přesunu příkazem:
dd if=imabe.bin of=/dev/sdb bs=1024
Pak se snažím z disku nastartovat, ale zjistím že okamžitě po naskočení lila disk vyhodí hlášku CRC error, přitom když nainstaluji systém na disk klasicky tak vše funguje.
Nemohl jsem na něco zapomenout, není třeba pro klonování disků provádět ještě něco?
Ne to nemám, počítač se mi nezasekl už velmi dlouho a to pravidelně kompiluji velké programy bez jediné chyby.
Zkusím teď vytvořit v fdisku primární oddíl a ten nakopírovat poté pomocí dd, tj. ne /dev/sdb, ale jen /dev/sdb1, pak už jen zkusím zapsat znovu lilo pomocí chrootu a uvidíme.
V zapisu neuvadejte velikost bloku
dd if=/dev/sdb of=image.bin
dd if=image.bin of=/dev/sdb
Dobre se da pouzit i cat
cat /dev/sdb > image.bin
cat image.bin > /dev/sdb
Dle mych zkusenosti je cat rychlejsi obzvlaste pokud je souborovy system kam ukladate obraz disku NTFS
Oboji vyse uvedene pouzivam velmi casto akorat s konkretni partisnou tzn:
dd if=/dev/sda1 of=image.bin
dd if=image.bin of=/dev/sda1
Nepredpokladam ze by by jste prehlidnul rozdil mezi image.bin a imabe.bin
Kam ukladate soubor image.bin ? umoznuje souborovy system ulozit soubor o takove velikosti ? Napr FAT 32 umozni jen 4096 MB !
Presne konkretni operaci s HDD jsem nedelal avsak s flashdisky ji mam vyzkousenu - obraz jednoho flashdisku jsem zapsal na uplne jiny flashdisk o stejne velikosti a vse vcetne bootovani normalne funguje.
Díky, zkusím ještě cat, pokud to nepůjde, tak pak půjdu klasicky přes cp -ax... Soubor ukládám na ext3 oddíl a kopírovaný disk je CF karta v IDE redukci, velikost 2 GB, takže na limity FS nenarážím určitě.
A souhlasi rozdeleni disku ? Co to skusit primom ?
if /dev/ of /dev ..
NN
Tak zdá se že to není problém jen dd, asi bude originální systém nějakým způsobem poškozený, protože se mi ho nedaří nakoírovat pomocí cp -ax a zapsáním lila. Problém bych tedy považoval za vyřešený.
Tiskni
Sdílej: