V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
=============================== espinosa@espinosadell:~> cat /etc/samba/smb.conf [global] workgroup = HOMENET passdb backend = smbpasswd wide links = Yes follow symlinks = yes unix extensions = no netbios name = espinosadell wins support = Yes [public] comment = public path = /home/espinosa/public read only = No =============================== /etc/nsswitch.conf (shortened): hosts: files dns wins networks: files dns services: files ================================= espinosa@espinosadell:~> cat /etc/resolv.conf nameserver 192.168.1.1 ================================ espinosa@espinosadell:~> cat /etc/HOSTNAME espinosadell ================================ espinosa@espinosadell:~> cat /etc/hosts 127.0.0.1 localhost # special IPv6 addresses ::1 localhost ipv6-localhost ipv6-loopback fe00::0 ipv6-localnet ff00::0 ipv6-mcastprefix ff02::1 ipv6-allnodes ff02::2 ipv6-allrouters ff02::3 ipv6-allhosts (I removed "espinosadell" from the localhost line. To test ping to my machine locally, to test it takes "espinosadell" from network not "hosts" file)
www.dyndns.org je služba, kterou podporuje dost routerů, nicméně pro tebe je zcela zbytečná (přidává ti veřejný dns záznam - máš stejný DNS záznam, ač se ti při cestování mění veřejné ip pod rukama). Pokud tedy cestuješ a chceš, aby na tebe bylo vidět kvůli sdílení souborů všude (v lokální síti atd.) tak smolík pacholík . Nejspolehlivější řešení je připojovat se na pc přes IP a né jeho název.
To je také jedna z věcí začátečníků, kdy se snaží něco nasdílet a pořád se diví, že jim to nejde, přitom jim to jde, ale zkoušejí se připojit přes názevpc, což je pofidérní netbios a tak nemají rozbité sdílení, jak si myslí, ale jen netbios.
Tiskni
Sdílej: