abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1

    regine avatar 26.10.2001 09:53 regine | skóre: 22 | blog: regine
    paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    Přečteno: 236×
    Uz jsem v nekolika diskusich (penguin, google, zive) hledal reseni,<BR> jak zprovoznit paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1.<BR> Zkousel jsem vsechny diskutovane moznosti.<BR> Pritom ZIPdrive chodil bez problemu ve verzi RedHat 7.0<BR> a jde bez problemu ve Windows98.<BR>

    Rozhodnul jsem se vratit k verzi RedHat 7.0 a HLE !!!<BR> Pri instalovani distribuovane ceske verze RedHat 7.0<BR> se objevi dotaz hned po vyberu ceskeho prostredi,<BR> zda mam SCSI zarizeni a pokud odpovim ANO nabizi se<BR> mimo jine i paralelni ZIPdrive Iomega.<BR> Instalaci 7.0 jsem dokoncil a ZIPdrive <BR> po uprave fstab<BR>

    /dev/sda4 /mnt/zip100 vfat user,exec,dev,suid,rw 0 0<BR>

    chodi OK.<BR>

    Jak nainstalovat SCSI ovladac pro ZIPdrive Iomega pro RedHat 7.1 ???<BR> Pri zavadeni Linux RedHat 7.1 hlasi, <BR> ze /dev/sda4 neni platnym blokovym zarizenim.<BR>

    Vubec jsem nenasel v /proc/scsi.<BR>

    Diky za radu, hezky den.

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.

    Odpovědi

    15.10.2001 16:58 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    <BR> <BR> Ahoj,<BR> Uz je to zde psane vicekrat, precti treba <BR> predchozi prispevek<BR> <BR> <BR> V cem je problem? Podle me nezavadis ovladac, prepis si tedy /etc/modules.conf<BR> Obecne: Je nejaky problme pred polozenim dotazu projit archiv?<BR> <BR> Hezky den, Dave<BR>
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    15.10.2001 17:48 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    Sorry za zmrsenou upravu,<BR>

    ten link je http://hardware.penguin.cz/vypis.php3?ceho=dotaz&cislo=347<BR>

    Ted by to melo byt jiz zcela jasne;<BR> nejak mi to w3m spakovalo ;-)<BR>

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    regine avatar 16.10.2001 12:12 regine | skóre: 22 | blog: regine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    Diky za odpoved. Problem nejspis je, ze nemam podporu SCSI. Usuzuji z toho, ze jsem nenansel<BR>

    /proc/scsi<BR>

    Je moje usuzovani spravne? Jak jinak zjistit, ze je podpora SCSI v jadru Linux 2.4.2-2?

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.
    16.10.2001 20:55 Mexiko | skóre: 25 | Chrudim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    a co hlasi " modprobe -v ppa"?? Je nutne vsak mit mechaniku pripojenou a zasunute medium.<BR>

    pokud mas spravne zkompilovane jadro, tak pote naleznes adresar /proc/scsi/ppa.<BR> Pokud ne, tak nezbyva znovu zkompilovat jadro a pridat jako modul ovladace pro IOMEGA ZIP - ppa. Nejsem si jist, ale mam pocit ze jadro 2.4.2-2 z distribuce RH 7.1 CZ jiz ext.ZIP podporuje.

    18.10.2001 08:49 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    viz. dalsi dotaz.<BR>

    Jak zjistit? Blbe, pokud je to vlastni jadro, mel by si sam dobre vedet co je zac. Pokud je to distribucni (nevim, nepouzivam) tak najdes .config nekde ve zdrojacih tohoto jadro, popr. na distribucnim CD. (v pripade slackware je v adresarich ve kterych jsou jadra).<BR>

    Pokud by pripadne byl v jadre, poznas to podle /proc/devices ci tak nejak. Pokud je v modulech, mel bys mit nasledujici moduly:<BR>

    <BR>
    scsi_mod<BR>
    sd_mod<BR>
    ppa<BR>
    
    <BR>

    Pokud je nemas, ci mas jeste dalsi exotiku, vykasli se na distribucni jadro a sprovozni si vlastni podle navodu. I kdyz si myslim, ze distributor by takovouto zakladni vec mel pamatovat.<BR>

    Jeste si uvedomuji, ze nekdy v rannych (.4-test, nebo mozna 2.3, uz si nepamatuji ;-) se automaticky nechtel loadovat prave modul sd_mod.<BR> Jeste se podivam do sveho modules.conf, jestli je to aktualni.<BR>

    Nejlepe vyzkousis:

    <BR>
    modprobe -v parport_pc<BR>
    modprobe -v ppa<BR>
    modprobe -v sd_mod<BR>
    
    (pripadne jen sd)<BR>

    Sice je to zbytecne, jak jsem rikal melo by se vse loadovat naraz, ale v pripade ze ne budes uspesny a automaticky se modul neloaduje, tak si ho pridej do modules.conf<BR>

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    regine avatar 19.10.2001 06:07 regine | skóre: 22 | blog: regine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    No, jsem blb. Blba delam ze sebe proto, ze jako bezny uzivatel chci pouzivat pocitac navzdory Microsoftu.<BR>

    Priklad za vsechny. Idiotsky uz trikrat zmenili kodovani cestiny. Dale. Kdyz mi nekdo posle dokument v jejich Wordu (coz je bohuzel temer na 100 procent), tak mi ten jejich debilni legalni Word ohlasi, ze mi dokument neotevre, at si koupim novy za 6 tisic, protoze odesilatel (zpravidla statni urad, ktery si novy Word koupi z mych dani) ma zase novy Word.<BR>

    Hezky den a diky nejen tobe za vsechny rady.<BR> Vic uz se nebudu vyjadrovat. Nechci, aby se z tohoto mista stalo udrbane www.zive.cz<BR>

    regine@centrum.cz<BR>

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.
    19.10.2001 08:36 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    Davide, neurazej prosim ostatni, pokud neco nechapou. Nikdo uceny z nebe nespadl.Takze prosim vice trpelivosti. Diky.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    19.10.2001 16:46 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    <BR> Ahoj Leosi,<BR> omlouvam se vsem, kteri si muj prispevek vylozili jinak (jak sice zni logicky),<BR> ale psano v ASCII bez h'a~ck~u a ~c'arek to zni jako nadavka. Chtel jsem rici,<BR> ze se to SPATNE (tedy blb~e :-( zjistuje.<BR> Moc se tedy jeste jednou omlouvam; Co se totiz mnozi stale stejne dotazy<BR> na ZIP mechaniku, tak uz pisi primo hlubsi kontroly a premysleni, navic <BR> mam ted pristup na net jen z dial-upu, nebo z knihovny kde nefunguje<BR> vubec nic :-( Takze potom stihat vsechno naraz se proste neda. Snazil jsem<BR> se tedy v dobre vire pomoci.<BR> Jasne, z MIPSem (ci alphou) misto mozku nespadl nikdo, to beru.<BR> Hezky tesne poInvexovy den vsem.<BR> Mejte se,<BR> Dave<BR>
    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    regine avatar 20.10.2001 13:49 regine | skóre: 22 | blog: regine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    hardware.penguin.cz<BR>

    VYPIS OBSAHU /proc/modules

    <BR> lp 5264 0 (autoclean)

    <BR> autofs 11136 1 (autoclean)

    <BR> ipchains 38944 0 (unused)

    <BR> parport_pc 17808 1 (autoclean)

    <BR> parport 25856 1 [lp parport_pc]

    <BR> nls_iso8859-1 2880 1 (autoclean)

    <BR> nls_cp437 4384 1 (autoclean)

    <BR> vfat 9168 1 (autoclean)

    <BR> fat 32832 0 (autoclean) [vfat]

    <BR> usb-uhci 20848 0 (unused)

    <BR> usbcore 49632 1 [usb-uhci]

    <BR>

    <BR> NENASEL JSEM /proc/modules.conf

    <BR>

    <BR> VYPIS OBSAHU /proc/devices

    <BR> Character devices:

    <BR> 1 mem

    <BR> 2 pty

    <BR> 3 ttyp

    <BR> 4 ttyS

    <BR> 5 cua

    <BR> 6 lp

    <BR> 7 vcs

    <BR> 10 misc

    <BR> 29 fb

    <BR> 36 netlink

    <BR> 128 ptm

    <BR> 136 pts

    <BR> 162 raw

    <BR> 180 usb

    <BR>

    <BR> Block devices:

    <BR> 1 ramdisk

    <BR> 2 fd

    <BR> 3 ide0

    <BR> 9 md

    <BR> 22 ide1

    <BR>

    <BR> PO ZADANI

    <BR> modprobe -v parport_pc

    <BR> SE NIC NEVYPSALO

    <BR>

    <BR> PO ZADANI

    <BR> modprobe -v ppa

    <BR> VYPIS

    <BR> /sbin/insmod /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/scsi_mod.o

    <BR> Using /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/scsi_mod.o

    <BR> Symbol version prefix ''

    <BR> /sbin/insmod /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/ppa.o

    <BR> Using /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/ppa.o

    <BR>

    <BR> PO ZADANI

    <BR> modprobe -v sd_mod

    <BR> VYPIS

    <BR> /sbin/insmod /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/sd_mod.o

    <BR> Using /lib/modules/2.4.2-2/kernel/drivers/scsi/sd_mod.o

    <BR> Symbol version prefix ''

    <BR>

    <BR> ZIPdrive Iomega MECHANIKA SE ROZBEHLA !!!

    <BR>

    <BR> a prikazem

    <BR> /bin/mount /mnt/zip100

    <BR> SE DISKETA NAMONTOVALA

    <BR>

    <BR> Nadale pri natahovani hlasi pro fstab

    <BR> Mounting: local lilesystems

    <BR> mount: /dev/sda4 unknow device

    <BR>

    <BR> Po pravde, celemu procesu rozumim jen napul.

    <BR> Co s tim dal?

    <BR> Ale i tak jsem spokojen, ze mi ZIPdrive jde.

    <BR> Byl bych rad, kdybych prikaz

    <BR> modprobe -v sd_mod

    <BR> mohl nekam standardne zabudovat/zapsat.

    Cigareta krátí život o 1 minutu, láhev koňaku o 5 minut a pracovní den krátí život o 8 hodin.
    25.10.2001 08:49 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: paralelni ZIPdrive 100 Iomega v RedHat 7.1
    Zdravim,<BR>

    Tedy navod pro automaticke pouzivani ZIPky, aniz byses musel necim zatezovat nebo byt root (treba pomoci automounteru, wmmountu apod.) je tady.<BR>

    Ve skratce se tedy pokusim jeste jednou sumarizovat tak nejak potrebne kroky:<BR>

      <BR>
    • uprava /etc/modules.conf (tedy ne <BR> /proc/modules.conf) nasledovne:
      <BR>
      /dev/sda4 /mnt/zip vfat noauto,nodefault,user,noexec 0 0<BR>
      
      <BR> (dulezite je NOAUTO a user, pripadne dalsi volby slouzi k tomu, by vsechny soubory nebyly spustitelne (v 2.4.10 je to showexec), dale se hodi treba charset kvuli cestine atd.<BR>
    • uprava <BR> /etc/modules.conf:
      <BR>
      # paralelni port (predpokladame PCcko)<BR>
      alias parport_lowlevel parport_pc<BR>
      # paralelni ZIPka 100 (za predpokladu ze nemame SCSI radic)<BR>
      alias scsi_lowlevel ppa<BR>
      # automaticke natahovani modulu sd_mod<BR>
      alias char-major-8 sd_mod<BR>
      
      pozn.: Jednotilve priklady mohou byt uvedeny blbe, pisi to po pameti, takze zkonzultuj parametry s prikazy man modules.conf a modprobe -c ktery ti vypise aktualni konfiguraci.<BR>
    • Nastaveni utilitek. Pro uzivatele existuje spousta peknych utilitek, ktere praci se ZIPkou usnadnuji. Napriklad zminovany automounter, nebo wmmount ci podobne, (klikaci ikonky, umi namountovat a odmountovat zarizeni, pripadne pri odmountovani vysunout atd. pekna vec) ci treba ZIPtools. Vyzkousej co pro tebe bude optimalni. Pamatuj, ze budes pracovat jako uzivatel, mel by si mit tedy ZIPku pristupnou<BR>
    <BR>

    To jest vse, v pripade zajmu mi rekni, poslal bych pripadne priklad, jak to mam osetrene ja (uz si na ty veci kolem sd_mod nepamatuji, resil jsem je fakt nekdy davno :-) a muzu poslat ty konfigurace. Ted je prace snadna a rychla, ZIPka jede mnohem rychleji nez treba ve win (i kvuli memu paralelnimu portu)<BR>

    S pozdravem,
    <BR> Dave<BR> <BR>

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.