Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Invalid seek to negative position fffffffffffffff8! Failed to recognize file format.Zkoušel jsem nejrůznější parametry pro připojení disku, ale nic nezabralo. Ze síťového disku nejdou ani přehrát mp3, prohlížení fotek funguje. A stejně se chová i nový netbook a ArchLinuxem. Bohužel jsem si neuložil, s jakými parametry byl připojen Xtreamer. Měl by někdo, prosím, nápad, v čem by to mohlo být? Jirka
Řešení dotazu:
Zdravím,
něco podobného jsem řešil ve školní síti s LTSP serverem a stanicemi s Windows. Požadavek byl, aby jak z Lin tak z Win stanic šlo přehrávat filmy z "knihovny" na serveru. Dnes je to tak, že jsou filmy na jednom serveru se Sambou a mohou se spouštět ze všech stanic. Zakopaný pes ve spouštění filmů na Lin stanicích přes sdílení Samby je v tom, že video prohlížeč musí být spuštěn s parametrem pro spouštění ze Samby. V našem případě to bylo ještě komplikované tím, že Lin stanice jsou tencí klienti.Takže :
1. klientská stanice má připojenu složku s filmy v fstab pomocí cifs
2. např. VLC se pak spouští : vlc /nekde/film.vob -V opengl
Zakopaný pes ve spouštění filmů na Lin stanicích přes sdílení Samby je v tom, že video prohlížeč musí být spuštěn s parametrem pro spouštění ze Samby. V našem případě to bylo ještě komplikované tím, že Lin stanice jsou tencí klienti.Takže :
1. klientská stanice má připojenu složku s filmy v fstab pomocí cifs
2. např. VLC se pak spouští : vlc /nekde/film.vob -V opengl
Ad 1. Takhle připojenou složku s filmy mám.
Ad 2. Kde je ten parametr pro spuštění ze samby?
Spouštění filmů pomocí adresy smb://jmeno:heslo@server/atd. funguje, ale nevím, proč nejde spouštění už z připojené složky. No nic, pátrám dál.
JirkaPsal jsem, že zakopaný pes je v tom, že prohlížeč musí podporovat spouštění ze Samby. Mně se nepodařilo spustit VLC pomocí smb://jmeno:heslo@server/atd. Následně jsem to řešil přes trvalý mount v fstab. Pokud si dobře vzpomínám, tak nastal problém, že takto namountovaný soubor nemá příznak ke spouštění - jinými slovy nešlo to spustít "poklepem" z myši uživatele. Tohle jsem vyřešil vytvořením spouštěče. Pak to tuším VLC spustilo ale ihned ukončilo. Tak jsem začal s parametry v příkazu spuštění a jediný který na tenkém klientovi fungoval byl ten " -V opengl". Následně to sice VLC neshazovalo, ale na některých TC šel jen zvuk - jinak černé pozadí na VLC. Na nově vytvořeném účtu vše běželo. Tak jsem pomazal lokální nastavení v domovském adresáři.... a problém byl odstraněn. Dnes mi ovšem z profilu, kde používám VLC nejde spusti přehrávání téhož pomocí Totemu (týká se jen Samby). Ovšem kantorka, která nepoužívá VLC, Totemem film ze Samby spustit může. Vychází mi z toho, že nastavení, která si v domovském adresáři uživatele vytvoří VLC je v případě přehrávání ze Samby v kolizi s nastavením Totemu.
Hodně štěstí, až na to přijdete, tak uvidíte, že řešení bylo vlastně velmi prosté .... a to není nic divného, neboť se jedná jen o samé jeničky a sem tam nuly
Můžete sem dát co to píše, když spustíte VLC z terminálu pomocí příkazu :
Vypadá to, že tak jak je ten Casablanka.avi soubor namountovaný, jej VLC nerozpozná. Podíval bych se, jak ten soubor vidí samotná stanice - takže výpis :
Ještě bych zlusil vytvořit nového uživatele a spustit ten film pomocí VLC z toho čistého profilu.
David
file/:///mnt/filmy/Casablanca.avi
je poněkud zvláštní URI, protože jméno schématu je v něm file/
(nikoli file
, což by bylo schéma pro přístup k lokálním souborům). Mi to tedy začíná smrdět už zde, všechny ostatní chyby mohou být důsledek toho, že s takovým URI to žádný skutečný soubor neotevře...
file:///mnt/filmy/Casablanca.avi
nebo popřípadě by to asi sneslo i file://localhost/mnt/filmy/Casablanca.avi
$ file Casablanca.avi Casablanca.avi: RIFF (little-endian) data, AVI, 384 x 288, 25.00 fps, video: XviD, audio: MPEG-1 Layer 3 (stereo, 48000 Hz)
$ ls -l Casablanca.avi -rwxr-xr-x 1 jirka users 754698480 27. lis 16.23 Casablanca.aviMyslím, že problém není ve VLC a jeho parametrech, ale v připojení samby. Kopírování souborů na připojený disk a z něho je bezchybné, ale aplikace na velkých souborech haprují. Řekl bych že chyba je v tom mini NAS serveru, ale mate mne, že Xtreamer pracoval v pohodě. Podařilo se mi zjistit, s jakými parametry se připojoval (měl jsem to na SD kartě, ale doma jsem neměl, jak to přečíst), ale ani to nezabralo. Jirka
Tiskni
Sdílej: