Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
pool "mail.muj_isp.cz"
proto pop3
localdomains mojedomena.cz
user "tomas@mojednomena.cz
pass "heslo"
is "tomas" here
mda "/usr/bin/maildrop";
pokud to pustím z příkazového řádku(pod userem tomas), tak se mě pošta stáhla. Ale na serveru nezůstala. Já bych ale chtěl fetchmail pouštět jako deamona a to se mě nedaří. Po restartu serveru mě při nabíhání hlásil, že v /etc mu chybí konfigurační soubor fetchmailrc. Zkopíroval jsem tam nastavení z examples(/usr/share/doc/fetchmail/examples/fetchmail.example, nyní mě hlásí Fetchmail: no mailservers have been specified. V manuálu jsem nikde nenašel co v tom souboru má být za konfiguraci. Poradíte? Jak ho přinutit fungovat jako deamon a současně bych potřeboval, aby pošta zůstala na vzdáleném serveru a stahovala se jen pošta nová.
Řešení dotazu:
@reboot fetchmail -d
V globálním konfiguračním souboru má být to, co jste si zapsal do svého. Jak často má vybírat schránky se určuje volbou daemon, kterou následuje počet sekund. Do konfiguráku se píše to samé jako na do pozičních argumentů, jen se vynechají úvodní dva spojovníky. Seznam všech voleb je v manuálové stránce fetchmail(1).
Aby se v Debianu spouštěl globální fetchmail, je třeba jej zapnout v /etc/default/fetchmail.
OK, tu chybovou hlášku jsem zrušil tím, že jsem v souboru /etc/init.d/fetchmail zakomentoval řádek CONFFILE="/etc/fetchmailrc". Dost dobře nechápu smysl toho souboru, když nastavení jak se má fetchmail chovat mám přímo u uživatele.
Smysl je ten, že z něho čte konfiguraci fetchmail, který pouští init skript Debianu při startu systému. Pokud jste zrušil řádek CONFFILE, zřejmě jste systémovému fetchmailu řekl, že nemá číst konfiguraci z tohoto souboru.
Když bych ho tam nechal a nastavil schránky tam, musím mu nějak specifikovat kterému uživateli stahnuté zpráva poslat ne?
Jistě. Dělá se to parametrem to volby user. Jinak to bude cpát do schránky uživatele, pod kterým fetchmail běží (režim singledrop) nebo do stejnojmenné jako na serveru (režim multidrop).
No to jen na okraj, funguje to i bez toho souboru.
Zřejmě si hrajete s /root/.fetchmailrc. Přečtete si manuál.
Teď ale k tomu deamonu. V /etc/default/fetchmail jsem deamona zapnutého měl. Jenže mě stejně zprávy nestáhl. Stahování začalo fungovat až po té, co jsem na příkazové řádce zadal fetchmail -d 30 -a. Pak mě to funguje až do doby než to restartnu. V tom souboru je i možnost ovlivnit toho deamona, ale nevím jaký je syntax. Jak mu mám sdělit v sekci options, že má stahovat poštu každých 30 vteřin a na serveru je smáznout? V manuálu jsou popsané volby, ale jak tu volbu napíšu v konfiguračním souboru? Mám na řádek napsat "-d 30 -a"? To je přece blbost.
k tomu RTMF, čtu ho, jenže jsem nechápal podstatnou věc. Tedy abych nastavení upřesnil. Jestliže zapnu v souboru /etc/default/fetchmail jako deamona, automaticky si deamon tahá nastavení z /etc/fetchmailrc. Pokud ho nezapnu jako deamona tak si bere nastaveni z domovského adresáře uživatele a musí se spustit pod daným uživatelem z příkazové řádky. Tohle mě nebylo jasný, původně jsem si myslel, že v /etc/fetchmailrc má být nějaké globální nastavení a definice schránek má být ve složce uživatele. Bohužel moje angličtina není až tak dobrá, abych tohle z manuálu vyčetl. Nic méně jsem to nakonec s pomocí fóra a strýčka gůůgla nastavil. Vše funguje jak má.
Tiskni
Sdílej: