Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
RAID10
Rika se tomu RAID10. Ztraci se tim 50% kapacity z disku. Odolnost pri vypadku je minimalne jeden disk, maximalne dva disky.
Ztraci se tim 50% kapacity z disku.
Naozaj? Ak pouzijem 4 disky - 2 RAID0 a nad to postavim RAID1 ?
Samozrejme, kde pouziteje RAID1, tam ztracite automaticky 50% kapacity.
Vetsinou se realizuje kvuli bezpecnosti a rychlosti RAID10 pomoci 2 RAID1 a nad tim RAID0.
No jestli ti jde pouze o rychlost a nevadi, ze v pripade vypadku jednoho disku prijdes o vsechna data, tak muzes udelat raid1 ze vsech 4 disku. Budes mit 4TB velke, super rychle pole. Nebo udelat raid5, tim prijdes pouze o kapacitu jednoho disku a i rychlost cteni bude vyssi nez u samostanenych disku.
ak muzes udelat raid1 ze vsech 4 disku. Budes mit 4TB velke, super rychle pole.
Toto neni RAID1, ale RAID0.
No jo, vzdycky se mi to pletlo.
Tak ze kdyz dam disky s kapacitou 4 x 1TB tak budu mit jen 4 x 500 GB ?
Ne, budete mit ve vysledku pole o velikosti 1x 2TB.
RAID1 a RAID10 jsou, co se tyce ztratovosti kapacity, totozne. Kdyz pouzijete RAID10 ze 4 disku, tak dostanete rychlejsi reseni nez pri pouziti 2 RAID1 (kazdy ze dvou disku).
Tak ze kdyz dam disky s kapacitou 4 x 1TB tak budu mit jen 4 x 500 GB ?
Nie, budeš mať 2 x 1TB a potom zase tých istých 2 x 1TB ešte raz. To je podstata RAID1, že tie isté dáta sú uložené viackrát, na rôznych diskoch, takže ak jeden z diskov umrie tak k nemu existuje najmenej jeden ďalší taký istý disk, ktorý obsahuje presne to isté.
Toto se tykalo navrhu pri pouziti RAID10, kde by ve vysledku dostal 1x2TB pole v celku.
Pri pouziti RAID10 zadne disky (ani "polovina") nejsou prazdne, vsechno se pouziva.....
RAID10 funguje tak, ze se z dvou a dvou disku dela mirroring a pak z tech dvou mirroringu se dela striping.
To zalezi hodne na pouzitem typu HW. Bud se muze stat, ze se PC kousne (home PC) nebo ze je disk za behu odpojen z pole a pole funguje normalne bez neho dal (server). RAID10 je odolny pri vhodne kombinaci az pro dva vypadky disku najednou.
Obecně se doporučuje v Linuxu softwarový RAID. Protože ten hardwarový nejspíš někde na koleně smolili v Číně, Thajsku apod.
na koleně smolili v Číně, Thajsku apod.
Vsechny veci jsou dnes z techto zemi. Staci mezi nima vybirat jenom ty kvalitni.
HW RAID ma vyhodu v tom, ze nezatezuje CPU a netrpi sw chybami. Kvalitni HW raid (napr. Areca) je ve stejne cenove kategorii jako odkazovany board.
V obou najednou... Funguje to lip na Win a obecne je jeho podpora v linuxu mizerna a je lepsi ho vubec nepouzivat.
Na strankach intelu jsou vsechny jeho desky moc dobre popsane, staci jenom hledat.
Tahle deska zrovna patri do tech potvor, ktera ma v zakladu fake raid a az po dokoupeni "RAID activation optional key" obdrzite plnohodnotny HW RAID.
+1
To jsou šmejdi
Nerekl bych. Nevidim na tom nic spatneho a je to vec plne v kompetenci vyrobce. Maji to u prodavaneho zbozi jasne napsane a je jen na kupujicim jestli koupi nebo ne.
Tiskni
Sdílej: