Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než
… více »Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.
Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.
Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
cave search -n eix
Checking candidates: 8850, 8 metadata (4 gamerlay-stable, 2 xmw, 1 rebutia, ...) cave@1316794184: [WARNING e.ebuild.cache_failure] In thread ID '30863':
... In program cave search -n eix:
... When finding best version of each package from packages named dev-php5/pecl-memtrack with filter all matches filtered through supports action install filtered through not masked:
... When generating metadata for ID 'dev-php5/pecl-memtrack-0.1.0::php':
... When running an ebuild command on 'dev-php5/pecl-memtrack-0.1.0::php':
... Could not generate cache for 'dev-php5/pecl-memtrack-0.1.0::php', stdout says '' and stderr says ' * Please fix your package (dev-php5/pecl-memtrack-0.1.0) to not use php-ext-pecl-r1.eclass
/var/lib/layman/php/dev-php5/pecl-memtrack/pecl-memtrack-0.1.0.ebuild: line 24: need_php_by_category: No such file or directory
!!! ERROR in dev-php5/pecl-memtrack-0.1.0::php:
!!! In ebuild_load_ebuild at line 378
!!! Error sourcing ebuild '/var/lib/layman/php/dev-php5/pecl-memtrack/pecl-memtrack-0.1.0.ebuild'
!!! Call stack:
!!! * ebuild_load_ebuild (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:378)
!!! * ebuild_main (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:623)
!!! * main (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:672)
diefunc: making ebuild PID 1736 exit with error
die trap: exiting with error.
'
cave@1316794184: [WARNING e.ebuild.metadata.unusable] No usable metadata for 'dev-php5/pecl-memtrack-0.1.0::php'
Checking candidates: 8850, 9 metadata (4 gamerlay-stable, 2 xmw, 2 php, ...) cave@1316794185: [WARNING e.ebuild.cache_failure] In thread ID '30863':
... In program cave search -n eix:
... When finding best version of each package from packages named dev-php5/pecl-memtrack with filter all matches filtered through supports action install filtered through not masked:
... When generating metadata for ID 'dev-php5/pecl-memtrack-0.2.0::php':
... When running an ebuild command on 'dev-php5/pecl-memtrack-0.2.0::php':
... Could not generate cache for 'dev-php5/pecl-memtrack-0.2.0::php', stdout says '' and stderr says ' * Please fix your package (dev-php5/pecl-memtrack-0.2.0) to not use php-ext-pecl-r1.eclass
/var/lib/layman/php/dev-php5/pecl-memtrack/pecl-memtrack-0.2.0.ebuild: line 24: need_php_by_category: No such file or directory
!!! ERROR in dev-php5/pecl-memtrack-0.2.0::php:
!!! In ebuild_load_ebuild at line 378
!!! Error sourcing ebuild '/var/lib/layman/php/dev-php5/pecl-memtrack/pecl-memtrack-0.2.0.ebuild'
!!! Call stack:
!!! * ebuild_load_ebuild (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:378)
!!! * ebuild_main (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:623)
!!! * main (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:672)
diefunc: making ebuild PID 1825 exit with error
die trap: exiting with error.
'
cave@1316794185: [WARNING e.ebuild.metadata.unusable] No usable metadata for 'dev-php5/pecl-memtrack-0.2.0::php'
Checking candidates: 8853, 10 metadata (4 gamerlay-stable, 3 php, 2 xmw, ...) cave@1316794186: [WARNING e.ebuild.cache_failure] In thread ID '30863':
... In program cave search -n eix:
... When finding best version of each package from packages named dev-php5/pecl-oauth with filter all matches filtered through supports action install filtered through not masked:
... When generating metadata for ID 'dev-php5/pecl-oauth-0.99.9::php':
... When running an ebuild command on 'dev-php5/pecl-oauth-0.99.9::php':
... Could not generate cache for 'dev-php5/pecl-oauth-0.99.9::php', stdout says '' and stderr says ' * Please fix your package (dev-php5/pecl-oauth-0.99.9) to not use php-ext-pecl-r1.eclass
/var/lib/layman/php/dev-php5/pecl-oauth/pecl-oauth-0.99.9.ebuild: line 24: need_php_by_category: No such file or directory
!!! ERROR in dev-php5/pecl-oauth-0.99.9::php:
!!! In ebuild_load_ebuild at line 378
!!! Error sourcing ebuild '/var/lib/layman/php/dev-php5/pecl-oauth/pecl-oauth-0.99.9.ebuild'
!!! Call stack:
!!! * ebuild_load_ebuild (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:378)
!!! * ebuild_main (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:623)
!!! * main (/usr/libexec/paludis/ebuild.bash:672)
diefunc: making ebuild PID 1890 exit with error
die trap: exiting with error.
'
cave@1316794186: [WARNING e.ebuild.metadata.unusable] No usable metadata for 'dev-php5/pecl-oauth-0.99.9::php'
Checking candidates: 24518, 23 metadata (15 gamerlay-stable, 4 xmw, 3 php, ...)
* app-portage/eix
::gentoo 0.22.5 0.22.11* (0.23.1)K {:0}
::layman (9999 (in ::arcon))X (9999 (in ::qting-edge))X (9999 (in ::rion))X {:0}
app-portage/eix-0.22.11:0::gentoo
Description Search and query ebuilds, portage incl. local settings, ext. overlays, version changes, and more
Homepage http://eix.berlios.de
A to je při hledání balíčku. Jsem četl že paludis je přísnější, ale že by řval jen tak při hledání? Já vím portage je v rozsáhlejší systému peklo, ale nemůžu najít pořádný help na netu jen manuál k cave a ten mi moc nepomáhá ...
A ještě potřebuju pomoct s keškama name, write, .... se mi zdá že všechny operace mu trvaj dýl než mě :D
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: