Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
#!/bin/bash mount -t cifs //pdc/Users -o iocharset=utf8,codepage=1250,username=xx,password=xxxx /mnt/pdc-users/ && sleep 2 && mount -t cifs //backupServer/users -o iocharset=utf8,codepage=1250,username=yy,password=yyyy /mnt/backupserver-users/ && sleep 2 && rsync -av --delete --exclude="*.tmp" /mnt/pdc-users/ /mnt/backupserver-users/ && sleep 20 && umount /mnt/backupserver-users/ && sleep 2 && umount /mnt/pdc-users/ && echo Povedlo se, zaloha je hotova ! | mail -s rsync xx@xxx.czTento skriptik pripoji cifs svazek naseho PDC, cifs svazek naseho backup serveru a pak je vzajemne rsyncne, nakonec oba svazky odpoji a posle mi maila ze je vsechno v poradku. Problem je ve spojeni prikazu - &&. Pokud se jakykoliv z prikazu nepovede, napr se nepodari pripojit cifs svazek, zbytek prikazu uz nedojede, nic se nedozvim a neco treba zustane primoutnute, coz se mi nelibi. Mate nekdo ideu jak to udelat tak abych do tohoto skriptu dostal podminky? Kdyz se neco neprimoutne tak aby to udelalalo toto, dyz to projde v poradkua by to udelalo toto atd. Poradte mi prosim, jsem v koncich :o). Dekuju moc
Řešení dotazu:
#!/bin/bash
RET="NULL"
mount -t cifs //pdc/Users -o iocharset=utf8,codepage=1250,username=xx,password=xxxx /mnt/pdc-users/
if [ $? -eq 0 ];
then
RET="Nepovedl se mount1."
fi
sleep 2
mount -t cifs //backupServer/users -o iocharset=utf8,codepage=1250,username=yy,password=yyyy /mnt/backupserver-users/
if [ $? -eq 0 ];
then
RET="$RET Nepovedl se mount2."
fi
sleep 2
rsync -av --delete --exclude="*.tmp" /mnt/pdc-users/ /mnt/backupserver-users/
if [ $? -eq 0 ];
then
RET="$RET Nepovedl se rsync."
fi
sleep 20
umount /mnt/backupserver-users/
if [ $? -eq 0 ];
then
RET="$RET Nepovedl se umount1."
fi
sleep 2
umount /mnt/pdc-users/
if [ $? -eq 0 ];
then
RET="$RET Nepovedl se umount2."
fi
test "$RET" == "NULL" && RET="Povedlo se."
echo $RET | mail -s rsync xx@xxx.cz
Jen poznámka: místo
cmd -args if [ $? -ne 0 ]; then ... fi
lze psát rovnou
if ! cmd -args; then ... fi
Pak si na začátek skriptu přidej tuhle funkci:
function chybaKonec {
if [ "$?" -ge "1" ]
then
echo $1
exit ${2:-1};
fi
}
A za každý (důležitý) příkaz dej tento řádek:
chybaKonec "Selhal krok XXX";S nějakou smysluplnou hláškou samozřejmě. V proměnné
$? je návratový kód posledního příkazu (0 = OK, všechno ostatní chyba). Ta funkce se hodí k tomu, že to máš na jednom místě a nebudeš mít těma IFama zahnojený celý skript
if [ $? -eq 0 ];
then
RET="…nějaká chybová hláška…"
fi
Proto je lepší z těchto čtyř řádků udělat funkci a pak ji volat jedním řádkem:
chybaKonec "…nějaká chybová hláška…";Jednak ti to zkrátí a zpřehlední program a jednak ti to usnadní budoucí změny – třeba když budeš chtít přidat logování těchto hlášek do souboru, tak přidáš
echo $1 > /tmp/chyby.log;jen do té definice funkce a nemusíš to dělat na deseti různých místech. Navíc bych to udělal tak, že bych po první chybě skončil (
exit), protože když se nepovede připojit souborový systém, tak nemá cenu se pokoušet z něj nebo na něj zálohovat.
Chyby patří na chybový výstup, ne na standardní. Jedničku není potřeba escapovat, naopak $1 ano. Takže bych tu funkci viděl nějak takto:
function chybaKonec {
if [ $? -ge 1 ]; then
echo "${0##*/}: $1" >&2
exit ${2:-1};
fi
}
Tiskni
Sdílej: