Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
htop
, co žere nejvíc CPU. Pak taky počet IO operací na diskovém systému. Případný problém na druhém serveru by prozradilo profilování SQL dotazů - pokud tady není úzké hrdlo, tak tenhle stroj by to neměl způsobovat. 15-25 req/s na pár statických souborů je skoro nic.
Lepší než reverzní proxy (jaký sw na to máte?) je statický obsah oddělit na samostatnou doménu a IP adresu a použít lighttpd nebo nginx, na PHP klidně pro začátek Apache s mod_php, který má asi nejvyšší výkon (i když pokles výkonu u fastcgi je obvykle neznatelný). Použitím lighttpd pro PHP by se možná uspořila pamět, ale stím problém asi nemáte.
Jinak při pomalém načítání si web otevřete ve firefoxu s firebugem - tam je přesně vidět, na co se kde čeká.
Lepší než reverzní proxy (jaký sw na to máte?) je statický obsah oddělit na samostatnou doménu a IP adresuReverzní proxy je velmi důležitá věc pro dosažení vysokého výkonu, tu bych rozhodně ponechal Lepší je oddělit to na samostatný server, to je jisté, ale tady by stačilo, kdyby statický obsah servírovala ona reverzní proxy, klidně pod stejnou doménou a IP adresou (zrovna nginx tohle zvládá pomocí sendfile a pollu tak dobře, že Apache za tu dobu často nestihne ani začít hledat, kde se ten soubor nachází). Je zbytečné tím vytěžovat dynamický server, který má velkou režii pro každý požadavek
5-15 přístupů do apache za sekundu (generování PHP)To je včetně těch obrázků co jdou skrz nginx, nebo čistě jen PHP? Možná by pomohlo nastavit (jestli to tak už není) nginx, aby se o obrázky staral úplně sám (na základě URL), a Apache nechat jen na PHP. Jestli se 9 sekund čeká na "aplikační" http požadavek, a přitom čas běhu php skriptu je skutečně 0.05s, musí být problém v čekání uvnitř http serveru. Pravděpodobně se projevuje nějaký limit na počet spojení (MaxClients v Apache) apod. Podobnou situaci jsem viděl na serveru, kde bylo 80 req/s jen na PHP přes fastcgi a 3000 PHP procesů, k tomu cca 100 req/s na statické obrázky přes lighttpd (běžela tam top 100 facebook aplikace, přes 1,5M uživatelů). V tomto velmi pomůže Apache server-status. Kdyžtak sem dejte ještě jeho výpis.
Tiskni
Sdílej: