Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobrý den,,
snažím se nainstalovat CentOS 4 na SW RAID(1), ale asi zřejmě dělám něco špatně, protože po úspěšné instalaci systém nenabootuje. Po restartu zůstane akorát černá obrazovka s blikajícím kurzorem vlevo nahoře.
RAID (mirror) je složen ze dvouch disků (sda + sdb) - každý disk o kapacitě 250GB. Na těchto discích jsou vytvořeny tři SW RAID1 partišny sda1+sdb1 = / (ext3) o velikosti 80GB, sda2+sdb2 = swap (swap fs) o velikosti 4GB, sda3+sdb3 = /mnt/storage0 (ext3) o zbývající velikosti.
Ve finále to tedy vypadá takto:
md0 = sda1+sdb1 = / (ext3) 80GB
md1 = sda2+sdb2 = swap 4GB
md2 = sda3+sdb3 = /mnt/storage0 (ext3) zbytek_GB
Během instalace vybírám, že chci instalovat minimální systém (RAID nástroje jsou v něm přítomny). Když dojde k instalaci GRUBu, tak se mě to ptá, kam si přeji instalovat hlavní zaváděcí záznam a samo mi to nabídne /dev/md0 - svorně mu tuto volbu povoluji.
Po restartu však systém nenaběhne.
Poradí mi prosím někdo, co může být kde špatně ?
Děkuji a přeji hezký zbytek dne.
PS: Tento systém chci použít ve firmě pro běh VMware Serveru. Jde mi tedy hlavně o to, aby když jeden disk vypadne, tak aby nebylo takřka poznat, že něco lehlo nebo aby se případný výpadek vyskytl na co nejkratší dobu (např restart mašiny a automatický boot z druhého - funkčního disku, tohle obstarává BIOS). Pořádný server bude možná v budoucnu, teď to chceme hlavně zkusit.
Nejprve bych zkusil nainstalovat CentOS 5 jestli to dela to same... Nejaky duvod instalovat CentOS 4?
Nejaky duvod instalovat CentOS 4?
Moje důvěra ???
CentOS 5 jsem zkusil, ale moc mě nezaujal. Podle mě to ale není problém verze CentOSu
Prave dnes som riesil nieco podobne na debiane. U mna bol problem v tom, ze grub nezapise mbr na oba disky, a nevedel som ho transparentne prinutit aby to urobil. Skus sa pozriet na toto: http://www.texsoft.it/index.php?c=hardware&m=hw.storage.grubraid1&l=it. Nakoniec som to nejak okabatil s lilom, ktore to aj cez vela warningov dokazalo na oba disky nainstalovat.
mirror na centOS5 som instaloval ...islo to, len nezabudnut grub aj na ten druhy disk sdb zapisat potom rucne, ako je to aj v tom clanku, lebo grub sa iba na sda nahra pri instalacii.
At uz je na stroji linux ci jiny operacni system, stejne se system zavadi BIOSem, takze je treba respektovat omezeni a pripadne nekompatibility/odlisnosti BIOSu. Centos je stabilni konzervativni distribuce, ktera nezkousi kouzlit s pristupem na disk. Proto se u velkych disku doporucuje delat pro /boot specialni maly oddil (cca 100M staci). Tento postup mne nikdy neselhal - vsechny svoje servery delam s RAID1 /boot oddilem (sda1+sdb1) timhle stylem a nemam pozdeji problem ani s prenosem na jiny hw (staci mkinird)
Tiskni
Sdílej: